رشد انفجاری قیمت سکه / حباب سکه 10میلیونی شد

کد خبر: 1207248

با فرض حداکثر قیمت طلای جهانی و قیمت دلار در بازار تهران‌، هر سکه تمام دیروز 9 میلیون و 601 هزار تومان معادل 30 درصد از هزینه تمام شده آن حباب داشت.

رشد انفجاری قیمت سکه / حباب سکه 10میلیونی شد

به گزارش فارس، بر اساس گزارش‌های میدانی از بازار سکه، در لحظه تنظیم این گزارش نرخ اعلامی برای فروش سکه تمام معادل 31 میلیون 780 هزار تومان عنوان شده بود.

دارایی یک سکه همواره یک ارزش ذاتی دارد اما تقاضای بیش از ‌اندازه در بازه‌های زمانی می‌تواند زمینه افزایش قیمت سکه از میزان ارزش ذاتی را فراهم کرده و اصطلاحا «حباب قیمت سکه» تشکیل شود.

به معنای دیگر، تفریق قیمت روز سکه از ارزش ذاتی آن بیانگر حباب قیمت سکه خواهد بود. با توجه به این مسئله، محاسبه قیمت ذاتی سکه با لحاظ قیمت جهانی هر اونس طلا و همچنین قیمت روز دلار می‌تواند به محاسبه حباب قیمت سکه کمک کند.

محاسبه ارزش ذاتی سکه تمام با قیمت روز

در روند محاسبه ارزش ذاتی هر سکه، ابتدا وزن هر سکه تمام به اونس محاسبه می‌شود. بر این مبنا هر سکه تمام معادل 0.26 اونس وزن دارد. پس از این محاسبه با رعایت عیار طلا، قیمت جهانی هر اونس طلا معادل 1811.2 دلار در وزن سکه به واحد اونس ضرب می‌شود.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در لحظه انتشار این گزارش، هر سکه تمام با در نظر گرفتن قیمت روز طلای جهانی معادل 426.39 دلار ارزش دارد.

حال برای محاسبه ارزش ذاتی طلا دو مرحله دیگر وجود دارد. با توجه به نرخ‌های متعدد حاکم در بازار، با مراجعه به میدان فردوسی و پرس‌وجو از دلالان بازار ارز متوجه شدیم، دلار در بازار غیر رسمی به طور غیرقانونی با نرخ بالای 50 هزار تومان مبادله شده و این نرخ بالاترین نرخ ثبت شده برای دلار است که تا لحظه انتشار گزارش به ثبت می‌رسد.

با توجه به این نرخ، ارزش ذاتی هر سکه منهای هزینه ضرب معادل 22 میلیون و 172 هزار تومان تعیین می‌شود که این رقم با احتساب هزینه 7 هزار تومانی ضرب، ارزش ذاتی هر سکه را به رقم 22 میلیون و 179 هزار تومان می‌رساند.

با توجه به مشخص شدن ارزش ذاتی سکه، مقایسه این رقم با قیمت فروش سکه در بازار آزاد از حباب قابل توجه برای قیمت سکه خبر می‌دهد.

بر این مبنا با در نظر گرفتن نرخ فروش سکه معادل 31 میلیون 780 هزار تومان و همچنین ارزش ذاتی سکه معادل 22 میلیون و 179 هزار تومان، حباب سکه 9 میلیون و 601 هزار تومان است.

به عبارت دیگر قیمت فعلی سکه تمام هم‌اکنون 30 درصد از حباب تشکیل شده است و هر لحظه امکان تخلیه حباب سکه وجود دارد.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها