برقراری تهاتر میان ایران و بلاروس

کد خبر: 1210349

وزیر صمت گفت: قرار است توافق‌نامه‌ای درباره امکان تهاتر بین ایران و بلاروس امضا شود، گفت: با الحاق کامل ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ۸۰ درصد تعرفه‌ها بین دو کشور صفر می‌شود.

برقراری تهاتر میان ایران و بلاروس

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضا فاطمی‌امین در دیدار با الکساندر راگوژنیک وزیر صنایع جمهوری بلاروس و هیأت همراه ابراز امیدواری کرد که این سفر زمینه‌ساز گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور شود.

وی با اشاره به همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران با همتای بلاروس خود و توافق بانک‌های بلاروس با یک بانک ایرانی و اتصال آنها به سامانه «سپام» برای امکان انتقال پول و LC (اعتبار اسنادی)، تاکید کرد: ظرفیت‌های مورد نیاز جهت توسعه تجارت میان دو کشور ایجاد شده است.

فاطمی‌امین با بیان اینکه قرار است توافق‌نامه‌ای درباره امکان تهاتر بین دو کشور امضا شود، خاطرنشان‌کرد: با الحاق کامل ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (کمتر از یک‌سال دیگر)، ۸۰ درصد تعرفه‌ها بین دو کشور صفر می‌شود.

وی با بیان اینکه برای افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور چهار زیرساخت لازم است که سه زیر ساخت لازم فراهم شده و یک زیرساخت دیگر تا یک‌سال ایجاد می‌شود، اظهار داشت: زیر ساخت نخست، روابط مالی و بانکی است که به خوبی ایجاد شده است، مورد دوم بحث حمل و نقل (حمل بار- خط هوایی) بوده که توافقات درخصوص آن نهایی شده است و مورد سوم، شرکت‌های دو کشور همدیگر را پیدا کرده و با همدیگر همکاری کنند که این سه زیرساخت تاکنون به خوبی پیشرفته کرده است. مورد چهارم هم بحث تعرفه‌هاست که مذاکرات اولیه آن تمام شده و وارد مراحل نهایی شده است.

وی در ادامه از الکساندر راگوژنیک و تیم همراه درخواست کرد تا در نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های صادراتی ایران که از هفت تا ۱۰ می سال ۲۰۲۳ و در نمایشگاه بین‌المللی تهران و با حضور وزرا و هیأت‌های تجاری بیش از ۵۰ کشور جهان برگزار می‌شود، شرکت کنند که این مساله با استقبال ویژه وزیر صنایع جمهوری بلاروس همراه شد.

راگوژنیک، وزیر صنایع جمهوری بلاروس هم با تشکر از وزیر صمت ایران به دلیل برپایی این نشست و بیان این موضوع که بلاروس توجه خاصی به گسترش روابط تجاری خود با ایران دارد، افزود: در روزهایی که هر دو کشور مورد تحریم‌های سنگین و ظالمانه قرار گرفته‌اند، باید تلاش مضاعفی انجام دهیم تا با شکست دادن تحریم‌ها اعلام کنیم که کشورهای دیگر نمی‌توانند به کشورهای دوست صدمه بزنند.

وزیر صنایع جمهوری بلاروس با بیان اینکه با پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بسیاری از مسائل موجود در حوزه حمل و نقل برطرف می‌شود، تاکید کرد: هدف‌مان این است که محصولات ایرانی در بازار بلاروس و محصولات بلاروس در بازار ایران رونق پیدا کند.

راگوژنیک با ابراز خوشحالی از اینکه ایران در حال توسعه است، اعلام کرد که پس از چند سال به ایران آمده و پیشرفت‌های بسیاری را در بحث حمل و نقل و موضوعات دیگر را مشاهده کرده است.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها