ایران ۲ فروند ایرباس نیروی هوافضای فرانسه را خرید؟

کد خبر: 1225856

منابع غربی اعلام کردند ایران با وجود تحریم ها توانسته است دو فروند ایرباس ای ۳۴۰ متعلق به نیروی هوا فضای فرانسه را خریداری کند و در اختیار بگیرد.

 ایران ۲ فروند ایرباس نیروی هوافضای فرانسه را خرید؟

 پایگاه هلندی اسکرمبل که اخبار مربوط به صنعت هوایی را منتشر می کند طی گزارشی تایید نشده اعلام کرد دو فروند ایرباس ای 340 که زمانی متعلق به نیروی هوا فضای فرانسه بودند توسط یک ایرلاین ایرانی خریداری شده اند.

بر اساس این گزارش این دو هواپیما در تاریخ 23 می سال جاری از فرودگاهی در جاوه غربی اندونزی برخاسته و در فرودگاه چابهار ایران به زمین نشسته اند.

این هواپیماها در دسامبر 2020 از خدمت در نیروی هوا فضای فرانسه کنار گذاشته شدند و از مارس 2021 تا بهار 2022 در شهر شاتورو فرانسه نگهداری می شدند.

در بهار 2022 این دو هواپیما به ایرلاینی به نام کرتاجاتی در جاوه غربی اندونزی انتقال داده شدند که منابع غیررسمی می گویند شرکتی ایرانی به آن ها دست یافت.

این دو هواپیما یک سال پس از این که هیچ گونه پروازی نداشتند در کشور مالی به نام یک شرکت صوری متعلق به یک ایرلاین ایرانی ثبت شدند. این دو هواپیما در روز 23 می از اندونزی به مقصد مالی در آفریقا پرواز کردند اما مسیر خود به آفریقا را تغییر دادند و در فرودگاه چابهار در جنوب غربی ایران به زمین نشستند.

این خبر در حالی منتشر می شود که مقامات رسمی ایران طی هفته های اخیر از ورود ده ها فروند هواپیمای جدید به ناوگان هوایی کشور خبر داده اند. در همین زمینه «محمد محمدی‌بخش» رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته بود که بیش از 50 فروند هواپیما و هلیکوپتر در 18 ماه گذشته خریداری شده و تا کنون 20 فروند به سرویس هوایی برای خدمت‌رسانی اضافه شده است.

«مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی نیز در اوایل ماه جاری با بیان این که توسعه ناوگان هوایی در دستور کار قرار دارد اعلام کرد: تا روزهای آینده هواپیماهای جدیدی به ناوگان هوایی کشور می‌پیوندد.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها