«فردا» آینده بازار ارز را پیش بینی می‌کند؛

ثبات ارزی در تابستان

کد خبر: 1228460

حمیدرضا جیهانی، کارشناس اقتصادی گفت: قطعاً در تابستان یک‌روند ثبات را در ‎حوزه ی ارز خواهیم داشت و با ادامه فعالیت‌های اصلاحی زیرساختی دولت و مجلس آینده روشنی در اقتصادملی شاهد خواهیم بود

ثبات ارزی در تابستان

گروه اقتصاد فردا: «افزایش فروش نفت در کنار آزاد‌سازی‌ بخشی از منابع بلوکه شده ایران در سایر کشور‌ها، می‌تواند فشار تقاضا بر بازار ارز را کاهش دهد و منجر به نزول بیشتر قیمت دلار شود. حتی اگر بخشی از این منابع، صرف تهاتر کالاها شود، باز هم افزایش درآمد‌های نفتی می‌تواند فشار تقاضا را بر منابع در دسترس کم کند» این پیش بینی است که دیروز روزنامه همشهری از آینده قیمت دلار ارائه داد و به نظر می‌رسد که خیلی موافق ندارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی این کاهش قیمت ها را موقتی و تحت تاثیر اخبار می‌دانند. بسیاری نیز نگران واکنش جامعه به این کاهش‌ قیمت‌های موقتی بوده و درباره آن هشدار می‌دهند.

حمیدرضا جیهانی، پژوهشگر ارشد اقتصادی، در این‌باره به «فردا» گفت: «قطعاً در تابستان یک‌روند ثبات را در ‎حوزه ی ارز خواهیم داشت و با ادامه فعالیت‌های اصلاحی زیرساختی دولت و مجلس آینده روشنی در اقتصادملی شاهد خواهیم بود.»

وی افزود: «برای مردم جامعه این نکته باید شفاف‌سازی شود؛ باتوجه‌به اینکه هیجانات سیاسی و فشار‌های خارجی به حداقل رسیده احتمال رسیدن به یک ثبات در حوزه ی ارز و اقتصاد زیاد است. در این شرایط توصیه می‌کنم مردم نیز به سمت این بازارها نیایند با استفاده از مشاوران اقتصادی امین خود بصورت غیرمستقیم در بازار سرمایه ورود کنند.»

این کارشناس مسائل اقتصادی توضیح داد: ««مردم ما باتوجه به اتفاقاتی که به‌صورت دوره‌ای در اقتصاد ملی رخ می‌دهد؛ دغدغه دارند که ارزش دارایی‌هایشان را در مقابل روندهای تورمی حفظ کنند. برای حفظ ارزش دارایی‌ها نیز به سراغ بازارهای سفته‌بازانه و کارهای غیرمولد مانند بازار دلا رو طلا می‌روند. چند نکته مردم را در این مسیر تهدید می‌کند که باید توجه داشته باشند و دارایی‌هایشان را در معرض ریسک‌های شدید نیندازند. »

وی تاکید کرد: «مردم نباید بدون اطلاعات دقیق و دانش مالی و اقتصادی خود را درگیر بازار‌های سفته‌بازی کنند. با توجه ‌به اینکه روند سینوسی و کسینوسی قیمت دلار و طلا زیاد است مردم به این سمت‌وسو نیایند بهتر است و باید سرمایه‌های خود را به سمت بازار‌های مولد و کم‌ریسک هدایت کنند.»

جیهانی در ادامه درباره ریسک‌های جدید بازار ارز افزود: «ریسک جدی جدید در بازار‌های این چنینی بحث مالیات بر سوداگری است، اگر سرمایه‌ها به سمت بازارهای سوداگرانه بروند مالیات‌هایی پرداخت می‌کنند که از سود آن کار منتفع نمی‌شوند. در بازار‌های هیجانی، در روزهای هیجانی مانند این روزها توصیه نمی‌شود که مردم وارد بازار شوند. جامعه باید صبر کند.»

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها