قیمت‌ آپارتمان در پرطرفدارترین منطقه تهران

کد خبر: 1229731

منطقه ۱۰ تهران همواره یکی از پرطرفدارترین مناطق این کلانشهر برای خرید و فروش مسکن بوده است.

قیمت‌ آپارتمان در پرطرفدارترین منطقه تهران

منطقه ۱۰ تهران همواره یکی از پرطرفدارترین مناطق این کلانشهر برای خرید و فروش مسکن بوده است.

اما حالا با توجه به تورم و پس از افت و خیز این بازار از آغاز سال ۱۴۰۲، قیمت واحدهای مسکونی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متری در این محدوده چند است؟

قیمت‌ آپارتمان در منطقه ۱۰ تهران

 روند افزایشی قیمت مسکن در شهر تهران، باعث شده قیمت خانه در مناطق نسبتا جنوبی هم تا حد زیادی بالا رود. بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران که تا آذرماه سال گذشته از متوسط قیمت و تعداد معاملات شهر تهران منتشر می‌شد منطقه ۱۰ از پرطرفدارترین مناطق تهران است؛ اما اکنون برای خرید واحدی کوچک در این ناحیه نیز باید مبلغی فراتر از حد انتظار پرداخت کرد.

Untitled

مشاوران املاک این منطقه می‌گویند کف قیمتی برای آپارتمان‌های ۶۰ تا ۷۰ متر در منطقه ۱۰ تهران از حدود متری ۴۰ میلیون تومان شروع می‌شود و تا متری ۸۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

به این ترتیب خریداران باید هزینه‌ای بین دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تا حدود ۶ میلیارد تومان را در نظر بگیرند. اکنون آپارتمانی ۶۰ متری در منطقه جی همین بازه قیمتی را دارد. این واحد مسکونی ساخت سال ۱۳۸۵ است و در طبقه چهارم یک ساختمان بدون امکانات واقع شده است.

آپارتمان ۶۵ متری دیگری در خیابان زنجان متری ۵۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد، یعنی سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان. همچنین یک واحد دیگر در منطقه سلسبیل با عمری هفت ساله چهار میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان قیمت برای آن تعیین شده است.

وضعیت معاملات مسکن در منطقه ۱۰ تهران

همان‌طور که رسانه‌ها هفته‌های گذشته در خصوص سطح قیمت‌ها و وضعیت معاملات نوشتند، خرید و فروش واحدهای مسکونی در این منطقه نیز همسو با دیگر مناطق در رکودی نسبی به سر می‌برد.

این رکود تا آنجا ادامه یافته است که فروشندگانی که به پول خود نیاز دارند مجبورند آپارتمان‌های خود را زیر فی بازار به فروش برسانند و همین دلیلی برای کاهش قیمت در ماه اخیر بوده است.

هر چند کارشناسان معتقد هستند این کاهش، نسبت به میزان صعود قیمت در سال‌های گذشته مقدار ناچیزی داشته است و نمی‌تواند تاثیری طلایی بر بازار داشته باشد.

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن پیشتر در این خصوص به تجارت‌نیوز گفته بود: «این خبر خوبی نیست که جلوی آمار را بگیریم و بگوییم قیمت مسکن کاهش پیدا کرده است. این نوع کاهش هیجانی هم بدون برنامه و آسیب‌زننده است. این نوع روند کنترل‌نشده برای کاهش‌ها بالاخره یک جا می‌ایستد و با تکانه‌ از جانب دیگر عوامل مانند نوسانات دلار و مذاکرات بین‌المللی این هیجان می‌تواند فوران کند، به گونه‌ای که نتوان نسخه‌ای اصلاحی روی این موضوع پیچید.»

این کارشناس بازار مسکن ادامه داده بود: این عوامل اکنون باعث شده از افزایش قیمت هیجانی دور باشیم و برخی که به پول خود نیاز دارند و روی مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند در حال ارائه فایل‌های خود به بازار هستند. با کاهش قیمت مثلا نسبت به دی‌ماه ۱۴۰۱ اگر در آن بازه ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده بود اکنون با ۱۰ تا ۱۵ درصد با فایل‌هایی که در بازار فروشنده واقعی هستند مواجه هستیم.»

غیبی معتقد بود مسیر کاهشی قیمت‌ها را باید نسبت به افزایش قیمت‌های پیشین سنجید. او در این مورد توضیح داده بود: «قیمت‌ها در مدت اخیر هیجانی بالا رفته است و آثار آن هنوز وجود دارد و ترمیم نشده است. قشر بزرگی از مردم هنوز توان خرید خانه ندارد.»/تجارت نیوز

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها