وزیر نفت: امروز توتال و شل انگشت به‌دهان مانده‌اند

کد خبر: 1230137

وزیر نفت گفت: امروز توتال و شل انگشت به‌دهان مانده‌اند که متخصصان ایرانی در ۲۰ ماه فاز ۱۱ پارس جنوبی را به بهره‌برداری رساندند.

وزیر نفت: امروز توتال و شل انگشت به‌دهان مانده‌اند

وزیر نفت گفت: امروز توتال و شل انگشت به‌دهان مانده‌اند که متخصصان ایرانی در ۲۰ ماه فاز ۱۱ پارس جنوبی را به بهره‌برداری رساندند.

جواد اوجی امروز (چهارشنبه، هفتم تیرماه) در آیین رسمی جابه‌جایی و نصب سکوی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی با اشاره به اینکه امروز این پیام خوب را به ملت دادیم و امیدواریم به‌زودی به تولید 50 میلیون مترمکعبی گاز غنی در روز برسیم، اظهار کرد: این کار با خلاقیت چهار شرکت ملی نفت ایران، نفت و گاز پارس، پتروپارس و مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی انجام شد.

وی افزود: قرارداد توتال برای اجرای طرح توسعه فاز 11 حدود 4.9 میلیارد دلار بود، اما آنها از این قرارداد خارج شدند و باختند، امروز با یاری خدای متعال و تکیه بر نیروهای توانمند داخلی کار به نتیجه رسید.

اوجی با اشاره به بدعهدی توتال و دیگر شرکت‌های خارجی در طرح فاز 11 پارس جنوبی گفت: امروز توتال و شل انگشت به‌دهان مانده‌اند که متخصصان ایرانی در 20 ماه فاز 11 پارس جنوبی را به بهره‌برداری رساندند.

وزیر نفت با بیان اینکه در آغاز دولت تأکید شد طرح توسعه فاز 11 به بهره‌برداری برسد، تصریح کرد: با توانی که به خرج دادید، بهره‌برداری از این فاز در شرایط ناترازی گاز در زمستان کمک خواهد کرد.

اوجی با اشاره به اینکه این بهره‌برداری اثر مثبت بر درآمدهای ارزی در سال «مهار تورم و رشد تولید» خواهد داشت، افزود: سالانه درآمد نزدیک 4 تا 5 میلیارد دلار عایدات این فاز است و تولیدش به کاهش ناترازی گاز کمک می‌کند. نکته مهم آن است که این پروژه در شرایط تحریم انجام شد و نشان داد می‌توانیم و عیدی خوبی هم به مردم بود.

وی ادامه داد: فاز 11 تنها بخش میدان مشترک پارس جنوبی بود که توسعه پیدا نکرده بود و هر روز که دیرتر برداشت می‌کردیم، طرف مقابل برداشت گاز داشت.

وزیر نفت با اشاره به اینکه جابه‌جایی سکوی 12c به وزن 3200 تن لجستیک خاصی می‌طلبید، گفت: این جابه‌جایی ریسک بالایی داشت، اما موفقیت‌آمیز بود و اگر در آینده نیاز باشد این توانمندی را داریم.

اوجی تأکید کرد: امروز آخرین فاز دریایی پارس جنوبی به نتیجه رسید و فاز توسعه‌ای تازه‌ای نداریم و روی همین فازها برای افزایش تولید و فشارافزایی کار خواهد شد.

وی با اشاره به انتقال کشتی «اوشنیک» به کشور برای این جابه‌جایی گفت: هم‌زمان پایه‌های سکو در موقعیت فاز 11 نصب شد و حفاری چاه‌ها را آغاز کردیم و همه این اقدام‌ها در دولت سیزدهم انجام شد.

وزیر نفت تصریح کرد: طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به‌زودی با حضور رئیس‌جمهوری با تولید اولیه روزانه 12 تا 15 میلیون مترمکعب به بهره‌برداری می‌رسد.

اوجی با اشاره به اینکه با توان متخصصان داخلی همه کار توسعه فاز 11 در دولت سیزدهم انجام شد، افزود: در دولت سیزدهم پروژه‌های اولویت‌دار را طی این 22 ماه انجام دادیم که شامل بهره‌برداری از پالایشگاه آبادان، افتتاح پالایشگاه فاز 14، پروژه ان‌جی‌ال 3200 هویزه و نصب سکوی فاز 11 از جمله آنهاست.

وی تأکید کرد: برای جبران ناترازی گاز نیز فعالیت‌های مطلوبی انجام شده است که چالش زمستان را حل می‌کند، پارسال 12 میلیارد دلار پروژه‌های نیمه‌تمام نفتی به بهره‌برداری رسید و امسال 68 پروژه نیمه‌تمام نفتی به ارزش 15 میلیارد دلار بهره‌برداری خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه "3 سال زودتر از برنامه فاز 11 به‌تولید رسید"، گفت: 4 حلقه چاه این فاز تکمیل شده و طی هفته‌های آینده با حضور رئیس جمهوری، تولید 12 تا 15 میلیون متر مکعب از این فاز آغاز می‌شود و به‌مرور زمان تولید آن به 50 میلیون مترمکعب خواهد رسید.

اوجی در خصوص آخرین وضعیت فشارافزایی پارس جنوبی گفت: بحث فشارافزایی به صورت جدی شروع شده و هم در شرکت ملی نفت و هم با شرکت‌های خارجی درحال مطالعه هستیم و مطالعت آن روبه‌اتمام است و به‌زودی وارد فاز اجرایی می‌شویم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها