قیمت مرغ در آستانه ماه محرم | مرغ ارزان در راه است؟

کد خبر: 1232928

کاهش قیمت مرغ با توجه به 255 میلیون جوجه‌ریزی در خرداد و تیر امسال پیش‌بینی می‌شود

قیمت مرغ در آستانه ماه محرم | مرغ ارزان در راه است؟

طی چند هفته اخیر قیمت مرغ روندی افزایشی پیدا کرد به طوری‌که نرخ این کالای پروتئینی به بیش از 95 هزار و حتی 100 هزار تومان رسیده است.

در حالی که نرخ مصوب مرغ بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار کیلویی 73 هزار تومان است اما بازار خیلی از این نرخ پیروی نمی‌کند.

تولیدکنندگان و فعالان در صنعت مرغ و طیور معتقدند از مهم‌ترین دلایل در افزایش قیمت مرغ کاهش جوجه‌ریزی‌ها، گرانی نهاده، زودتر راهی کردن مرغ‌های تولید با وزن کمتر به کشتارگاه توسط مرغداران و افزایش تقاضا و کاهش عرضه است.

کاهش جوجه‌ریزی و گرانی جوجه یکروزه با رشد جوجه‌ریزی که در بهار امسال اتفاق افتاد، قابل جبران است و اکنون اتحادیه‌ها برای یک ماه آینده پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌ها پایین خواهد آمد. طبق اعلام اتحادیه تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، جوجه‌ریزی در خرداد و تیر امسال بیش از نیاز کشور انجام شده است، بنابراین مرداد‌ماه شاهد افزایش تولید و حتی مازاد عرضه مرغ در بازار خواهیم بود و قیمت‌ها شکسته می‌شود.

در این‌باره دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، درباره وضعیت تولید و بازار مرغ طی ماه‌های آینده گفته است: «در خرداد 125 میلیون قطعه و در تیرماه 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های کشور انجام شده و مرغ حاصل از این جوجه‌ها مرداد ‌به بازار می‌آید و مازاد تولید خواهیم داشت.»

دبیر محمدرضا صدیق‌پور انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه در این باره که از نظر شما چه میزان مازاد تولید مرغ خواهیم داشت؟ می‌گوید: «به طور قطع با این میزان تولید مرغ، روزانه 1000 تا 2000 تن تولید مازاد خواهیم داشت.»

وی در پاسخ به اینکه آیا این میزان تولید قیمت بازار را کاهش خواهد داد؟ می‌افزاید: «طبیعی است که قیمت بازار را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و اگر تولید اضافه شود قیمت هم کاهشی خواهد شد.»

نیاز کشور برای استفاده از مرغ با 125 میلیون قطعه جوجه‌ریزی تأمین می‌شود و با این میزان جوجه‌ریزی که خرداد و تیر انجام شده است، تولید فراتر از نیاز کشور خواهد بود و می‌تواند کاهش تولید را جبران کند.

تأمین نهاده در سامانه بازارگاه

در ایران بخش طیور کشور بخصوص تولید مرغ مورد حمایت دولت است و به گفته کارشناسان غالباً قیمت مرغ پایین نگه داشته می‌شود تا بخش قابل توجهی از نیازهای پروتئینی مصرف کننده‌ها از این طریق تأمین شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل گرانی‌های اخیر در ارتباط با نهاده است؛ یعنی کمبود نهاده که موجب شد مرغداران در دو محل هزینه کنند و به صورت خاص کنجاله سویا را با قیمت بسیار بالا تهیه کنند.

از سوی دیگر نهاده هم متأسفانه بموقع تأمین نشده و مرغدار مجبور شد نهاده را از بازار آزاد تهیه کند که این عامل هزینه‌های تولید را افزایش داده است و در نهایت منجر به بالا رفتن قیمت مرغ شد.

تأمین نهاده‌های دامی در کشور هم از طریق تولید و هم از محل واردات صورت می‌گیرد، اما به دلایل مختلفی امکان تولید نهاده‌های دام و طیور به میزان مورد نیاز در کشور، در حدود 75 درصد از نهاده به کشور وارد می‌شود. از سوی دیگر حداقل ۷۰ درصد از هزینه‌های تمام شده محصولات پروتئینی همچون مرغ، تخم مرغ، شیر و گوشت قرمز به خوراک دام اختصاص دارد، لذا هرگونه اختلال در تأمین و توزیع این نهاده‌ها، تولید این محصولات را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد.

وزارت جهاد کشاورزی به عنوان تأمین کننده نهاده برای جلوگیری از افزایش نوسان در بازار، 45 هزار تن سویا در سامانه بازارگاه بارگذاری کرده است و مرغداران می‌توانند به قیمت دولتی آن را خریداری کنند، پیش از این مرغداران در تأمین سویا مشکل داشتند و امروز با تلاش وزارت جهاد کشاورزی سویای مورد نیاز مرغداران تأمین شده و آنها می‌توانند خریداری کنند، در این راستا پیش‌بینی می‌شود قیمت مرغ کاهش یابد. در شرایط فعلی هم نهاده ذرت به وفور موجود است و مشکلی از نظر تأمین این نهاده وجود ندارد.

با این تفاسیر تا ماه محرم که میزان تقاضا برای استفاده از مرغ افزایش پیدا می‌کند، مرغ حاصل از جوجه‌ریزی‌های اوایل تیرماه تا مردادماه وارد بازار می‌شود و به نظر می‌رسد این مقدار جوجه‌ریزی انجام شده می‌تواند کفاف افزایش تقاضا را بدهد چون نهاده نیز در بازارگاه بارگذاری شده است.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها