افزایش عجیب قیمت گوشت قرمز | منتظر کاهش قیمت گوشت باشیم؟

کد خبر: 1234936

قیمت انواع گوشت قرمز امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. قیمت انواع گوشت قرمز در دوم مرداد ۱۴۰۲ به شرح زیر است

افزایش عجیب قیمت گوشت قرمز | منتظر کاهش قیمت گوشت باشیم؟

قیمت انواع گوشت قرمز امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. قیمت انواع گوشت قرمز در دوم مرداد ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

نام محصول قیمت واحد کیلوگرم (تومان)
راسته با استخوان گوسفندی ۳۴۰,۰۰۰
ران کامل ممتاز گوسفندی ۴۲۰,۰۰۰
کف دست گوسفندی با ماهیچه ۳۷۵,۰۰۰
ران پاک کرده گوساله ۳۸۰,۰۰۰
سر دست پاک کرده گوساله ۲۹۰,۰۰۰
گردن گوسفندی ۲۹۰,۰۰۰
قلوگاه گوساله ۱۹۵,۰۰۰
گردن گوساله ۱۹۰,۰۰۰
قلم گوساله ۱۲۵,۰۰۰
سردست گوسفندی ۳۹۰,۰۰۰
ماهیچه گوساله ۳۸۰.۰۰۰
دمبالیچه گوسفندی ۲۸۰.۰۰۰
نیم شقه سردست گوسفند ۳۶۵.۰۰۰
شقه لاشه گوسفندی ۳۹۰,۰۰۰
نیم شقه ران گوسفندی ۴۱۵,۰۰۰

تحلیل بازار

قیمت گوشت تعدیل می‌شود/ دامداران به تعهداتشان عمل نکردند

دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی ضمن اشاره به اینکه دولت برنامه‌ریزی‌هایی را برای واردات گوشت انجام داده که موجب تعدیل قیمت‌ها در بازار خواهد شد، در مورد عدم تحویل دام از سوی دامداران توضیح داد.

مسعود رسولی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه دولت در ابتدای سال نرخی را برای مرغ تعیین کرد، گفت: متاسفانه بخشی از این مرغ‌ها در بازار آزاد با قیمت‌های بالاتر به فروش رفتند و دولت هم با وجود کنترل و نظارت نتوانست جلوی آن را بگیرد؛ بنابراین برای واردات مرغ برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره به اینکه نرخ محصولات بسته‌بندی از اول سال تغییری نکرده، افزود: مرغ‌های وارداتی به شرکت‌های بسته بندی داده می‌شوند و شرکت‌ها نیز با همان نرخ تعیین شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غرف میادین میوه و تره بار عرضه می‌کنند.

دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور تصریح کرد: زمانی شبکه رسمی توزیع، مرغ کمتری داشت و مرغ در شبکه غیر رسمی و با قیمت‌های غیرمصوب عرضه می‌شد، ولی دولت با تقویت شبکه‌های غیر رسمی، نظارت و کنترل را بیشتر کرد.

به گفته وی ما نیز به عنوان بخش خصوصی تامین و واردات را انجام می‌دهیم. همین که مرغ برای شبکه‌های رسمی به اندازه نیاز تامین شود، شبکه‌های غیر رسمی نیز مرغ کمتری خواهند داشت.

رسولی در پاسخ اینکه چرا به جای واردات از دامداران داخلی گوشت خریداری نمی‌شود؟ گفت: از ابتدای سال شرکت پشتیبانی امور دام گوشت گوسفند و گوساله را از دامدار خریداری می‌کرد، ولی از خردادماه زمانی که قیمت گوشت در بازار افزایش یافت دامداران دیگر دام هایشان را نفروختند. در حقیقت در ماه‌های اول خرید، دامداران به این قیمت‌ها راضی بودند، ولی از خردادماه دام‌هایشان را نفروختند. بسیاری از دامداران قرارداد داشتند و بسیاری از آن‌ها نیز هنوز قرارداد دارند، ولی به تعهدات خود عمل نکردند.

به گفته وی این موضوع باعث شد که دولت برنامه‌ریزی‌های لازم را در این بخش انجام دهد و برای تعدیل قیمت‌ها واردات انجام دهد.

این فعال بخش خصوصی در پاسخ به اینکه آیا افزایش هزینه‌های تولید دلیل دامداران برای عدم تحویل دام‌هایشان بود؟ گفت: دولت می‌تواند هزینه نهاده‌ها را تامین کند و نمی‌تواند سایر هزینه‌ها را بر عهده گیرد. هزینه‌های کارگری، حمل و نقل و... افزایش یافته و افزایش قیمت تمام شده موضوع درستی است.

وی در پایان گفت: هدف ما به عنوان بخش خصوصی این است که نرخ اقلام پروتئینی را در همین حد تا پایان سال نگه داریم. اگر نرخ تغییر نکند و مرغ نیز در شبکه‌های رسمی به حد نیاز تامین شود عرضه آن در بازار‌های غیر رسمی کاهش پیدا می‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها