آمار پُرشدگی ۱۴ سد مهم کشور

کد خبر: 1235080

هم‌زمان با افزایش مصرف آب و به‌دنبال آن ازدیاد تعداد شهرهای درگیر کم‌آبی، ۱۵ سد مهم تامین‌کننده آب شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۱) تا ۳۱ تیر امسال با کاهش حجم آب از ۲۵ تا ۷۵ درصد مواجه شدند.

آمار پُرشدگی ۱۴ سد مهم کشور

هم‌زمان با افزایش مصرف آب و به‌دنبال آن ازدیاد تعداد شهرهای درگیر کم‌آبی، ۱۵ سد مهم تامین‌کننده آب شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۱) تا ۳۱ تیر امسال با کاهش حجم آب از ۲۵ تا ۷۵ درصد مواجه شدند.

این روزها گرمای طاقت‌فرسا اکثر مناطق کشور را تحت‌تاثیر قرار داده و همین امر بر تقاضا و رشد مصرف آب افزوده و از طرف دیگر تعداد شهرهای دارای مشکلات آبی را نیز زیاد کرده است.

امسال در حالی شعار روز جهانی آب «شتاب در تغییر برای حل بحران آب» نامگذاری شده که گزارش‌های مختلف از گوشه‌وکنار کشورمان حاکی از افزایش مصرف آب است.

به‌عنوان نمونه، شرکت آب و فاضلاب استان تهران از رسیدن میزان مصرف روزانه آب به بیش از سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر خبر داده و مردم را دعوت به‌صرفه جویی کرده است.

گزارش جدید مرکز اطلاعات و داده‌های آب کشور بیانگر آن است که از مجموع سدهای مهم آب و کشاورزی ۱۴ سد تا ۳۱ تیر با کاهش آب روبه‌رو شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سد «شمیل و نیان» در استان هرمزگان با ۱۹ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۶۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته روبه‌رو شده و درصد پرشدگی فعلی این سد نیز ۱۹ درصد است.

«چاه نیمه‌»‌های سیستان و بلوچستان در مدت یاد شده ۷۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۱ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی این چاه نیمه‌ها به پنج درصد رسیده است.

سد «سرنی» در استان هرمزگان نیز اکنون ۱۴ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته و درصد پرشدگی ۲۳ درصدی دارد.

سد «دوستی» خراسان رضوی هم ۱۱۵ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۹ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن ۹ درصد است.

سد «طرق» در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۱ تیر چهار میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد و درصد پرشدگی ۱۲ درصدی دارد.

سد ساوه در استان مرکزی با ۳۷ میلیون مترمکعب حجم مخزن، ۵۴ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۳ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد «تنگوئیه» سیرجان کرمان از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۱ تیر در حالی به رقم پنج میلیون مترمکعب رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد ۱۴ درصد است.

سد «نساء» استان کرمان با ۵۷ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۴۷ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو بوده و درصد پرشدگی ۳۴ درصدی را نشان می‌دهد.

سد «استقلال» هرمزگان از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۱ تیر ۱۰۲ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی پارسال ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۴۳ درصد است.

سد «۱۵ خرداد» در حوضه آبریز قم رود هم فقط ۳۸ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۹ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۰ درصد است.

موجودی آب در سد «شیرین‌دره» خراسان شمالی از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۱ تیر ۲۰ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سد شیرین دره اکنون ۳۶ درصد پرشدگی دارد.

موجودی آب در سد «آغ چای» آذربایجان غربی به رقم ۸۲ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۵ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۳۹ درصد است.

سد «سبلان» اردبیل ۲۴ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی پارسال ۳۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۲۴ درصد است.

سد «ستارخان» آذربایجان شرقی ۲۸ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۲۷ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی ۲۲ درصدی دارد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها