تصمیم جدید دولت برای پرداخت یارانه بنزین | سهمیه بنزین کی به کارت بانکی منتقل می شود؟

کد خبر: 1236023

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به برخی مقاومت‌ها در بحث انتقال سهمیه بنزین از کارت‌های سوخت به کارت‌های بانکی اشاره کرد.

تصمیم جدید دولت برای پرداخت یارانه بنزین | سهمیه بنزین کی به کارت بانکی منتقل می شود؟

مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در توئیتی نوشت: «دوهفته قبل، در جلسه‌ای با حضور دستگاه‌های مختلف اجرایی و نظارتی، بحث انتقال سهمیه بنزین از کارت‌های سوخت به کارت‌های بانکی مبتنی بر کد ملی و بدون تغییر قیمت مطرح شد و مورد اجماع نسبی قرار گرفت.

مقاومت‌هایی از درون شرکت پخش فرآورده‌های نفتی وجود دارد که عمدتاً ناشی از تعارض منافع است.»

به گزارش تسنیم، علی‌اکبر نژادعلی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در همین ارتباط طی گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرده است: برای جایگزینی کارت‌های بانکی به‌جای کارت سوخت اقداماتی انجام شده است و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.

او با بیان اینکه این طرح به‌صورت پایلوت در یکی از جایگاه‌های سوخت اجرایی شد، گفت: برای استفاده از کارت‌های بانکی دو راهکار وجود داشت که هر دو راهکار را در دستور کار قرار دادیم و نظر ما این بود که وقتی این طرح از فاز مطالعاتی خود خارج شد اطلاع‌رسانی ویژه انجام دهیم.

وی با بیان اینکه بررسی آزمایشی باتوجه به اینکه یک کار فنی است به زمان نیاز دارد، گفت: در بحث استفاده از کارت بانکی تاکسی‌های اینترنتی طرح موضوع کردند و فرایند استفاده از کارت در داخل جایگاه‌ها به‌معنای حذف کامل کارت هوشمند سوخت نیست یعنی آنچه با تاکسی‌های اینترنتی برخورد می‌کنیم استفاده از کارت آزاد جایگاه‌ها روی تجهیزات قدیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه استفاده از کارت بانکی مدیا ویژه خود را دارد، گفت: زمان دقیق اجرای طرح را نمی‌توان اعلام کرد تا به نتایج درخشان برسیم، یک کار جدید است که پیاده‌سازی آن زمان‌بر است./ تسنیم

طرح دولت برای شارژ سهمیه سوخت در کارت بانکی

نماینده مردم خمین در مجلس گفت: اجرای طرح جایگزینی کارت بانکی به جای کارت سوخت هنوز قطعی نشده است، اما مزایا و معایبی دارد که دولت باید به آن توجه کند.

علیرضا نظری با اشاره به طرح دولت برای جایگزینی کارت بانکی به جای کارت سوخت، گفت: این طرح از سوی دولت با هدف ساماندهی مصرف سوخت در کشور مطرح شده و اجرای آن هنوز قطعی نشده است، اما این طرح مزایا و معایبی دارد که دولت باید به آنها توجه ویژه داشته باشد.

وی بیان کرد: جلوگیری از قرار دادن کارت سوخت یک فرد در اختیار افراد دیگر یا ممانعت از خرید و فروش آن را که به معنای مدیریت قاچاق سوخت است، شاید بتوان در زمره مزایای اجرای این طرح برشمرد اما دولت در جایگزینی کارت بانکی به جای کارت سوخت باید به ابعاد دیگر طرح هم توجه داشته باشد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نکات حائز اهمیت ایجاد زیرساخت‌های لازم و سامان یافتن سامانه هوشمند سوخت است تا افرادی که از کارت بانکی خود برای پرداخت بهای سوخت استفاده می‌کنند، بتوانند میزان اعتبار خود نیز را مشاهده کنند یا افرادی که کارت ندارند یا کارت خود را جا گذاشته‌اند، باید بتوانند از کارت جایگاه استفاده کنند.

وی با تاکید بر توجه دولت به ملاحظات امنیتی و قضائی جایگزینی کارت بانکی به جای کارت سوخت، افزود: از سوی دیگر اجرای این طرح به دریافت اطلاعات مربوط به خودرو و الحاق آن به سامانه هوشمند سوخت نیاز دارد، بنابراین رعایت تمام ملاحظات مهم است؛ کما اینکه اجرای هر طرحی در زمینه مدیریت مصرف سوخت باید به توزیع عادلانه بنزین در کشور هم کمک کند و این طرح نباید برای مردم ایجاد نگرانی کند.

نظری تاکید کرد: چندین بانک اطلاعاتی و دستگاه‌های مختلف مانند بانک مرکزی و پلیس برای ارائه این خدمت به مردم باید از این طرح پشتیبانی کنند تا مردم دچار مشکل نشوند، از همین رو بر بررسی همه‌جانبه این موضوع تاکید داریم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از ابعاد مهم در مدیریت مصرف سوخت و جلوگیری از مشکلات در این حوزه توجه به نقش خودروسازان است؛ به اعتقاد برخی از کارشناسان، خودروسازان داخلی نقش چشمگیری در مصرف بی‌رویه سوخت دارند و متأسفانه سالهاست تلاشی برای کاهش میزان مصرف سوخت خودروهای تولیدی خود نکرده‌اند. انحصار در بازار و فروش هر محصولی با هر کیفیت و مصرف سوختی نیز در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

نماینده مردم خمین در مجلس یازدهم گفت: سیاست دولت در حوزه مصرف سوخت با اجرای طرح‌هایی چون جایگزینی کارت بانکی به جای کارت سوخت ما را به سر منزل مقصود نخواهد رساند. البته محدودیت‌های ناشی از گران بودن انرژی و سوخت برای همگان قابل درک است اما دولت بهتر است افزایش کیفیت خودرو را هدف اصلی خود قرار دهد زیرا مدیریت مصرف بنزین با افزایش کیفیت خودروهای تولیدی به دولت در تحقق سیاست‌های بالادستی و اهداف مدنظر کمک فراوان می‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد