2 خبر مهم خودرویی | بلاتکلیفی متقاضیان سایپا | تغییر آیین‌نامه واردات خودروهای نو

کد خبر: 1236109

کمتر از یک ماه به صدور دعوتنامه‌های متقاضیان در سامانه یکپارچه خودرو مانده، این در حالی است که هنوز قیمت چهار محصول شرکت خودروسازی سایپا تعیین تکلیف نشده و متقاضیان بلاتکلیف هستند.

2 خبر مهم خودرویی | بلاتکلیفی متقاضیان سایپا | تغییر آیین‌نامه واردات خودروهای نو

کمتر از یک ماه به صدور دعوتنامه‌های متقاضیان در سامانه یکپارچه خودرو مانده، این در حالی است که هنوز قیمت چهار محصول شرکت خودروسازی سایپا تعیین تکلیف نشده و متقاضیان بلاتکلیف هستند.

به گزارش ایرنا، دومین طرح سامانه یکپارچه فروش خودرو از ۲۰ اردیبهشت ماه اجرا شد، نوبت‌دهی طرح سامانه یکپارچه براساس فرآیند جهت عرضه محصولات خودروسازان داخلی از سومک خردادماه شروع شده است و متقاضیان تا پایان دهم خرداد ماه مهلت داشتند تا نسبت به انتخاب خودرو در سامانه اقدام کنند.

در حالی که به شهریور ماه و فراخوان دعوتنامه های متقاضیان در سامانه یکپارچه نزدیک می شویم، اما گروه خودروسازی سایپا هنوز قیمت چهار محصول جدید خود را اعلام نکرده است.

در سامانه یکپارچه خودرو، در فهرست خودروهای عرضه‌شده نام چهار خودرو کوییک GX، ساینا GX، شاهین اتوماتیک و اطلس قرار داشت که هنوز قیمت قطعی این خودروها از سوی شورای رقابت اعلام نشده است و متقاضیان سردرگم مانده اند.

به نظر می‌رسد سایپا معطل شورای رقابت است و شورای رقابت هم در این زمینه سکوت کرده است.

آیین‌نامه واردات خودروهای نو تغییر می‌کند؟

اخیرأ وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه تحول در وضعیت موجود خودروها از جهت عرضه و تمرکز بر خودروهای برقی، اعلام کرد که تا کمتر از ١٠ روز آینده، آیین‌نامه واردات خودروها تدوین می‌شود؛ حال سوال این است که آیا آیین‌نامه واردات خودروهای «نو» نیز تغییر خواهد داشت؟

به گزارش ایسنا، به‌ تازگی عباس علی‌آبادی از در شرف تدوین بودن آیین‌نامه واردات خودروها اعم از نو و کارکرده خبر داد و بر اهمیت نوآوری در صنعت خودرو تاکید کرد و گفت: بنا داریم که تحولی در وضعیت موجود خودروها به وجود آوریم؛ این تحول شامل عرضه مناسب‌تر خودروها و مهم‌تر، توجه به خودروهای برقی است.

طبق اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، آیین‌نامه واردات خودروها چه کارکرده و چه خودروهای نو در شرف تدوین است و تا کمتر از ١٠ روز آینده این آیین‌نامه تدوین شود.

آیین‌نامه خودروهای نو نیز برای واردات خودروهای برقی اصلاح می‌شود

شایان ذکر است که وزیر صمت از تدوین آیین‌نامه واردات خودرو به تاکید "اعم از نو و کارکرده" صحبت کرده است؛ با توجه به اینکه آیین‌نامه واردات خودروها نو سال گذشته پس از چندین بار رفت و برگشت میان سازمان و نهادهای مختلف و مجلس شورای اسلامی در نهایت به تصویب رسید و نهایی شد، طبق اظهار نظر وزیر صمت، این سوال پیش آمد که ممکن است که تغییر در آیین‌نامه واردات خودروهای نو نیز ایجاد شود؟

ایسنا، این موضوع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد پیگیری قرار داد.

طبق اعلام وزارت صمت به این خبرگزاری، با توجه به اینکه ارجحیت وزارت صمت بر نوآوری در صنعت خودرو کشور و حرکت به سمت برقی‌سازی خودروها و واردات خودروهای برقی است، موضوع تدوین آیین‌نامه واردات خودروها برای خودروهای «نو» و «کارکرده»، به‌ نوعی مربوط به اصلاح آیین‌نامه با اولویت واردات خودروهای برقی و تدوین آیین‌نامه برای خودروهای کارکرده است.

گفتنی است، چهارشنبه هفته گذشته (۴ مرداد ماه)، پس از تصویب "قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو"، رئیس جمهوری، مجوز واردات خودروهای کارکرده با عمر حداکثر پنج سال را جهت اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور ابلاغ کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها