فوری واریز اضافه یارانه نقدی | کدام خانوارها مشمول یارانه جدید می‌شوند؟

کد خبر: 1237167

یارانه معیشتی دولت 120 هزار تومان افزایش یافته و رقم آن به 520 هزار تومان رسیده است. اما پرداخت یارانه دو میلیونی به خانوارها شروطی دارد. این شروط چیست و یارانه جدید شامل کدام افراد می‌شود؟

فوری واریز اضافه یارانه نقدی | کدام خانوارها مشمول یارانه جدید می‌شوند؟

یارانه معیشتی دولت 120 هزار تومان افزایش یافته و رقم آن به 520 هزار تومان رسیده است. اما پرداخت یارانه دو میلیونی به خانوارها شروطی دارد. این شروط چیست و یارانه جدید شامل کدام افراد می‌شود؟

سه دهک اول جامعه یارانه 400 هزار تومانی دریافت می‌کنند. اما از این ماه یارانه آنها می‌تواند تا 520 هزار تومان هم برسد. اما مشروط به اینکه افراد 50 درصد مبلغ یارانه خود را نقدی دریافت نکنند و به جای آن کالا بخرند.

این شرط جدید دولت برای افزایش 120 هزار تومانی یارانه نقدی است. آنگونه که دولت اعلام کرده افراد سه دهک اول جامعه می‌توانند ماهانه 520 هزار تومان یارانه نقدی دریافت نند اما مشروط به اینکه هر ماه نیمی از مبلغ یارانه نقدی خود یعنی 200 هزار تومان آن را کالا بخرند و تنها 200 هزار تومان آن را نقدی برداشت کنند. در این صورت است که به 200 هزار تومان مبلغ خرید از سبد کالا، 120 هزار تومان دیگر هم اضافه می‌شود و افراد می‌توانند تا 320 هزار تومان کالا خریدار کنند.

به عبارتی یارانه نقدی به ازای هر نفر از سه دهک اول 520 هزار تومان شده که 320 هزار تومان آن را باید صرف خرید سبد کالا شود و تنها 200 هزار تومان آن را می‌توان نقدی برداشت کرد.

با این حساب، یارانه نقدی یک خانوار چهار نفره در دهک اول تا سوم که پیش از این یک میلیون و 200 هزار تومان بود به دو میلیون و 80 هزار تومان می‌رسد که تنها می‌توان 800 هزار تومان آن را نقدی برداشت کرد و با یک میلیون و 280 هزار تومان دیگر باید کالا خرید.

نکته دیگری که وجود دارد این است که سبد خرید کالا از قبل مشخص است و شامل 11 قلم کالایی می‌شود که با قیمت سال 1401 محاسبه می‌شود.

دولت اعلام کرده که در صورت موفقیت این طرح و استقبال از آن، افزایش یارانه نقدی به دهک‌های چهارم تا پنجم هم می‌رسد.

سبد یارانه شامل چه کالاهایی می‌شود؟

براساس اطلاعیه وزارت کار سبد کالابرگ شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود. مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین ۱۰ قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تورم و قیمت پایه شامل گوشت قرمز نمی شود

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قیمت گوشت قرمز دارای نوسان بسیاری بوده و پرداخت نرخ تورمی مابه‌التفاوت با قیمت پایه، شامل این یک قلم نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جدول ۱۱ قلم مشمول خرید کالابرگ الکترونیک شامل برنج، قند و شکر، حبوبات، گوشت مرغ، گوشت قرمز منجمد، روغن مایع، ماکارونی، ماست کم چرب، شیر کم چرب، پنیر UF و تخم مرغ است. افراد دارای کالابرگ الکترونیک می‌توانند با خرید جایگزین از ما به تفاوت قیمت این ۱۱ قلم نسبت به قیمت پایه اردیبهشت ۱۴۰۱ برخوردار شوند. به عنوان مثال اگر شیر کم چرب با قیمت ۱۸ هزار تومان افراد مبادرت به خرید پرچرب ۳۰ هزار تومانی کنند ما به تفاوت قیمت پایه شیر کم چرب لحاظ شده و باقی را خریدار باید بپردازد.

علیرضا عسگری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه آیا گوشت قرمز گرم هم مشمول خرید کالابرگ الکترونیک می‌شود، گفت: ۱۱ قلم کالای اساسی بر اساس مطالعات انستیتو تحقیقات ایران استخراج شده و گوشت قرمز منجمد در این سبد غذایی قرار دارد.

وی افزود: ۱۱ قلم کالای اساسی موجود در سبد غذایی کالابرگ الکترونیک استاندارد بوده و قرار است فعلاً به تعداد این کالاها افزوده شود.

قیمت گوشت در بازار دارای نوسان بسیاری بوده و عسگریان در این‌باره عنوان کرد: تغییر قیمت گوشت قرمز و پرداخت نرخ تورمی مابه‌التفاوت با قیمت پایه شامل این یک قلم نمی‌شود.

گفتنی است در حال حاضر یک میلیون خانوار معادل ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از کالابرگ الکترونیک استفاده می‌کنند که متولیان امر امیدوارند این عدد از ۱۰ میلیون خانوار عبور کند./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد