پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال ۱۴۰۲

کد خبر: 1237777

کاهش انتظارات تورمی که توام با اقدامات بانک مرکزی و همچنین اعمال موفق سیاست تثبیت رخ داده است، روند صعودی نرخ ارز را متوقف کرده به نوعی که به نظر می رسد تا پایان سال جاری، ادعای عدم جهش نرخ ارز ادعای بی راهی نخواهد بود.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال ۱۴۰۲

کاهش انتظارات تورمی که توام با اقدامات بانک مرکزی و همچنین اعمال موفق سیاست تثبیت رخ داده است، روند صعودی نرخ ارز را متوقف کرده به نوعی که به نظر می رسد تا پایان سال جاری، ادعای عدم جهش نرخ ارز ادعای بی راهی نخواهد بود.

اعمال سیاست های تثبیت ارزی که توام با سیاست کنترل ترازنامه ی بانک ها، تقریبا از ابتدای سال جاری در دستور کار قرار گرفت، توانسته نرخ رشد نقدینگی را از اعدادی بالای 40 درصد به زیر 30 درصد برساند و همچنین نرخ تورم را نزولی کند.

گفتنی است"سلسله گزارش های سیاست تثبیت" که توسط تیم اقتصاد کلان تسنیم، در اوج التهابات ارزی و جوسازی های رسانه ای ( در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری)   منتشر شد، بارها به این نکته اشاره شد که تغییر ریل بانک مرکزی از سیاست های تعدیلی به سمت سیاست تثبیت ارزی می تواند، افسار جهش نرخ ارز و تورم نامتعارف سال 1401 را مهار کند. لازم به ذکر است در شرایطی که برخی رسانه های وابسته به جریان متعارف اقتصاد روز به روز بر موج ناامیدی می دمیدند و مدام از غیرقابل مهار بودن تورم می نوشتند، در سلسله گزارش هایی که منتشر شد به وضوح به اثربخشی تغییر دست فرمان سیاستی بانک مرکزی اشاره شد و بارها این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که اگر بانک مرکزی به اجرای سیاست های تثبیت ارزی اهتمام ورزد، می تواند افسار رشد تورم را بکشد و روند صعودی نرخ ارز را مهار کند.

البته فراموش نکنیم که در همان برهه ذی نفعان گرانی و تورم، مدام در بر طبل افزایش قیمت ها می کوبیدند و حتی در گوشه و کنار  اهداف قیمتی سه رقمی برای نرخ ارز در سال 1402 بیان می کردند، که با استدلال های مختلف مدام از عدم تحقق چنین پیش بینی هایی گفته شد.

اما امروز بررسی آمارهای اقتصادی به خوبی نشان می دهد که ادعاهای مطرح شده در "سلسله گزارش های سیاست تثبیت"  در خصوص عدم جهش نرخ ارز و مهار تورم در نیمه ابتدایی سال جاری به واسطه ی پافشاری بر اعمال این سیاست ها، ملموس تر از گذشته رنگ حقیقت گرفته و آمار و ارقامی که توسط مقامات ارشد اقتصادی و دولت  مطرح می شود بر آن ادعاها صحه می گذارد.

فرزین: دلیل بنیادی برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مهار تورم در نشست روز جاری با خبرنگاران گفت: نرخ تورم از ابتدای امسال حدود 15 درصد کاهش یافته است و آثارش را در بازارهای خودرو و مسکن می‌بینیم و کاهش اقلام محسوس است. در ماه گذشته نرخ رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید.

در سه ماهه اول نقدینگی تنها 3.9 درصد رشد داشته است. برخی می‌گویند فنر نرخ ارز خواهد پرید اما ما نمی دانیم این فنر چیست؟ نقدینگی رو به کاهش است، تراز پرداخت رو به افزایش است، فروش نفت خوب است. بنابراین این طور می توان گفت که همه دلایل بنیادی حاکی از این است نرخ ارز قابل کنترل است.

سازمان برنامه و بودجه: تثبیت نرخ دلار تا پایان سال

همچنین چندی پیش محمد جعفری رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در خصوص گزارش غیررسمی سازمان برنامه و بودجه که برای سال 1406 پیش‌بینی‌های نامتعارف برای نرخ ارز در گفت و گو با تسنیم،گفت: براساس مدل‌سازی جدیدی که براساس شرایط کنونی انجام شده است، نرخ ارز در سال 1402، حداکثر 52 هزار تومان است. خروجی مدل تهیه‌شده نشان می‌دهد در سال 1406، قیمت ارز یک‌سوم نرخ گزارش قبلی خواهد بود، البته یک ضریب خطای حدود 5درصدی را نیز باید در این خصوص در نظر گرفت.

پیش بینی ها نشان از ادامه دار بودن ثبات نرخ ارز دارد

در پایان می توان اینطور جمع بندی کرد ادامه ی مسیر فعلی و همچنین آمار و ارقامی که در خصوص کاهش نرخ رشد نقدینگی (به زیر 30 درصد) و همچنین افزایش میزان فروش نفت و پیگیری های دیپلماتیک در راستای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده در کشور های دیگر، نه تنها سناریوی افزایش نرخ ارز تا پایان سال جاری را منتفی کرده است بلکه هم اکنون می توان انتظار کاهش نرخ ارز و همچنین ریزش بیشتر قیمت ها در بازار هایی همچون خودرو و مسکن را داشت.

از طرفی به نظر می رسد کاهش انتظارات تورمی که به واسطه ی ثبات نرخ ارز در چند ماه گذشته رخ داده است توانسته به خوبی به عاملی برای کاهش تقاضاهای  سفته بازانه در بازار های مختلف تبدیل شود، که ادامه ی این مسیر قطعا به ریزش بیشتر قیمت ها کمک خواهد کرد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها