استقرار گسترده الحشد الشعبی در مرزهای سوریه و عراق |تحرکات نظامی مشکوک آمریکا در عراق

کد خبر: 1239609

یک منبع امنیتی عراقی گفت که نیروهای سازمان الحشد الشعبی درغرب استان الانبار و نوار مرزی با سوریه مستقر شده‌اند تا در صورت عملیات آمریکا در عمق سوریه، بتوانند مانع از ورود عناصر داعش به عراق شوند.

استقرار گسترده الحشد الشعبی در مرزهای سوریه و عراق |تحرکات نظامی مشکوک آمریکا در عراق

یک منبع امنیتی عراقی خبر داد که نیروهایی از سازمان الحشد الشعبی (بسیج مردمی) به صورت گسترده درغرب استان الانبار و نوار مرزی با سوریه مستقر شده‌اند.

این روزها نظامیان امریکایی با جابجایی عناصر تروریستی داعش و استقرار تجهیزات نظامی سنگین در مرزهای عراق و سوریه، تحرکات مشکوکی انجام می‌دهند. این اقدام الحشد الشعبی نیز در واکنش به توطئه احتمالی آمریکا در مناطق مرزی سوریه و عراق است.

این منبع به پایگاه خبری المعلومه گفت: این اقدامات در راستای طرح فرماندهان امنیتی نیروهای الحشد الشعبی است تا بتواند خلأهای امنیتی [در مرزهای عراق و سوریه] را پر کنند و در صورت آغاز حملات آمریکا در داخل خاک سوریه از گذرگاه القائم در الانبار، از نفوذ عناصر تروریستی داعش جلوگیری کنند».

این اظهارات در حالی از سوی این منبع مطرح شده است که هنوز منابع رسمی عراق یا سازمان الحشد الشعبی رسما خبری درباره استقرار نیروهای خود در مناطق مرزی منتشر نکرده‌اند.

نیروهای آمریکایی اخیرا طی چندین مرحله، تروریستهای داعش را به دو منطقه انتقال دادند. آمریکاییها ابتدا آنان را از طریق بالگرد به پایگاه الشدادی و میدان نفتی العمر انتقال دادند. مقصد دوم آنان، گذرگاه مرزی «سیمالکا» بود که الحسکه سوریه را از عراق جدا می‌کند.

به گفته منابع آگاه، نظامیان واشنگتن، ۱۵۰ نفر از تروریستهای خارجی داعش را در این مناطق مستقر کردند. آمریکاییها همچنین در هفته‌های اخیر اقداماتی کردند که نشان می‌دهد به دنبال حضور طولانی این نیروها هستند.

کارشناسان می‌گویند که اقدامات مقدماتی آمریکاییها با تسلط کامل بر شهر بوکمال آغاز می‌شود تا از این طریق مرزهای سوریه و عراق را تا حد زیادی ببندند و مرزهای عراق را به اشغال خود درآورند. آنان در تلاش هستند نظامیان سوریه و عراق را از مرزها دور کنند و در کنار آن، برای انحلال سازمان الحشد الشعبی یا دستکم خلع سلاح آن، نهایت توان خود را به کار گیرند(جزئیات بیشتر).

آمریکاییها برای تکمیل توطئه خود، اخیرا به بغداد پیشنهاد دادند که الحشد الشعبی منحل شود و در مقابل، آمریکا هم نظامیان عراق را تجهیز تسلیحاتی کند. البته هیأت عراقی با این مسئله مخالفت و تأکید کرد که الحشد، نیروی رسمی عراق است و قابل منحل شدن نیست.

یک هیأت بلندپایه از مقامات امنیتی عراق به ریاست «ثابت محمد العباسی» وزیر دفاع این کشور به تازگی به واشنگتن سفر کرد. وزارت دفاع عراق پس از این سفر، هیچ دستاوردی برای ارتقای نیروی هوایی این کشور ذکر نکرد و ظاهرا بدون هیچ نتیجه‌ای، این دور از مذاکرات به پایان رسید./فارس

 منابع عراقی: الحشد الشعبی با دقت تحرکات مشکوک آمریکا را تحت نظر دارد

آمریکا اخیرا دست به تحرکات مشکوکی به خصوص در مناطق مرزی با سوریه زده است، اما نیروهای عراقی با دقت این تحرکات را رصد می‌کنند.

منابع عراقی: الحشد الشعبی با دقت تحرکات مشکوک آمریکا را تحت نظر دارد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تحرکات نیروهای نظامی آمریکا در عراق، به ویژه در مناطق مرزی با سوریه، چند روزی است که توجه محافل عراقی را جلب کرده است و بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهایی از اینگونه تحرکات را منتشر کرده‌اند.

در این میان منابع عراقی می‌گویند که الحشد الشعبی و دیگر نیروهای امنیتی این کشور با دقت این تحرکات را زیر نظر دارند تا مانع هرگونه اقدام مشکوک در راستای بر هم زدن امنیت مرزها شوند.

به نوشته وبگاه خبری المعلومه، عمده بیم عراقی‌ها ازین تحرکات به احتمال توطئه و نا امن‌سازی و گسیل تروریست‌های مستقر در سوریه به داخل عراق باز می‌گردد و به خصوص اینکه طی یک ماه اخیر میزان فعالیت عناصر داعش در شرق سوریه افزایش محسوسی داشته است.

اما در این راستا «محمد الصیهود» نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف «دولت قانون»  (به رهبری نوری المالکی) معتقد است که تحرکات آمریکا چیزی جز مانور قدرت نیست و واشنگتن تلاش دارد با حضور نظامی در مناطق مرزی مدعی تسلط بر منطقه شود.

او گفت که آمریکا تمامی برگ‌های بازی خود را در منطقه، به خصوص پس از توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی از دست داده است و دیگر تسلط گذشته را در منطقه خلیج فارس ندارد و از این رو تلاش می‌کند چهره بازیگری مسلط بر امور را به خود بگیرد.

او کارکرد این تحرکات را متوجه افکار عمومی آمریکا دانست و گفت که مردم آمریکا از اینکه این کشور دیگر قدرت سابق را در عرصه جهانی ندارد، ناراحت هستند؛ به ویژه اینکه بسیاری از کشورها به سمت عقد قراردادهای تجاری دور از نظر مثبت آمریکا با دیگر کشورها حرکت کرده‌اند.

تغییر طرح‌های امنیتی

«یاسر اسکندر» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز به المعلومه گفت که چهار ابزار مهم در طرح امنیتی مرز عراق و سوریه وجود به کار گرفته می‌شود. به گفته او تأمین امنیت مرز عراق با کشورهای همسایه جزو اولویت‌های امنیت ملی عراق محسوب می‌شود، به خصوص در مرز با سوریه که حساسیت بالایی دارد.

به گفته او فناوری‌های نوین امنیتی برای نظارت، تشکیل کمربندهای امنیتی به وسیله برج‌های مراقبت، دوربین‌های شناسایی و همچنین پهپادها در مناطق مرزی مسئول پایش و تأمین امنیت هستند

یاسر اسکندر تأکید کرد که حوادث سال ۲۰۱۴ میلادی در مرز عراق و سوریه (یورش داعش) به دلیل طرح‌های بی سابقه برای استحکام مرزها، هرگز دیگر تکرار نخواهد شد و تمامی تلاش‌های تروریست‌ها برای ورود به خاک عراق ناکام می‌ماند.

توطئه در مثلث مرزی عراق، اردن و سوریه

با وجود تمامی طرح‌های امنیتی و استحکام مرزها و عملیات‌های پاکسازی که گاهی چند عملیات در یک ماه انجام می‌گیرد، اما «علی الزبیدی» از اعضای ائتلاف الفتح عراق (به رهبری هادی العامری) به المعلومه گفت که در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن تحرکاتی وجود دارد.

به گفته او در این مثلث مرزی زندان‌هایی وجود دارد که عناصر داعش در آن نگهداری می‌شود و از سوی دیگر آمریکا کنترل این منطقه و همچنین زندان‌ها را در دست دارد.

«علی الزبیدی» در این باره توضیح داد که در منطقه یاد شده یک گروه مسلح تحت نظر آمریکا فعالیت می‌کند و دولت عراق باید به طور کامل تحرکات آمریکا در این منطقه را تحت نظر داشته باشد.

در این راستا شیخ «عبدالله الدلیمی» یکی از شیوخ و سرشناسان مناطق غربی استان الانبار به وبگاه المعلومه گفت که هر زمان نیروهای آمریکایی از گذرگاه التنف در جنوب به سمت گذرگاه البوکمال حرکت می‌کنند، همزمان با آن‌ها تروریست‌های داعش نیز شروع به رفت و آمد در منطقه می‌کنند، چنان که گویی خیالشان از هرگونه مزاحمتی راحت است.

به عقیده او هدف از تحرکات اخیر آمریکا تلاش برای جدا کردن سوریه از عراق و در تنگنا قرار دادن فعالیت‌های الحشد الشعبی است. این بزرگ عشیره غرب الانبار همچنین گفت که به نظر می‌رسد آمریکا مرحله اول طرح خود را آغاز کرده است و تلاش دارد نفوذ خود را بر تمامی نوار مرزی عراق با سوریه گسترش دهد.

عملیات علیه منافع سوریه، روسیه و ایران

روزنامه الشرق الاوسط امروز شنبه در گزارشی با عنوان «تحرکات نظامی مشکوک آمریکا در عراق؛ سوریه هدف احتمالی است و گروهها[ی مسلح فعلا] در آرامش» از تلاش آمریکا برای عملیاتی علیه روسیه در سوریه و همچنین علیه منافع ایران خبر داد.

الشرق الاوسط نوشت، رسانه‌های محلی در عراق تصاویری از کاروان‌های نظامی آمریکایی را منتشر کرده که در شهرهای متعددی در تحرکند و چندین نشانه حاکی از آن است که گروههای [مقاومت] شیعی «در جریان هستند و از آنها خواسته شده که از تشدید [درگیری] اجتناب کنند».

طبق این گزارش، اما سرلشکر یحیی رسول سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در سخنانی تلویزیونی وجود هرگونه تحرکات نظامی آمریکا را رد کرد.

اما یک مسئول دولتی [در عراق] به الشرق الاوسط گفت، «این تحرکات محدود به پایگاه‌های خارج از مرزهای عراق است». او گفت، تعدادی از تصاویری از خودروهای آمریکایی یا متعلق به زمانهای قبل است یا متعلق به خودروهایی است که اصلا در عراق نیست.

در مقابل، سه شخصیت عراقی که یکی از آنان از سران یک گروه مسلح مستقر در شمال عراق به الشرق الاوسط گفتند، «آمریکایی‌ها در حال بازاستقرار در منطقه هستند. اینها، مقدمات عملیات نظامی است که داخل عراق نخواهد بود». این منبع که هویتش فاش نشد، افزود: «گروه‌های مسلح احتمال می‌دهند که هدف راهبردی از این عملیات تغییر قواعد درگیری با روس‌ها در سوریه باشد».

این منبع با بیان اینکه «آنچه الان در اختیار داریم صرفاً تحلیل‌هایی بر اساس اطلاعات ناچیز است زیرا آمریکایی‌ها خیلی از عملیات‌هایشان را به بغداد اطلاع نمی‌دهند»، هدف دوم آمریکایی‌ها از تحرکات اخیر را ایران دانست و گفت: «آمریکایی‌ [همچنین] تلاش می‌کنند مسیر کمک‌های ایران به سوی سوریه و لبنان را از خاک عراق قطع کنند... فعلا این همه چیزی است که ما تا الان می‌دانیم».

الشرق الاوسط در پایان به سکوت گروه‌های مقاومت عراق در مقابل تحرکات آمریکا اشاره کرد و نوشت، «به طور غیرمعمول، گروه‌هایی که به داشتن مواضع، علیه حضور آمریکایی‌ها در عراق معروف هستند، در قبال تحرکات آمریکایی‌ها، در رسانه‌ها همچنان سکوت پیشه کرده‌اند. یکی از سران "چارچوب هماهنگی" گفت: «سران گروهها اخیراً در خصوص اطلاعاتی درباره تحرکات آمریکا و همچنین پیام ایران مبنی بر اینکه آنچه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند - هر چه که باشد- جای نگرانی ندارد، بحث و بررسی کردند».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد