بازگشت پول نفت ۳ برابر سال ۱۴۰۰

کد خبر: 1240106

آمارهای منتشر شده از عملکرد بودجه نشان می‌دهد که در چهار ماهه نخست امسال میزان بازگشت پول سه برابر مدت مشابه آخرین سال دولت روحانی است.

 بازگشت پول نفت ۳ برابر سال ۱۴۰۰

به گزارش نود اقتصادی، براساس آمارهای منتشر شده از عملکرد بودجه، در چهار ماهه نخست امسال میزان درآمد نفتی محقق شده ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ رشد ۵۹ درصدی و نسبت به چهار ماهه نخست ۱۴۰۰ حدود شش برابر شده است.

البته به دلیل تغییرات نرخ تسعیر ارز، شاید این مقایسه چندان منطقی نباشد بر همین اساس شاخص دیگر که می‌تواند وضعیت تحقق نفت در بودجه را بهتر نشان دهد، میزان تحقق از کل بودجه نفتی سالانه است.

در این شاخص نیز آمارهای سازمان برنامه نشان می‌دهد وضعیت بازگشت پول نفت بسیار بهتر از سال ۱۴۰۰ است. درحالی طی چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ فقط پنج و نیم درصد از درآمد نفتی سالانه محقق شده بود که این میزان در سال ۱۴۰۲ به حدود 18 درصد رسیده است. به عبارتی، نسبت بازگشت پول در سال جاری سه برابر مدت مشابه آخرین سال دولت روحانی است.

قابل ذکر است طبق توضیحات رئیس‌سازمان برنامه، فروش روزانه نفت ایران امسال به یک میلیون و 400 هزار بشکه رسیده اما دلیل اینکه فقط حدود 18 درصد از آن طی چهار ماهه محقق شده این است که در اختیار قرار گرفتن درآمدهای نفتی توسط سازمان برنامه به‌دلیل شرایط تحریم، زمان‌بر است.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها