ایجاد ۳۸۰ هزار فرصت شغلی در ۵ ماه گذشته

کد خبر: 1241311

در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و برای گذران برخی از امور کشور نزدیک به ۷۰۰ همت اوراق خزانه تا سررسید ۱۴۰۴منتشر شده بود.

ایجاد ۳۸۰ هزار فرصت شغلی در ۵ ماه گذشته

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در پنج ماه نخست سال جاری ۳۸۰هزار فرصت شغلی براساس آمار سامانه رصد ثبت شده است.

سید صولت مرتضوی، وزیر کار با اشاره به ثبت سالانه ۶۷۰ هزار بیمه شده اجباری جدید در دولت سیزدهم گفت: در بهار سال ۱۴۰۱ براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری یک درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در دهه گذشته وضعیت اشتغال شرایط مطلوبی نداشت؛ رئیس‌جمهور برنامه ایجاد سالانه یک‌میلیون فرصت شغلی را ارائه کرد و در سال  ۱۴۰۲ شاهد بودیم که از یک میلیون فرصت شغلی فراتر رفتیم و این پارامتر قابل راستی‌آزمایی و رصد است.

وی بیان کرد: براساس آمار از بهار سال گذشته ۷۲۸ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. در پنج ماه گذشته ۳۸۰ هزار فرصت شغلی براساس آمار سامانه رصد ثبت شده است.

مرتضوی افزود: این اقدامات در حالی است که یک دهه رکود را پشت سر گذاشتیم؛ در دولت گذشته ترسیم توسعه و اقتصاد به خارج از کشور رقم خورده بود و دولتمردان ما بیان می‌کردند که قدرت رقابت در هیچ اقتصاد و صنعتی ندارند.

وی گفت: این در حالی بود که از توانایی زیادی برخوردار هستیم و جوانان این مرز و بوم در حوزه نانو، صنعت هسته‌ای، دستاورد‌های نظامی و علمی اقدامات شایانی داشتند و این مسئله توهین به جوانان نخبه ما بود.

مرتضوی گفت: دیپلماسی ما به‌گونه‌ای بود که بالغ بر هشت میلیارد دلار منابع ما را غرب بلوکه کرد و هر ایرانی را که در کشور‌های دنیا مستقل زندگی می‌کرد به جرم دور زدن تحریم‌ها بازداشت می‌کردند.

وی افزود: در این شرایط شخصیتی دلسوخته و عاشق ملت پا به عرصه گذاشت؛ گفته می‌شود دولت صندوق خالی تحویل گرفت و من می‌گویم دولت سیزدهم صندوق بدهکار تحویل گرفت.

وزیر تعاون گفت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و برای گذران برخی از امور کشور و طرح‌های عمرانی نزدیک به ۷۰۰ همت اوراق خزانه تا سررسید ۱۴۰۴ منتشر شده بود و حتی دولت سیزدهم را دولتمردان گذشته بدهکار کرده بودند.

مرتضوی اظهار کرد: در سال نخست دولت، صادرات نفت به یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه و به گزارش رویترز به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است.

وی افزود: ۱۴ میلیارد دلار طرح‌های نفتی در دو سال اخیر در عسلویه اجرایی شده است و ما یادمان هست در دو سال اخیر چه میزان قطعی برق و گاز داشتیم و در این مدت هفت هزار مگاوات نیروگاه به ظرفیت کشور افزوده شده است.

وزیر کار گفت: در بحث سیاست خارجی ۱۵ سال به دنبال عضویت در شانگ‌های بودیم، ولی در سال نخست این دولت، جمهوری اسلامی عضو گروه شانگ‌های شد و در دو روز گذشته نیز شاهد بودیم که عضو بریکس نیز شدیم.

مرتضوی اظهار کرد: شاهد آن بودیم که دشمنان با ایران‌هراسی تلاش کردند که کشور را به عقب برانند. ولی به لطف الهی پدیده ایران‌هراسی از کشور‌های اسلامی رخت می‌بندد و باید همه به فکر دشمن مشترک باشیم.

وی گفت: ما محکوم به حل مشکلات جامعه هستیم و باید مشکلات مردم را با هم شناسایی و برطرف کنیم. مقرون به‌صرفه کردن دولت با ثبات اقتصادی رقم می‌خورد و حتما صادرات غیرنفتی و تراز تجاری با این اتفاق مثبت می‌شود.

باشگاه خبرنگاران

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد