پیکان اسقاطی گران تر از تیبا و کوییک! | پیکان اسقاطی چند؟

کد خبر: 1242013

بررسی قیمت ها در بازار خودروی مشهد حاکی از پدیده عجیبی است. آگهی هایی که در آن ها قیمت خودروهای اسقاطی مانند پیکان، پراید و وانت های دهه شصت و هفتاد، حتی از کوییک و تیبا و بسیاری از خودروهای جدید، گران تر شده است.

 پیکان اسقاطی گران تر از تیبا و کوییک! | پیکان اسقاطی چند؟

شاید باورش سخت باشد اما پیکان هم خودرویی لاکچری شده است! این روزها مشاهده برخی آگهی های فروش خودرو در فضای مجازی شگفت زده تان می کند. طی چندماه گذشته با طرح های فروش و قرعه کشی در سامانه یکپارچه، آزادشدن واردات خودرو و کنترل هیجانات کاذب، بازار خودرو در مشهد و سایر شهرهای کشورمان در خوابی عمیق و تابستانی به سر می برد. به گفته بسیاری از کارشناسان و مسئولان اتحادیه های خودرو، خریدار و فروشنده دست نگه داشته اند تا جهت حرکت قیمت ها به طور کامل مشخص شود. هرچند که بازار اتومبیل همچنان آرام است اما مشاهدات خبرنگار فارس در مشهد از یک حاشیه جدید و عجیب خبر می دهد.

سبقت قیمت خودروهای اسقاطی از خودروهای مدل بالا

شاید شما هم در ابتدا این ادعا را باور نکنید اما بررسی های ما نشان می دهد طی چندروز گذشته قیمت برخی خودروهای مدل پایین مانند پیکان و وانت های دهه ۵۰، ۶۰ و ۷ به شکل عجیبی افزایش یافته است. تا جایی که در برخی موارد، قیمت خودروهایی که به سختی روشن می شوند حتی از قیمت خودروهایی مانند تیبا، کوییک و بسیاری از خودروهای مدل بالا هم پیشی گرفته است. پدیده عجیبی که می توان سرنخ آن را در طرح اسقاط و شرکت در قرعه کشی خودرو پیدا کرد. طی ماه های گذشته با توجه به افزایش تعداد خودروهای فرسوده فعال در کشور، در هر آیین‌نامه جدیدی که منتشر می‌شود بندی از آن به اسقاط خودرو مربوط می‌شود. هر چند که پیش از این، اسقاط خودروها یکی از شرط‌های واردات شده بود اما حالا در آیین نامه جدیدی که خبرساز شده تولید انواع وسایل نقلیه هم به ارائه گواهی اسقاط خودرو مشروط شده است. موضوعی که بازار خودروهای اسقاطی را متلاطم کرده است.

پیکان اسقاطی ۴۰۰ میلیون ناقابل!

سرکی به بازار خودروی در سایت های خرید و فروش متعجب تان می کند. خبرنگار ما برای بررسی بیشتر درباره این ادعا تعداد زیادی از آگهی های خودرو را بررسی کرده است. به عنوان مثال در یک آگهی، پیکان بنزینی مدل ۱۳۸۲ را به قیمت ۲۸۰ میلیون تومان به فروش گذاشته اند. در آگهی دیگری، پیکان بننزینی مدل ۱۳۸۳ را یکی از شهروندان به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان به فروش گذاشته است. در توضیحات این آگهی آمده است: «مدارک تکمیل و آماده انتقال است. این فروش هم ویژه طرح فرسوده است.» در آگهی دیگری یک  پیکان مدل ۱۳۷۹ را به قیمت ۲۵۰ میلیون تومان به فروش گذاشته اند و مالک آن هم مدعی شده که موتور این خودروی اسقاطی کاملا سالم و مرتب است. پیکان دیگری در آگهی های خرید و فروش با مدل ۱۳۸۲ به قیمت ۳۲۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. این قیمت عجیب در حالی است که در توضیحات آن آمده است که فقط سقف خودرو فابریک است و تمام خودرو رنگ شده است. پیکان دیگری هم با مدل ۱۳۶۳ به قیمت ۳۲۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. مالک این خودرو نوشته: «خودرو سالم است و حرکت می کند و به صورت قولنامه ای فروخته می شود.» پراید مدل ۱۳۸۰ هم از خودروهای اسقاطی دیگری است که با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده و در توضیحات آن آمده است: «خودرو با پژو پارس هم معاوضه می شود! این قیمت ها در حالی است که با همین اعداد و ارقام می توان خودروهای مدل بالایی مثل کوییک، انواع تیبا، برخی از خودروهای پژو، سمند و... را خریداری کرد.

مالک یک خودروی اسقاطی: همه گران کردند، من هم قیمتم را بالا بردم!

برای بررسی صحت و سقم این ماجرا خبرنگار فارس در مشهد به عنوان خریدار با چند فروشنده خودروهای فرسوده تماس می گیرد. مالک یکی از پیکان های دهه هفتاد که خودروی اسقاطی را با قیمت بیش از ۳۰۰ میلیون به فروش گذاشته است در پاسخ به خبرنگار ما می گوید: «با خرید خودروی اسقاطی و ثبت نام در قرعه کشی خودرو می توانید صاحب یک خودروی نو شوید که حاشیه سود زیادی با خودروهای بازار آزاد دارد.» فروشنده دیگری که یک پراید فرسوده اوایل دهه ۸۰ را با قیمت بیش از ۲۸۰ میلیون می فروشد در پاسخ به این سوال که چطور قیمت خودرو را تعیین کرده، می گوید: «از مدتی پیش، قصد فروش داشتم. بازار راکد بود و خودرویم را کسی نخرید. دو روز پیش که سایت های خرید و فروش را می دیدم قیمت خودروهای کارکرده و اسقاطی چندبرابر شده بود. من هم تصمیم گرفتم قیمتم را بالا ببرم.»

رییس اتحادیه خودروی مشهد: افزایش قیمت خودروهای اسقاطی به خاطر سودجویی عده ای است

در ادامه این گزارش سراغ رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو مشهد رفتیم. حسین حسینی به خبرنگار فارس می گوید: افزایش قیمت خودروهای فرسوده و اسقاطی فقط در فضای مجازی و سایت های خرید و فروش اتفاق افتاده و یک تنشی است که آن را به دادستانی هم اطلاع داده ام و نامه ای ای نوشتم که چنین افزایش قیمتی غیرمنطقی و غیزچر معقول است.

او ادامه می دهد: نمایندگی ها قرار است خودروهای اسقاطی که به نام افراد است را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان خریداری کنند. فروشندگان خودروها ب این روش در قرعه کشی خودروهایی مانند محصولات چینی شرکت می کنند و در صورتی که در قرعه کشی برنده شوند یک خودروی چینی خریداری می کنند. نکته مهم اینجاست که برخی به خاطر کسب منفعت از حاشیه سود فروش خودروها در بازار آزاد چنین اقدامی می کنند. در صورتی که قیمت این خودروها هیچ اختلافی با بازار ندارد و حتی قیمت برخی محصولات در بازار آزاد با قیمت کمتری نسبت به نمایندگی به فروش می رسد. بنابراین شهروندان و هم وطنان محترم باید از این ماجرا اطلاع داشته باشند تا بعدا پشیمان نشوند.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی مشهد می گوید: چند سودجو چنین همهمه ای راه انداخته اند تا با فروش خودروهای اسقاطی سودهای کلانی به دست بیاورند. برخی از دارندگان و مالکان خودروهای فرسوده هم به خاطر افزایش قیمت ها در سایت های خرید و فروش، خودروهای خودشان را با قیمت های بسیار بالاتری به فروش گذاشته اند و چنین پدیده ای رقم خورده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها