ایران‌ایر رکورددار تاخیرهای پروازی شد

کد خبر: 1242717

بر اساس آمار عملکرد فرودگاههای کشور در تیرماه امسال رشد منفی را ثبت کرده و ایران‌ایر و زاگرس نیز به ترتیب در تاخیرات پروازی و ابطال پروازها رکورددار بوده‌اند.

ایران‌ایر رکورددار تاخیرهای پروازی شد

بر اساس آمار عملکرد فرودگاههای کشور در تیرماه امسال رشد منفی را ثبت کرده و ایران‌ایر و زاگرس نیز به ترتیب در تاخیرات پروازی و ابطال پروازها رکورددار بوده‌اند.

بر اساس آمار شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در تیرماه امسال در 46 فرودگاه تحت مالکیت شرکت فرودگاهها نشست و برخاست هواپیما در پروازهای داخلی،‌ اعزام و پذیرش مسافر و بار به ترتیب 3 درصد، 7 و 5 درصد رشد منفی در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته داشته است.

در پروازهای بین‌المللی نشست و برخاست، اعزام و پذیرش مسافر و بار نیز به ترتیب 17، 8 و 21 درصد افزایش یافته است. کل پروازهای فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاهها طی تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال 1401 در نشست و برخاست یک درصد کاهش،‌ جابجایی مسافر 4 درصد کاهش و در ارسال و پذیرش بار 4 درصد افزایش یافته است.

همچنین عملکرد فرودگاهها در اولین ماه تابستان در پروازهای داخلی در نشست و برخاست رشد منفی یک، جابجایی مسافر و بار به ترتیب کاهش 4 درصدی و رشد 4 درصدی ثبت شده است.

به گزارش تسنیم، 80 درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی در فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد، شیراز، کیش، اهواز،‌ تبریز، اصفهان،‌ بندرعباس، خلیج‌فارس و کرمان انجام شده است. سهم پروازهای داخلی از کل نشست و برخاست هواپیمای طی تیرماه امسال 90.18 درصد، پروازهای خارجی 5.53، حجاج 1.84 درصد و عتبات عالیات 2.45 درصد بوده است.

از ابتدای امسال تا پایان تیرماه پروازهای داخلی فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در نشست و برخاست 3 درصد کاهش، اعزام و پذیرش مسافر 1 درصد کاهش و جابجایی بار یک درصد افزایش یافته است.

در پروازهای بین‌المللی (خارجی، حج و عتبات عالیات) نشست و برخاست هواپیما، جابجایی مسافر و بار به ترتیب رشد مثبت 13، 3 و 4 درصدی را ثبت کرده است. در تیرماه امسال فرودگاه مشهد با متوسط 130 مسافر در هر پرواز و فرودگاه رفسنجان با متوسط 22 مسافر در هر پرواز بیشترین و کمترین تراکم مسافر را داشته‌اند.

به گزارش تسنیم، در بخش تاخیرهای پروازی شرکت‌های هواپیمایی اروان، معراج و کیش ایر با 67، 58 و 49 درصد بیشترین تاخیر را داشته‌اند. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با 164 دقیقه ( حدود 3 ساعت) در صدر متوسط زمان تاخیر پروازهای تاخیردار قرار دارد.

پس از این شرکت، کیش ایر با 151 دقیقه قرار دارد. هواپیمایی معراج، کارون و ایرتور نیز به ترتیب با 122 دقیقه، 121 و 120 دقیقه در رده‌های بعدی بیشترین متوسط تاخیر پروازهای تاخیردار قرار دارند.

در بخش میزان تاخیر پروازهای خروجی تاخیردار 30 دقیقه و بیشتر نیز ایران‌ایر با فاصله زیاد از سایر شرکت‌های هواپیمایی پیش افتاده است. در تیرماه امسال میزان این تاخیرها برای ایران‌ایر 96 هزار و 207 دقیقه بود. بعد از این شرکت، کیش ایر با 54 هزار و 671 دقیقه و کارون با 46 هزار و 914 قرار دارند.

در بخش پروازهای ابطالی تیرماه نیز هواپیمایی زاگرس با 75 درصد پرواز در صدر قرار دارد. معراج با 69 درصد، آساجت با 62 درصد، کیش ایر با 60 درصد و قشم‌ایر نیز با 60 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع نیز طی 4 ماه امسال جابجایی مسافر رشد منفی یک درصدی، بار رشد یک درصدی  و نشست و برخاست هواپیما کاهش 2 درصدی را نسبت به 4 ماه سال گذشته داشته است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها