پرداخت وام دو برابری برای ساخت مسکن | وام ۴۰۰ میلیونی با سود ۵ درصد در راه است؟

کد خبر: 1243210

صالحی رئیس بنیاد مسکن از ارائه پیشنهاد به دولت برای افزایش سقف وام مسکن روستایی تا ۴۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: هزینه ساخت مسکن در روستا بالاتر از شهر است و این موضوع به اطلاع رئیس جمهور رسیده است.

پرداخت وام دو برابری برای ساخت مسکن | وام ۴۰۰ میلیونی با سود ۵ درصد در راه است؟

وام مسکن روستایی تسهیلاتی است که برای بهسازی و نوسازی مناطق روستایی با نرخ سود ۵ درصد در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد و تا حدودی از هزینه‌های ساخت مسکن در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر را پوشش می‌دهد.

وام ساخت مسکن روستایی نخستین‌بار آبان ۱۴۰۱ به تصویب هیئت وزیران رسید و در ابتدا سقف آن ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شد. اما با گذشت زمان ابلاغ آن به دلیل اختلاف بانک ها بر سر مابه التفاوت نرخ سود آن (۱۳ درصد) به تاخیر افتاد. سرانجام بعد از ماهها تلاش و در دوره ریاست اکبر نیکزاد رئیس سابق بنیاد مسکن این مصوبه به ۹ بانک عامل ابلاغ شد.

حال با گذشت ماه ها از این مصوبه اگر چه هنوز سهمیه ۱۴۰۲ به بانک ها الاغ نشده و از سهمیه ۲۰۰ هزار فقره ای آن ۵۰ هزار فقره باقی مانده است خبرها حاکی از پیشنهاد بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سقف وام مسکن روستایی است.

غلامرضا صالحی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «بازار» در پاسخ به این پرسش که گفته می شود پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی به دولت ارائه شده است میزان پیشنهاد چقدر است؟ گفت: در جلساتی که داشتیم به خوبی موارد و موانع ساخت مسکن در روستاها را تشریح کردیم.

    موضوع هزینه ساخت و بالا بودن آن در روستاها نسبت به شهرها و حمل و نقل مصالح ساختمانی اشاره شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی را به دولت ارائه کنیم

وی ادامه داد: در جلسات فوق به موضوع هزینه ساخت و بالا بودن آن در روستاها نسبت به شهرها و حمل و نقل مصالح ساختمانی اشاره شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی را به دولت ارائه کنیم.

    در پیشنهاد ارائه شده تلاش ما این است که سقف وام مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون تومان کنونی به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یابد

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه قطعا با همکاری دولت و بانک ها می توانیم مبلغ و سقف وام مسکن را افزایش دهیم تا تاثیرگذاری وام مسکن در زمان مقرر برای تکمیل و بهره برداری واحدهای مسکونی تاثیرگذار باشد تاکید کرد: در پیشنهاد ارائه شده تلاش ما این است که سقف وام مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون تومان کنونی به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یابد. قطعا این میزان افزایش می تواند روند ساخت و ساز در روستاها را بهبود و سرعت آن را افزایش دهد.

    سقف وام مسکن در شهرها به ۵۵۰ میلیون تومان رسیده و باز هم تاکید می کنم که بعضا هزینه ساخت در روستاها بالاتر از شهر هست و امیدواریم که با این پیشنهاد موافقت شود

صالحی با اشاره به اینکه تسهیلات مسکن روستایی و افزایش آن از جمله دستور کارهایی است که در شورای عالی مسکن نیز برای آن تاکید شده است خاطر نشان کرد: سقف وام مسکن در شهرها به ۵۵۰ میلیون تومان رسیده و باز هم تاکید می کنم که بعضا هزینه ساخت در روستاها بالاتر از شهر هست و امیدواریم که با این پیشنهاد موافقت شود.

وی ادامه داد: کارمزد و نرخ سود وام مسکن روستایی ۵ درصد است و دوره بازگشت وام هم ۲۰ ساله است و دوره تنفس آن ۳ ساله است. با توجه به تورمی که ما سالانه در کشور داریم معمولا بعد از گذشت یک یا دو سال ، اقساط این وام رقم ناچیزی خواهد بود. دوره بازگشت طولانی آن باعث می شود که در ۹۰ درصد متقاضیان مشکلی در بازپرداخت اقساط نداشته باشیم.

وام مسکن روستایی نیز مانند تمام وام‌های دیگر شرایطی دارد که متقاضیان باید از آن برخوردار باشند. اولین شرط در این مورد این است که افراد باید در روستاها یا شهرهایی سکونت داشته باشند که دارای جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر باشد.

البته این وام به افرادی که در سال‌های قبل از وام‌های بنیاد مسکن استفاده کرده‌اند تعلق نمی‌گیرد، ولی متقاضیانی که مالک یک زمین هستند یا می‌خواهند منزل مسکونی خود را تعمیر و بازسازی کنند مشمول این طرح می‌شوند.

ثبت‌نام وام مسکن روستایی ۱۴۰۲ با دو روش حضوری و با مراجعه به شعب بانک‌ها یا به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه درخواست تسهیلات سایت بانک های عامل انجام می‌شود. همچنین شناسنامه، کارت ملی و فرم درخواست وام از مدارکی اصلی است که متقاضی برای دریافت این تسهیلات همراه داشته باشد.

نرخ سود این وام ۵ درصد است که ۱۳ درصد مابه التفاوت آن را دولت یارانه می دهد.

صالحی رئیس بنیاد مسکن از ارائه پیشنهاد به دولت برای افزایش سقف وام مسکن روستایی تا ۴۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: هزینه ساخت مسکن در روستا بالاتر از شهر است و این موضوع به اطلاع رئیس جمهور رسیده است./تحلیل بازار

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد