قسط ۳۷ میلیون تومانی وام خرید مسکن

کد خبر: 1252685

درحالی بانک مسکن از افزایش سقف وام خرید اوراق حق‌تقدم برای خانوارهای دارای ۴ فرزند خبر داده که مبلغ قسط ماهانه این وام حدود ۳۷ میلیون تومان است.

 قسط ۳۷ میلیون تومانی وام خرید مسکن

بانک مسکن امروز از افزایش سقف وام خرید اوراق حق‌تقدم مسکن (تسه) تا یک میلیارد و 920 میلیون تومان برای خانوارهای دارای 4 فرزرند خبر داد.

بر این اساس در راستای اجرا قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز به‌ازای هر فرزند زیر 20 سال و حداکثر تا 4 فرزند افزایش یافت.

به‌ازای یک فرزند زیر 20 سال سن 25 درصد، دو فرزند زیر 20 سال 50 درصد، سه فرزند زیر 20 سال 75 درصد و 4 فرزند زیر 20 سال سن 100 درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می‌شود.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به‌روش ساده، به‌ازای هر فرزند زیر 20 سال سن، به‌میزان 2 سال (در مجموع برای 5 فرزند و حداکثر تا سقف 10 سال) قابل افزایش است.

بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از 2.5 نباشد. با توجه به مهلت زمان اجرا قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه 1407 امکان‌پذیر خواهد بود.

به گزارش تسنیم، در زمان حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز برای متقاضیان در شهر تهران به‌صورت انفرادی 400 میلیون تومان و برای زوجین 800 میلیون تومان و سقف تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن در تمامی شهرهای کشور 160 میلیون تومان است.

چنانچه خانواده‌ای دارای 4 فرزند زیر 20 سال سن باشند و پدر به‌همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده در حالت انفرادی می‌تواند علاوه بر 400 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به‌ازای هر فرزند 100 میلیون دیگر و در مجموع تا سقف 800 میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر 160 میلیون تومان، به‌ازای هر فرزند 40 میلیون تومان و به‌عبارتی تا 320 میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و 600 میلیون تومان و جعاله مسکن 320 میلیون تومان است.

برای دریافت وام جدید خرید مسکن، متقاضی تهرانی باید معادل 2 برابر مبلغ وام یعنی 3840 برگه اوراق حق تقدم را خریداری کند. با وجود ریزش 50 هزار واحدی شاخص بورس، اما نرخ اوراق حق‌تقدم وام مسکن روند افزایشی داشته و به‌طور متوسط به حدود 99 هزار تومان افزایش یافته است.

به این ترتیب در ابتدا متقاضی وام جدید مسکن که البته هنوز دستورالعمل‌های آن برای شعب بانک مسکن ابلاغ نشده، باید 380 میلیون تومان هزینه کند. از سوی دیگر با توجه به جزئیات اعلام شده از سوی بانک مسکن به ازای هر فرزند و تا 5 فرزند 10 سال به دوره بازپرداخت اقساط وام افزوده می‌شود.

 یعنی بازپرداخت کنونی از 12 سال در روش ساده به 22 سال افزایش می‌یابد. در این روش اقساط ماهانه کمی بیش از 37 میلیون تومان است، جمع کل اقساط حدود 9 میلیارد و 780 میلیون تومان خواهد بود.

کل سود وام یک میلیارد و 920 میلیون تومانی بالغ بر 7 میلیارد و 860 میلیون تومان خواهد بود. وام کنونی تعمیر (جعاله) دوره بازپرداخت 5 ساله دارد که در وام جدید مشخص نیست دوره بازپرداخت آن افزایش می‌یابد یا خیر./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد