خبر مهم برای یارانه بگیران متقاضی وام | دهک بندی یارانه به اعتبار سنجی اضافه شد

کد خبر: 1255857

دهک بندی یارانه ها به اعتبار سنجی بانک ها اضافه شد.

خبر مهم برای یارانه بگیران متقاضی وام | دهک بندی یارانه به اعتبار سنجی اضافه شد

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: پروژه چک الکترونیک، چک را به سند محکمی تبدیل کرده و اعتبار را به چک برگردانده است، تعداد زندانیان به‌شدت کاهش یافته است و میزان چک‌های برگشتی کاهش محسوسی داشته است.

مهران محرمیان در نشست خبری دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، اظهار داشت: 98 درصد خدمات بانکی الکترونیکی شده است؛ این صنعت دوره چندده‌ساله را طی کرده و الآن در مسیر هوشمندشدن قرار گرفته است، الآن پیش‌نیازهای هوشمندسازی نظام بانکی فراهم شده است.

وی افزود: بانکداری هوشمند خدماتی را به مشتریان ارایه می‌دهد که مطابق نیازهایشان باشد و جلوی تقلبات و پولشویی و... را بگیرد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: هوش مصنوعی یکی از مهمترین ابزارهایی است که در نظام بانکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: با عملیاتی شدن مدل جدید اعتبارسنجی به‌سمتی می‌رویم که در تسهیلات خرد شاهد روان شدن فرایندها خواهیم بود؛ اعتبارسنجی به پرداخت تسهیلات خرد کمک زیادی می‌کند؛ به بانکها تأکید کردیم تسهیلات خرد را به‌سمت کاملاً الکترونیکی ببرند.

محرمیان اضافه کرد: الآن در برخی بانکها این تسهیلات با کارمزد خیلی پایین به‌صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود. در مدل جدید پوشش اعتبارسنجی از 30 به 100 درصد و در دقت به 88 درصد خواهد رسید.

وی به چک الکترونیک اشاره و تصریح کرد: این پروژه چک را به سند محکمی تبدیل کرده و اعتبار را به چک برگردانده است، تعداد زندانیان به‌شدت کاهش یافته است و میزان چک‌های برگشتی کاهش محسوسی داشته است.

محرمیان گفت: هر ایرانی بطور متوسط روزانه 5 تراکنش الکترونیک انجام میدهد.

وی با بیان اینکه مکلف شدیم تا سال سوم برنامه هفتم چک‌های کاغذی حذف شود؛ تصریح کرد: 11 بانک الان چک الکترونیک را عملیاتی کرده اند و بانک ملی هم بزودی به این بانکها خواهد پیوست؛ بانکها استقبال زیادی از این موضوع کرده اند و فرایند گسترش چک الکترونیک شتاب خواهد گرفت.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: فاز آزمایشی ریال دیجیتال هم مراحل خود را طی می‌کند و سکته ای که در این میان اتفاق افتاد بخاطر برخی مسایل قانونی بود که در قانون جدید این موانع رفع شد.

وی با بیان اینکه در مدل جدید اعتبارسنجی از هوش مصنوعی استفاده کردیم، گفت: سجل محکومیت های مالی، بحثهای مالیاتی، جرایم رانندگی و دهک بندی یارانه ها نیز به موضوعات قبلی در حوزه اعتبارسنجی اضافه خواهد شد.

محرمیان درباره رمزارزها گفت: سیاست ما ایجاد شفافیت و محدودیت است و به هیچ عنوان سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها را توصیه نمی کنیم؛ مباحث مربوطه در دست تصمیم گیری است که در زمان مقرر اعلام خواهد شد./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها