جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار | طلا گران می‌شود؟

کد خبر: 1259108

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت بازار طلا و سکه در هفته اخیر گفت: در هفته اخیر در بازار جهانی طلا شاهد افزایش قیمت انس طلا بودیم اما وضعیت قیمت‌ها در بازارهای داخلی با کاهش و ثبات همراه بود که علت اصلی آن ثبات قیمت ارز و نبود تقاضا است.

جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار | طلا گران می‌شود؟

امروز در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم ۲ میلیون و ۴۶۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

هم‌اکنون در بازار آزاد، قیمت طلای 18 عیار هر گرم 2 میلیون و 461 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم 25 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز 29 میلیون و 100 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 15 میلیون و 350 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 10 میلیون و 350 هزار تومان و سکه یک‌گرمی 5 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

هر مثقال طلا در بازار داخلی، 10 میلیون و 664 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است؛ ضمن اینکه قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی 2044 دلار است.

در معاملات امروز (چهارشنبه 8 آذر 1402) مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش نسبت به روز کاری قبل به 41 هزار و 959 تومان و نرخ حواله دلار نیز به 38 هزار و 145 تومان رسیده است.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با افزایش نسبت به روز کاری قبل به 46 هزار و 175 تومان و نرخ حواله یورو نیز به 41 هزار و 977 تومان رسیده است.

از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز با افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته 11 هزار و 425 تومان ارزش‌گذاری شده و نرخ حواله درهم نیز 10 هزار و 386 تومان است./ تسنیم

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت بازار طلا و سکه در هفته اخیر گفت: در هفته اخیر در بازار جهانی طلا شاهد افزایش قیمت انس طلا بودیم اما وضعیت قیمت‌ها در بازارهای داخلی با کاهش و ثبات همراه بود که علت اصلی آن ثبات قیمت ارز و نبود تقاضا است.

نادر بذرافشان ادامه داد: متاسفانه از ابتدای سال کاهش ۳۰ درصدی تقاضا و رکود شدیدی را در صنعت‌ طلا و جواهر داشته‌ایم و در ادامه سال، این روند تکرار شده که آسیب زیادی به واحدهای تولیدی و توزیعی ما وارد کرده است.

بذرافشان در مورد علت کاهش تقاضا و رکود در بازار طلا هم بیان کرد: علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم، ثبات نرخ ارز می‌تواند در این زمینه اثرگذار بوده باشد چون مردم هنوز در مورد ثبات نرخ ارز یک‌مقدار تردید دارند اما ما معتقدیم که قیمت‌ها در ماه‌های گذشته به ثبات نسبی رسیده و احتمال اینکه شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم بسیار کم است.

طلا گران می‌شود؟

انس جهانی طلا در هفته جاری که رو به پایان است با افزایش حدود ۴۵ دلاری همراه بوده است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به اینکه در چه صورت افزایش انس جهانی طلا می‌تواند بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد؟ گفت: عرضه و تقاضا عامل کلیدی در بازارهای مالی است. در بازار طلا و جواهر هم در صورتی که تقاضا در بازار بالا باشد افزایش قیمت انس جهانی طلا می‌تواند قیمت طلا و سکه را در بازار داخل با افزایش همراه کند اما زمانی که توان خرید مردم پایین باشد و تقاضا نباشد به تبع تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.

در این میان، برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند قیمت طلا در روزهای پایان سال میلادی ۲۰۲۳ به ۲۵۰۰ دلار در هر انس خواهد رسید. بذرافشان در واکنش به این پیش‌بینی‌ها گفت: بازارهای جهانی طلا معمولا در روزهای پایانی سال میلادی با افزایش همراه می‌شوند و برای امسال نیز پیش‌بینی‌هایی مبنی بر این که قیمت انس جهانی طلا در پایان سال میلادی به ۲۵۰۰ دلار می رسد، وجود دارد.

وی در مورد تاثیر این میزان افزایش انس جهانی طلا بر بازار داخل بیان کرد: اگر این اتفاق بیفتد چون عدد قابل توجهی است هر چقدر هم ما در بازار داخلی شاهد رکود و کاهش تقاضا باشیم به تبع وقتی چنین نوسان افزایشی یا کاهشی اتفاق بیفتد بازار داخلی ما هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و تغییر قیمت خواهیم داشت اما باز هم ثبات نرخ ارز و وضعیت تقاضا می‌تواند بازار را کنترل کند.

پیش‌بینی قیمت‌ها برای هفته آینده

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت بازار طلا و سکه در هفته آینده هم بیان کرد: به اعتقاد من با توجه به شرایط موجود احتمال اینکه ما نوسان خیلی افزایشی یا کاهشی داشته باشیم خیلی کم است و ممکن است ۱ تا ۵ درصد افزایش یا کاهش داشته باشیم که طبیعی است مگر اینکه شاهد اتفاقات خاصی در رابطه با انس جهانی طلا یا خبرهای سیاسی در دنیا باشیم.

بذرافشان ادامه داد: اما با شرایط موجود، مردم خیلی منتظر کاهش و یا افزایش خاصی نباشند. ضمن اینکه ما همچنان پیشنهاد می‌کنیم با توجه به اینکه حباب سکه ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان است و توجیه اقتصادی ندارد مردم بهتر است به سمت خرید مصنوعات طلا بروند تا هم از بخش تولید حمایت کنند و هم در درازمدت بتوانند به عنوان یک سرمایه امن از آن استفاده کنند.

جدیدترین قیمت طلا و انواع سکه

به گزارش همشهری آنلاین، در حال حاضر با توجه به اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت هر سکه طرح جدید ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

همچنین، قیمت نیم سکه ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان است.

قیمت هر اونس طلا هم ۲ هزار و ۳۸ دلار است.

منبع: همشهری آنلاین

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها