افزایش 4000 واحدی شاخص بورس تهران

کد خبر: 1262993

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه با افزایش 4219 واحد همراه شد.

 افزایش 4000 واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در روند رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان شاخص کل با افزایش 4219 واحد به رقم 2 میلیون و 211 هزار و 872 واحد رسید.

شاخص کل هموزن نیز با کاهش 1720 واحد به رقم 762 هزار و 899 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 681 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 10.5 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 490 هزار معامله و به ارزش 7434 میلیارد تومان داد و ستد کردند. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز در بورس معادل 19 صدم درصد افزایش یافتند، اما این دو شاخص با معیار هموزن 23 صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 28 صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 33 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 2 صدم درصد رشد کرد.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و برعکس نمادهای مپنا و مخابرات ایران بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

در فرابورس ایران شاخص کل امروز به میزان 99 صدم درصد کاهش یافت و در رقم 26 هزار و 639 واحد ثابت ماند. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به یک میلیون و 463 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 397 هزار میلیارد تومان برآورد شد. معامله‌گران امروز بیش از 5 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 232 هزار فقره معامله و به ارزش 5100 میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز نمادهای پالایش نفت لاوان، پتروشیمی زاگرس، بهمن دیزل، پتروشیمی قائد بصیر، بانک سامان و پتروشیمی جم بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و گروه مالی سپهر صادرات بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند.

شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس امروز بدون تغییر باقی ماند. این دو شاخص با معیار هموزن 36 صدم درصد کاهش یافتند. شاخص بازار اول فرابورس 33 صدم درصد کاهش یافت، اما شاخص بازار دوم فرابورس 12 صدم درصد رشد کرد.

به گزارش فارس، امروز سخنگوی دولت اعلام کرد برای جبران افزایش حقوق بازنشستگان در قالب همسان‌سازی قرار است، یک درصد به نرخ مالیات ارزش افزوده، اضافه شود و از 9 درصد به 10 درصد برسد که در شرایط رکودی باعث کاهش رفاه در مصرف‌کننده خواهد شد.

بازار سرمایه محلی برای تامین مالی شرکت‌های بورسی خواهد بود که شرکت‌ها از طریق عرضه اولیه، چشم‌پوشی از حق تقدم و انتشار انواع اوراق و ابزارهای مالی می‌توانند به تامین مالی بپردازند. همچنین این بازار با جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد مردم می‌تواند به تقویت پس‌انداز ملی و افزایش سرمایه‌گذاری کمک کند، به شرط آنکه تورم در جامعه مهار و انگیزه برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بلند مدت فراهم شود.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها