افزایش ۱ درصدی مالیات ارزش افزوده تورم زاست؟

کد خبر: 1263579

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کسری ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال های قبل گفت: امسال دولت بودجه ۱۴۰۳ را واقعی‌تر کرده است و افزایش ۱ درصدی مالیات ارزش افزوده تورم زا نیست.

 افزایش ۱ درصدی مالیات ارزش افزوده تورم زاست؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به منابع عمده تأمین درآمد دولت در لایحه بودجه 1403 گفت: این منابع عموماً نفت است و دولت در بودجه خود 65 دلار به‌ازای صادرات روزانه یک میلیون و 350 هزار بشکه دیده است؛ عملاً نسبت به سال گذشته وضعیت درآمدهای نفتی کاهش پیدا کرده است و این مسئله در راستای اصلاح ساختار بودجه است.

 وی درباره افزایش بیش از 49 درصد درآمدهای مالیاتی اظهار کرد: فروش اوراق و واگذاری‌های دارایی‌های مالی با کاهش روبرو شده است.

 این نماینده موافق لایحه بودجه سال 1403 بیان کرد: وقتی منابع درآمدی دولت اندک است، قدرت مانور زیادی نداریم و طبیعتاً در این شرایط نمی‌توانیم در هزینه‌ها مانور زیادی داشته باشیم.

 وی با تأکید بر ضرورت حرکت به سمت درآمدهای پایدار در بودجه عنوان کرد: یکی از درآمدهای پایدار، موضوع مالیات‌ها است و در این زمینه باید به سراغ مالیات بر مصرف، نه مالیات بر تولید برویم. در طول چند سال گذشته مجلس و دولت مالیات بر سود شرکت‌ها را از 25 درصد به 18 درصد کاهش داده است و امیدوار هستیم امسال هم همین روند را داشته باشیم.

 این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش یک‌درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: این مالیات در حقیقت مالیات بر مصرف است و تأثیری بر تورم ندارد یا اگر دارد نسبت به مالیات بر سود شرکت‌ها و مالیات بر تولید اثر خیلی کمتری دارد. البته اینکه آیا این یک درصد در بودجه نهایی باقی بماند و مصوب شود هنوز قطعی نیست و مجلس می‌تواند در جزئیات، یک درصد را حذف کند و منابع درآمدی دیگری اضافه کند.

 وی با تأکید بر اینکه نباید به‌صورت تصنعی قیمت هر بشکه نفت را اضافه و میزان تولید و صادرات را بیشتر از آنچه است، در نظر بگیریم گفت: در طول سال‌های گذشته 300 تا 400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته‌ایم که از طریق بانک مرکزی یا فروش اوراق تأمین شده است؛ اما امسال دولت بودجه را واقعی‌تر کرده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها