واریزی جدید در حساب حقوق بازنشستگان از فردا | کارت های رفاهی بازنشستگان شارژ شد

کد خبر: 1264394

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: صندوق فولاد همسان سازی و متناسب سازی را با اتکا به منابع داخلی خود اجرا نمود و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای این منظور هزینه کرد.

 واریزی جدید در حساب حقوق بازنشستگان  از فردا | کارت های رفاهی  بازنشستگان شارژ شد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: صندوق فولاد همسان سازی و متناسب سازی را با اتکا به منابع داخلی خود اجرا نمود و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای این منظور هزینه کرد.

سید حجت کاظمی در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه با ارائه تحلیل جامعی از وضعیت صندوق های بازنشستگی در کشور گفت: ما باید به سمت نظام لایه بندی رفاه اجتماعی حرکت کنیم و بر اساس اطلاعات دقیق  و به روز شده بانک اطلاعاتی رفاه ایرانیان از طریق آزمون وسع و پنجره واحد افراد را در لایه ها قرار دهیم.

وی عدم رشد سن و سابقه بازنشستگی همگام با دنیا در حالی که سن امید به زندگی به 77 سال رسیده یک چالش عمده نظام بازنشستگی کشور دانست و گفت: صندوق های بازنشستگی در کشورما نیازمند نظام تنظیم بخشی هستند تا در این نظام تنظیم بخشی کار کارشناسی توسط خبرگان انجام شده و بر اساس آن تصمیمات مدبرانه ای اتخاذ شود.

کاظمی با تشریح وضعیت صندوق بازنشستگی فولاد گفت: این صندوق حدود 4 هزار بیمه پرداز با سابقه حدود 27 الی 30 سال و حدود 86 هزار بازنشسته دارد و چون ورودی و بیمه پرداز جدید ندارد عملا صندوق بسته ای است و ضریب پشتیبان برای آن معنا ندارد که این موضوع یکی از اصلی ترین چالش های صندوق است.

وی افزود: با توجه به اجرای اصل 44 با خصوصی سازی صنایع فولادی نظیر ذوب آهن و فولاد خوزستان تعدیل هایی صورت گرفت که این نیروهای تعدیل شده مستمری بگیران صندوق شدند. ضمن اینکه با توجه به ماهیت سخت و زیان آور مشاغل بسیاری از بازنشستگان صندوق آنها با سنوات خدمتی کمتری بازنشسته شدند.

وی با اشاره به انتقال صندوق فولاد از وزارت صمت به وزارت کار در سال 91 طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در آن زمان دارایی های صندوق را به گونه ای نسنجیدند که بار تعهدات صندوق را پوشش دهد.

کاظمی گفت: بر اساس گزارش سازمان حسابرسی در سال 97 صندوق فولاد 54 هزار میلیارد تومان طلب دولت دارد که ارزش کنونی آن بر اساس محاسبات اکچوئری بالای 70 هزار میلیارد تومان است.

تا کنون دولت سه هزار میلیارد تومان بدهی خود را پرداخت کرده در حالی که اگر در سال 99 که اوج رونق بورس بود طلب صندوق فولاد پرداخت می شد صندوق می توانست با سرمایه گذاری های مولد و پربازده مشکلات خود را برطرف کند.

کاظمی سه عامل پایداری صندوق ها را ورودی، خروجی و سرمایه گذاری دانست و گفت صندوق فولاد چون ورودی ندارد تنها اتکایش باید به مدیریت دارایی ها باشد و خوشبختانه در این خصوص گام های اساسی برداشته ایم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: در سال جاری برای اولین بار بودجه صندوق فولاد از جدول 9 متفرقه بودجه کلان به جدول 7 ذیل اعتبارات وزارت کار انتقال یافت. ضمن اینکه بودجه امسال با رشد 71 درصدی از 5600 میلیارد تومان به 9800 میلیارد تومان افزایش یافت.

وی با اشاره به وجود 6 هزار بازنشسته صعب العلاج در صندوق فولاد که به دلیل مشاغل سخت در اعماق معادن دچار بیماری هستند گفت در سال جاری سرانه درمان بازنشستگان فولاد دو برابر و فرانشیز صفر شده و تعداد مراکز درمان طرف قرارداد گسترش یافته است. ه

کاظمی گفت همچنین با اختصاص یارانه سفر، در سال جاری حدود 15 هزار بازنشسته از این یارانه استفاده کرده اند. از سوی دیگر کارت های رفاهی حکمت را به بازنشستگان ارائه و برای آنان شارژ کرده ایم و به 10 هزار بازنشسته وام ضروری بدون ضامن پرداخت کرده ایم که این رقم تا پایان سال افزایش می یابد. مجموعه این عوامل موجب رضایتمندی بازنشستگان عزیز شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: در سال 99 که هیات وزیران اجرای همسان سازی را برای صندوق ها تصویب کرد یک نوع بی مهری به صندوق فولاد و برخی دیگر از صندوق ها صورت گرفت که این صندوق می بایست از محل منابع داخلی خود همسان سازی را اجرا کند و صندوق فولاد به رغم کسری منابع توانست این کار بزرگ را انجام داد و حدود 10 هزار میلیارد تومان را بابت اجرای همسان سازی و اصلاحیه آن از محل منابع داخلی خود هزینه نماید.

کاظمی گفت: این کار مهم در حالی انجام شد که صندوق فولاد در ماه حدود 1100 تا 1200 میلیارد تومان هزینه دارد که تنها 700 میلیارد تومان را از دولت دریافت می کند و مابقی آن کسری است که با مدیریت تامین نقدینگی آن را تامین می کنیم و با لطف خدای بزرگ حقوق ها را بدون حتی یک روز تاخیر پرداخت می کنیم در حالی که در سالهای گذشته حقوق این عزیزان برای دو یا سه ماه به تعویق می افتاد.

وی افزود: سه شرکت ما از زیان خارج شده است. شرکت دخانیات نیز چند ماه دیگر از زیان خارج می‌شود و برخی شرکت‌ها نیز در حال بورسی شدن هستند. تمرکز خود را بر مدیریت دارایی ها گذاشته ایم و با اجرای طرح های توسعه ای معدنی در شرکت های سنگ آهن و اسفندقه سودآوری آنها را افزایش خواهیم داد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها