مالیات خرید طلا چگونه حساب می‌شود؟

کد خبر: 1264805

یک عضو اتحادیه طلا با بیان اینکه مساله سامانه پایانه‌های فروشگاهی و مودیان مالیاتی برای صنف طلا حل شده است، پیش بینی کرد بازار روند رو به رشدی داشته باشد.

مالیات خرید طلا چگونه حساب می‌شود؟

بازار طلا هفته پر تنشی را پشت سر گذاشت و شایعات مربوط به نرخ ۲۵ درصدی برای طلا باعث ایجاد نگرانی هم در سمت فروشندگان هم در سمت خریداران شد.

ماجرا از آنجا شروع شد که سامانه پایانه‌های فروشگاهی و مودیان مالیاتی از جمعه یکم دی ماه آغاز به کار کرد و فعالان صنف طلا نیز باید صورت‌های مالی را در این سامانه ثبت می‌کردند؛ اما یکباره شایعه‌ای مبنی بر دریافت ۲۵ درصدی مالیات از طلا فضای بازار را دگرگون کرد؛ البته این شایعه به سرعت هم از سوی سازمان امور مالیاتی و هم اتحادیه طلا و جواهر تکذیب شد.

عبادالله محمدولی، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه بازار در شرایط عادی قرار گرفته است، به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت:  بحث هایی که پیش آمد نه اعتصاب بود نه اعتراض، این موضوع یک مساله مرتبط با حقوق صنفی است که در اتفاق پیش آمده، هر دو طرف مقصر هستند؛ هم اتحادیه و هم دستگاه ذیربط که اطلاع رسانی درستی در ابتدای کار نداشت.

وی افزود: یکی دو روز بحث صنفی بود که با مدیریت هیات مدیره اتحادیه و مسئولان اقتصادی مسائل برطرف شد و در حال حاضر مغازه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و مشکل خاصی وجود ندارد.

این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در سامانه فروشگاهی و مودیان یک ابهام در تبصره ۴ برای ثبت اموال و مالیات بر عایدی سرمایه وجود که قرار شد این مساله کمی به تاخیر بیفتد و دو کمیته به صورت تخصصی روی این بحث کار کارشناسی انجام دهند.

وی با استقبال از راه اندازی سامانه پایان‌های فروشگاهی اظهار داشت: از این سامانه استقبال می کنیم؛ چون یک بستر الترونیکی است و دست افراد را برای سود جویی کوتاه می‌کند؛ ضمن اینکه صنف طلا نیز به صورت کلی موافق استفاده از این سامانه است.

به گفته محمدولی، سامانه جامع تجارت نیز کم و بیش فعال است؛ اما در آینده استفاده از آن عمومی می‌شود.

این عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره مالیات طلا نیز گفت: مالیات همان ۹ درصد از سود طلا است؛ به این صورت که قیمت طلای خام را در فاکتورها قید می‌کنند و هر مازادی باشد به عنوان سود کار است، بنابراین صادر کننده فاکتور اگر بنکدار باشد، اجرت تولید را کم می کند؛ الباقی که حق الزحمه فروشنده است، ۹ درصد مالیات دارد.

وی با بیان اینکه تعرفه خاصی برای طلا نیست با توجه به کیفیت کار اجرت تعیین می‌شود؛ درباره آخرین وضعیت بازار طلا نیز اظهار داشت: بازار شرایط خوبی دارد فعلا تغییر خاصی در تقاضا نداشتیم؛ اما با توجه به نزدیکی روز مادر احتمالا تقاضایی وارد بازار می‌شود.

وی در پایان گفت: بازار روند خود را طی می‌کند هر مثقال طلا الان حدود ۱۰ میلیون ۸۰۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان است؛ اما حرکت قیمت‌ها رو به بالا است.

اقتصادآنلاین

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها