زنگنه: کالاهای اساسی با قیمتی بیش از ارز آزاد به دست مردم می رسد!

کد خبر: 1265570

عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد اختصاص ارز ۲۸.۵۰۰ تومانی به ۲۸ قلم کالا از سوی دولت همان بازگشت دوباره به سیاست قبلی است.

زنگنه: کالاهای اساسی با قیمتی بیش از ارز آزاد به دست مردم می رسد!

محسن زنگنه با اشاره به موضوع تخصیص ارز 28 هزار و 500 تومانی به حدود 28 قلم کالا هستیم و آثار و تبعات آن،گفت: مردم و کشور یک هزینه‌ای را در سال 1401 در پی حذف ارز 4200 تومانی پرداخت کردند.

نماینده مردم «تربت حیدریه، مه ولات و  زاوه» در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه عدم تاثیرات ارز 4200 تومانی به سفره مردم باعث شد تا دولت  پای این مسئله بیاستد، تصریح کرد: دولت معتقد بود که در سال بالغ بر 15 الی 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی و ترجیحی داده می شود و اما کالاهایی که ارز می‌گرفتند، حتی چند برابر  قیمت ارز بازار آزاد به دست مردم می رسیدند، در این شرایط نه عملا خوراک دام به دست مردم می رسید و نه کالاهای اساسی.

عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس با بیان اینکه دولت  در ادامه راه تصمیم گرفت ارز 4200 تومانی را حذف کند، بیان کرد: البته با این شرط که قیمت کالاهای اساسی در سفره مردم،از طریق کالا برگ و امثالهم تغییر نکند.

اختصاص ارز 28.500 تومانی به 28 قلم کالا یعنی بازگشت به  گذشته !

عضو کمیسیون «برنامه و بودجه» مجلس با بیان اینکه با این حال و با همه نقاط منفی و مثبت اقدام دولت، مردم و کشور هزینه دادند و یک بار تورمی به کشور تحمیل شد، ادامه داد: از این رو این جراحی انجام شد. در زمان رخ دادن این موضوع حدود 5 کالا ارز 4200 تومانی دریافت می کردند،یعنی از حدود 25 قلم کالایی که در سال 1397 مدنظر قرار گرفت این کالاها  تا ابتدای دولت آقای رئیسی به حدود 5 کالا رسید.در حال حال حاضر متاسفانه ما شاهد این هستیم که همان ارز ترجیحی با قیمتی دیگر بسط پیدا کرده و براساس گزارش های رسمی اخیر، در حال حاضر 28 گروه کالایی ارز 28.500 تومانی دریافت می کنند. به واقع این رویکرد همان بازگشت دوباره به سیاست قبلی است، ضمن اینکه که ما ارز 4200 تومانی را به 28.500 تومان تبدیل کرده‌ایم.

کالاهای اساسی با قیمتی بیش از ارز آزاد به دست مردم می رسد/ قیمت گوشت در خارج از کشور یک سوم رقم دلاری موجود است

زنگنه تصریح کرد: جالب است که همه کالاهایی که ارز 28.500 تومانی دریافت می کنند تاثراتشان در سر سفره مردم  دیده نشده و این کالاها با قیمت چند برابر یعنی بیش از قیمت ارز آزاد به دست مردم می رسند. نمونه این موضوع در قیمت گوشت رخ داده است، در حال حاضر قیمت گوشت در سر سفره مردم حداقل 600 هزار تومان است که به عبارتی 12 دلار آزاد می شود. این درحالی است که قیمت گوشت در خارج از کشور تقریبا یک سوم این رقم دلاری است و مرغ هم همین شرایط را دارد لذا این امر نشان می دهد که ما به اصطلاح «هم چوب را خوردیم و هم پیاز را» ! یعنی هم به مردم فشاری را تحمیل کردیم و هم عملا سیاست مذکور اصلاح نشد.

چای دبش ؛ ماحصل سیاست‌های غلط ارزی

وی تاکید کرد:  متاسفانه از داخل این سیاست‌های غلط، موضوعات مربوط به «چای دبش» بیرون می آید که منافع آن به جیب عده ای خاص می رود و مردم هم تاثیرات آن را مشاهده نمی کنند.

چاره یابی ارزی در بودجه 1403

عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفع این قبیل مشکلات در بودجه سال 1403 تصریح کرد: ما بسیاری از این موارد را در بودجه سالهای گذشته و برنامه هفتم مصوب کردیم. به عنوان مثال ما در بودجه سالهای قبل دولت را مکلف کردیم که باید درآمدهای نفتی را با نرخ «ای. تی. اس» به فروش برساند.

10 میلیارد دلار تراز تجاری منفی داریم

زنگنه با بیان اینکه اقدامات ارزی دولت مستندات قانونی ندارد، بیان کرد: به واقع این سیاست دوباره ما را به گذشته باز می‌گرداند. در حال حاضر ما 10 میلیارد دلار تراز تجاری منفی داریم و وقتی ما می آییم برای یک مجموعه 28 قلم کالا ارز 28.500 کنار می گذاریم عملا سمت تقاضا را تحریک می کنیم که این امر منجر به افزایش کسری تجاری ما خواهد شد.

تخصیص بیشترین ارز به «ذرت» و «تلفن همراه» ! /جهت گیری وارداتی مان درست نیست

وی با اشاره به برخی از آمارها در این بخش تصریح کرد: بد نیست بدانید که درحال حاضر اولین کالایی که ما بیشترین ارز را به آن تخصیص داده‌ایم  «ذرت» و دومین آن «تلفن همراه» است. این نشان می دهد حتی جهت گیری وارداتی ما جهت‌گیری درستی نیست./

خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها