چطور وام ازدواج بگیریم؟ | مبلغ قسط وام ۲۲۰ میلیون تومانی وام ازدواج چقدر است؟

کد خبر: 1266138

وام ازدواج یکی از اقدامات دولت برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است که با هدف تشویق به ازدواج و فرزندآوری و کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی جوانان انجام می‌شود.

چطور وام ازدواج بگیریم؟ | مبلغ قسط وام ۲۲۰ میلیون تومانی وام ازدواج چقدر است؟

این وام به عنوان یک تسهیلات قرض‌الحسنه بدون بهره و با دوره بازپرداخت طولانی به زوج‌های جوان پرداخت می‌شود که می‌توانند از آن برای خرید وسایل منزل، ودیعه مسکن، برگزاری جشن عروسی و هر نیاز دیگری که برای شروع زندگی مشترک دارند استفاده کنند.

وام ازدواج به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بر اساس آخرین آیین‌نامه وام ازدواج، تمام متقاضیان واجد شرایط که تاریخ ازدواج آنها بعد از یک فروردین سال ۱۳۹۸ است و وام ازدواج خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای دریافت این وام اقدام کنند.

شرایط دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲

برای دریافت وام ازدواج در سال ۱۴۰۲، زوجین باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. ازدواج زوجین به صورت عقد رسمی و دفتری ثبت شده و دارای سند ازدواج باشند. هر مدرک مشابه دیگری که در ادیان رسمی کشور مرسوم بوده و توسط مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران مورد تایید است نیز قابل قبول خواهد بود.
 2. تاریخ ازدواج زوجین بعد از ۱ فروردین ۱۳۹۸ باشد.
 3. زوجین دارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران باشند؛ صرف نظر از این که در داخل یا خارج از کشور ساکن هستند.
 4. زوجین کارت ملی دائم یا موقت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.
 5. متقاضیان وام ازدواج باید کد پستی محل سکونت خود را ارائه دهند.
 6. هر یک از زوجین باید یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک را معرفی کند و به جز ضامن، نیاز به تهیه سفته به مبلغ مورد نظر نیز وجود دارد.
 7. هیچ یک از زوجین قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشند. در واقع به هر فرد فقط یک بار وام ازدواج تعلق می‌گیرد.

نکته مهم: برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲ با توجه به الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از سربازی نیاز نیست. بنابراین متقاضیان آقا که هنوز به خدمت سربازی اعزام نشده باشند نیز امکان دریافت وام را دارند.

مدارک وام ازدواج ۱۴۰۲

ثبت‌نام اولیه وام ازدواج به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و زوجین بعد از انتخاب شعبه بانک، لازم است مدارک زیر را تهیه کرده و در اختیار بانک قرار دهند:

 1. ارائه اصل و کپی از سند ازدواج (عقدنامه)
 2. ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه هر دو طرف (حتی اگر فقط یکی از زوجین متقاضی دریافت وام باشد.)
 3. ارائه اصل و کپی از کارت‌ملی زوجین
 4. ارائه کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت زوجین
 5. ارائه کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافت شده از سامانه اینترنتی ازدواج
 6. ارائه اصل و کپی از شناسنامه و کارت‌ملی ضامن

نحوه ثبت‌نام وام ازدواج

ثبت‌نام وام ازدواج ۱۴۰۲ در دو مرحله، یک مرحله به صورت اینترنتی و یک مرحله حضوری انجام می‌شود. تمامی زوجین که درخواست وام ازدواج در سال را دارند، ابتدا باید درخواست خودشان را از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به ثبت برسانند. توجه داشته باشید که ثبت‌نام هر یک از زوجین باید به صورت جدا در سامانه انجام شود.

 1. به سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس cbi.ir مراجعه کنید و روی گزینه «سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج» کلیک کنید.
 2. در صفحه جدید، از طریق منوی سمت راست، روی گزینه «ثبت‌نام جدید» کلیک کنید.
 3. در این مرحله لازم است اطلاعات مورد نظر را به دقت پر کنید. اطلاعاتی از قبیل شماره ملی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، شماره موبایل و… باید وارد شود. در وارد کردن شماره موبایل دقت به خرج دهید، چرا که کد رهگیری به شماره شما ارسال می‌شود و این کد را باید برای تکمیل مراحل وام ازدواج داشته باشید.
 4. بعد از پر کردن فیلدها، روی گزینه «ادامه» بزنید و سایر اطلاعات درخواستی از جمله بانک و شعبه انتخابی خودتان را پر کنید.
 5. در نهایت یک کد رهگیری ۱۰ رقمی به شماره موبایل متقاضی ارسال می‌شود. در نگهداری این کد دقت داشته باشید تا امکان تکمیل مراحل ثبت‌نام وام ازدواج وجود داشته باشد.

نکته یک: اگر قصد دریافت تسهیلات ازدواج از بانک رسالت را دارید، لازم است ابتدا در سامانه مرات بانک رسالت (imerat.ir) برای اعتبارسنجی اقدام کنید.

نکته دو: مرحله دوم ثبت نام وام ازدواج بعد از مشخص شدن زمان مراجعه به بانک شروع می‌شود. بعد از مشخص شدن زمان مراجعه حضوری، تا ۱۵ روز فرصت دارید با تهیه مدارک لازم، به بانک و شعبه مورد نظر برای ادامه فرایند ثبت‌نام مراجعه کنید.

نکته سه: اگر به هر دلیلی نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی خود دارید، از منوی سایت ve.cbi.ir، روی گزینه «ویرایش ثبت‌نام قبلی» بزنید. برای ویرایش ثبت‌نام وام ازدواج ۱۴۰۲ باید کدملی و کد رهگیری خود را وارد کنید تا فرم اطلاعات ثبت شده قبلی در اختیارتان قرار بگیرد. امکان ویرایش اطلاعات بانک انتخابی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج و شهر محل سکونت متقاضی وجود دارد.

پیگیری وام ازدواج

بعد از ثبت‌نام اولیه وام ازدواج در سامانه اینترنتی، می‌توانید از طریق همان سامانه، وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید. برای این کار، به سایت ve.cbi.ir مراجعه کنید و در منوی سمت راست، روی گزینه «مشاهده وضعیت» کلیک کنید.

 1. در صفحه باز شده، باید کد ملی و کد رهگیری ۱۰ رقمی که به شماره موبایل شما ارسال شده است را وارد کنید. سپس، روی گزینه «مشاهده وضعیت» کلیک کنید.
 2. در صفحه بعدی، وضعیت درخواست وام ازدواج شما نمایش داده می‌شود. اگر تاریخ مراجعه به بانک مشخص شده باشد، باید برای تکمیل مراحل ثبت‌نام، به بانک مراجعه کنید.

نکته: اگر کد رهگیری خود را گم کرده‌اید، می‌توانید از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج، کد رهگیری جدیدی دریافت کنید. برای این کار، در منوی سمت راست، روی گزینه «بازیابی و چاپ کد رهگیری» کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر را وارد کنید.

مهلت دریافت وام ازدواج بعد از عقد

برای دریافت وام ازدواج، فقط ۳ سال بعد از تاریخ عقد فرصت دارید. بنابراین، اگر در سال‌های گذشته ازدواج کرده‌اید و بیشتر از ۳ سال از تاریخ عقد شما گذشته است، نمی‌توانید وام ازدواج دریافت کنید. این تسهیلات برای تشویق به ازدواج جوانان است و به زوجین قدیمی تعلق نمی‌گیرد.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲

مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۲ برای هر یک از زوجین با توجه به سن آنها به شرح زیر است:

آقایان بالای ۲۵ سال: ۱۸۰ میلیون تومان

آقایان زیر ۲۵ سال: ۲۲۰ میلیون تومان

بانوان بالای ۲۳ سال: ۱۸۰ میلیون تومان

بانوان زیر ۲۳ سال: ۲۲۰ میلیون تومان

توجه داشته باشید که این مبالغ برای افراد عادی است. متقاضیان ایثارگر (جانبازان، آزادگان و فرزندان جانبازان، آزادگان و شهدا) می‌توانند وام ازدواج خود را دو برابر دریافت کنند.

نحوه بازپرداخت وام ازدواج

وام ازدواج ۱۴۰۲ به صورت ۱۲۰ ماهه (۱۰ ساله) بازپرداخت می‌شود. سررسید اولین قسط یک ماه بعد از دریافت وام است. نرخ سود این وام در تمامی بانک‌های کشور ۴ درصد است.

مبلغ قسط وام ۲۲۰ میلیون تومانی حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و مبلغ قسط وام ۱۸۰ میلیون تومانی حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه است./اقتصادآنلاین

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد