تیر سفته‌بازان به سنگ خورد/ آغاز ریزش قیمت دلار در بازار

کد خبر: 1266675

درحالی بعد از حادثه تلخ کرمان و برخی تغییرات در فرایند مراودات ارزی با کشورهای همسایه، سوداگران ارزی به تکاپو برای التهاب در بازار ارز افتاده بودند که روند قیمتی بازارها در روز جاری نشان میدهد، تیر سوداگران به سنگ خورده است.

 تیر سفته‌بازان به سنگ خورد/ آغاز ریزش قیمت دلار در بازار

 طی روزهای پایانی هفته گذشته و بعد از حادثه تلخ کرمان و شهادت تعدادی از هموطنانمان در گلزار شهدای کرمان، برخی از سوداگران و سفته‌بازان در بازار طلا و ارز دست به کار شدند و سعی کردند طبق روال سنوات قبلی از فضای گل‌آلود به نفع خودشان ماهی بگیرند.

نوسان قیمتی در بازار ارز هنگام بروز حوادث سیاسی و ... امری طبیعی است که دوام چندانی ندارد و معمولا به صورت مقطعی بازار به این حوادث واکنش نشان میدهد اما در این میان گروهی از سوداگران و سفته بازان بازار طلا و ارز سعی دارند با تشویش و ایجاد التهاب بیشتر در بازار، نوسان گیری کنند.

قیمت دلار که ما‌ه‌ها در کانال 49 تا 50 هزار تومان در ثبات بود و نوسان بسیار جزیی داشت به واسطه انفجار تروریستی هفته گذشته در کرمان و اعمال برخی محدودیت‌ها در تبادلات ارزی با کشور عراق و همچنین تغییر سیاست بانک مرکزی در خصوص پذیرش طلا بعنوان رفع تعهد ارزی با افزایش همراه شد و تا میانه کانال 51 هزار تومان هم بالا رفت.

اما با وجود سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و ورود بازارساز در بازار ارز به گواه فعالان ارزی حاضر در بازار، جلوی افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار ارز گرفته شده و از صبح امروز نیز قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته اند. هم اکنون بار دیگر قیمت دلار به کانال 50 هزار تومانی بازگشته و در قیمت 50 هزار و 900 تومان معامله می شود.

مشاهدات میدانی از بازار ارز نشان میدهد که صراف‌ها و فعالان بازار ارز هم نوسان اخیر قیمت ارز را مقعطی و کوتاه مدت می‌دانند و معتقدند که بانک مرکزی اجازه نوسان بیشتر در بازار ارز را نمی‌دهد. آنها می گویند چندماهی است که بانک مرکزی بازار را به خوبی مدیریت کرده و اجازه رشد نجومی به قیمت دلار را نمیدهد.

این موضوعی است که البته مورد تایید کارشناسان اقتصادی هم است؛ بسیاری از کارشناسان اقتصادی طی دو سه روز گذشته بارها به مردم هشدار داده‌اند که تحت تاثیر نوسانات کاذب قرار نگیرند چراکه بانک مرکزی جلوی رشد قیمت‌ها را می گیرد و آنچه که در این مدت باعث افزایش قیمت ها شده، همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، ناشی از اتفاقات سیاسی و اقتصادی است و طبعا خیلی دوام نخواهد داشت.

تجربه سالهای قبل نشان میدهد که همواره قیمت دلار در ایام پایانی سال میلیادی به دلیل افزایش تقاضای شرکت‌ها بخاطر تسویه حساب ها و انجام سفرهای خارجی با افزایش محسوس همراه می شد ولی امسال در آبان و آذرماه باوجود افزایش تقاضای فصلی ارز، شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار ارز بودیم.

بنابراین همانطور که مشاهده قیمت‌های ارز در بازار و روند نزولی دلار طی روز جاری هم این نکته را تایید می کند، نباید خیلی نگران افزایش قیمت کوتاه مدت دلار بود چراکه سیاستگذار دیگر به مانند سنوات قبل به دلال‌ها مجال نوسان گیری را نمیدهد./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها