چگونگی تعیین قیمت شمش طلا در مرکز مبادله اعلام شد

کد خبر: 1267007

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران با اعلام اینکه معاملات شمش طلای رفع تعهد ارزی در مرکز مبادله ایران به نرخ عرضه و تقاضا خواهد بود، گفت: با ورود شمش طلا به مرکز مبادله ایران، فعالیت صنف طلا و جواهر رونق روزافزونی خواهد داشت.

چگونگی تعیین قیمت شمش طلا در مرکز مبادله اعلام شد

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران با اعلام اینکه معاملات شمش طلای رفع تعهد ارزی در مرکز مبادله ایران به نرخ عرضه و تقاضا خواهد بود، گفت: با ورود شمش طلا به مرکز مبادله ایران، فعالیت صنف طلا و جواهر رونق روزافزونی خواهد داشت.

اصغر بالسینی با اشاره به انتشار اطلاعات غلط و جانبدارانه در خصوص مکانیسم رفع تعهد ارزی با طلا در مرکز مبادله ایران و ایجاد نگرانی در میان صادرکنندگان و همچنین فعالان بازار طلا گفت: این مرکز از ابتدای شکل گیری به دنبال شفافیت در بازار و کمک به شکل گیری بازار مبتنی بر عرضه و تقاضا بوده و همین مساله در خصوص بازار طلا هم وجود خواهد داشت و مرکز مبادله ایران از طریق ورود طلای رفع تعهد ارزی به این مرکز و فروش آن با قیمت مبتنی بر عرضه و تقاضا؛ به دنبال رونق ورود طلا به کشور از یکسو و رونق معاملات صنف طلا از سوی دیگر خواهد بود.

به گفته سخنگوی مرکز مبادله ایران، شکل­ گیری تالار معاملات عمده طلا در مرکز مبادله ایران و کشف قیمت طلا با استفاده از سازوکار عرضه و تقاضا می­ تواند کمک شایانی به سیاستگذار پولی و ارزی کشور هم کند.

رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با شمش طلا

اصغر بالسینی در  ادامه با اشاره به مصوبه بانک مرکزی در خصوص رفع تعهد ارزی با طلا گفت: مرکز مبادله ایران با هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مطابق با ابلاغیه هفتم دی ماه ۱۴۰۲ این بانک مبنی بر «الزام تحویل، عرضه و فروش شمش‌های طلای وارداتی به منظور رفع تعهد ارزی صادرکنندگان در بستر مرکز مبادله ارز و طلای ایران» سازوکار، سامانه ­ها و نیز بستر رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از واردات شمش طلا را طراحی کرده است و صادرکنندگانی که مایل به رفع تعهد ارزی صادراتی با استفاده از واردات شمش طلا هستند، می ­توانند از بستر مرکز مبادله ایران اقدام کنند.

وی افزود: این موضوع در حقیقت گامی در جهت راه­اندازی و عمق­بخشی به تالار معاملات فیزیکی نقدی مرکز مبادله ایران است. نکته قابل توجه در راه­ اندازی بازار شمش طلا در مرکز مبادله ایران این است که بانک مرکزی با انسجام ­بخشی، شفافیت­ بخشی و عمق­ بخشی به بازار شمش طلا در یک بستر منسجم به دنبال حفظ اصول و ساختار حاکم بر بازار طلای کشور و ایجاد همراهی تمامی ذی نفعان و فعالان بازار است.

افزاش ذخایر و عرضه طلا

بالسینی تشریح کرد: این موضوع می­ تواند امکان نظارت و سیاست ­گذاری بهتر بانک مرکزی بر بازار طلا را ارتقاء بخشد. در این راستا طبیعی است که فعالان صنف طلا به عنوان اصلی ­ترین بازیگران این بازار به شمار خواهند آمد و می­ توانند از مزایای این بازار بهره­مند گردند. ایجاد این بازار موجب می­ شود با تعریف قواعدی  روشن و قابل­ اتکا، زمینه قاچاق و عدم عرضه طلا در بازار کاهش پیدا کند. از سوی دیگر این موضوع می­تواند کمک شایانی در جهت تسهیل و تسریع رفع تعهد ارزی به صادرکنندگان کند و ذخایر طلای قابل توجهی را به داخل کشور سرازیر کند و ذخایر طلای بانک مرکزی را تقویت کند.

کاهش قاچاق طلا

سخنگوی مرکز مبادله ایران در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در ماه های اخیر در خصوص رفع تعهد ارزی با طلا وجود داشته گفت: علیرغم واردات میزان قابل­ توجهی طلا به کشور در ماه های اخیر، به دلیل معیوب بودن چرخه توزیع طلا، عدم وجود بستر امن جهت عرضه طلا و نیز هزینه­ های نامتعارف مبادله، کمبود طلا در صنف طلا و جواهر احساس می­ شود. اصلاح این موارد با استفاده از ایجاد بازار رفع تعهد با شمش طلا در مرکز مبادله ایران می­ تواند منجر به کاهش و حذف قاچاق شود. از سوی دیگر، صادرکنندگان با انگیزه بالاتری نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام می­ کند و خیال آنان از بابت رویه­های بعضا دشوار بازگشت ارز حاصل از صادرات آسوده می­ شود.

مرکز مبادله ایران به عنوان بازوی اجرایی بانک مرکزی از طریق اجرای سیاست رفع تعهد ارزی با طلا به دنبال آن است که از یکسو چرخه ورود طلای استاندارد و با اصالت به کشور با شفافیت و به نحو مطلوب صورت گیرد و از سوی دیگر فعالان صنف طلا و جواهر هم از طریق این مرکز به منابع طلای وارد شده جهت ساخت مصنوعات طلا و رونق فعالیت های خود دسترسی کافی داشته باشند. ضمن اینکه قیمت گذاری طلای وارداتی مبتنی بر سازوکارهای عرضه و تقاضا خواهد بود و هیچ نگرانی بابت قیمت گذاری با دلار حواله ای و همه آنچه قیمت گذاری غیر رقابتی در این خصوص گفته می شود وجود ندارد.

به زودی و با ابلاغ آیین نامه های اجرایی این فرآیند کلیه ذی نفعان این حوزه  اعم از صادرکنندگان و فعالان صنف طلا و جواهر از منافع سیاست جدید بهره مند خواهند شد./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها