خبر مهم درباره افزایش یارانه نقدی | افزایش ۵۰ درصدی یارانه نقدی ایرانی ها در سال آینده !

کد خبر: 1267404

طبق گزارش رویترز، میزان تخفیف هر بشکه نفت ایران در ماه جاری میلادی به ۴.۵ دلار کاهش یافته درحالیکه این رقم در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۳ دلار بوده است. با تداوم این روند در سال ۲۰۲۴، درآمد نفتی ایران (با فرض فروش سال ۲۰۲۳) ۳.۸ میلیارد دلار افزایش می‌یابد؛ رقمی که می‌تواند یارانه نقدی دولت به مردم را ۵۰ درصد افزایش دهد.

خبر مهم درباره افزایش یارانه نقدی | افزایش ۵۰ درصدی یارانه نقدی ایرانی ها در سال آینده !

تخفیف هر بشکه نفت ایران در ماه جاری میلادی به ۴.۵ دلار کاهش یافته درحالیکه این رقم در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۳ دلار بوده است. با تداوم این روند در سال ۲۰۲۴، درآمد نفتی ایران (با فرض فروش سال ۲۰۲۳) ۳.۸ میلیارد دلار افزایش می‌یابد؛ رقمی که می‌تواند یارانه نقدی دولت به مردم را ۵۰ درصد افزایش دهد.

«صادرات نفت ایران به چین متوقف می‌شود» تیتری که خبرگزاری رویترز روز جمعه درباره آخرین وضعیت صادرات نفت ایران اعلام کرد، طبق این گزارش، ایران خواهان افزایش قیمت نفت خام خود و کاهش تخفیف به پالایشگاه‌های چینی است.

این ادعا درحالی مطرح شد که چین در سال ۲۰۲۳ مقصد ۹۱ درصد از فروش نفت ایران در شرایط تحریم بوده است و هم‌اکنون ارز نفتی ایران در چین مهم‌ترین منبع کشور برای واردات کالاهای اساسی است.

طبق گزارش رویترز، میزان تخفیف هر بشکه نفت ایران در ماه جاری میلادی به ۴.۵ دلار کاهش یافته درحالیکه این رقم در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۳ دلار بوده است. با تداوم این روند در سال ۲۰۲۴، درآمد نفتی ایران (با فرض فروش سال ۲۰۲۳) ۳.۸ میلیارد دلار افزایش می‌یابد؛ رقمی که می‌تواند یارانه نقدی دولت به مردم را ۵۰ درصد افزایش دهد.

براساس آمار موسسه کپلر، میزان فروش نفت ایران به چین بعد از امضای سند همکاری ۲۵ ساله روندی صعودی به خود گرفته و در سال ۲۰۲۳ به یک میلیون و ۲۳۵ هزار بشکه در روز رسیده است؛ ۴ برابر میزان فروش در سال ۲۰۲۰، اتفاقی که درآمد نفتی ایران را ۳۰ میلیارد دلار افزایش داده است.

اما حال رویترز درحالی افت ۳۰۰ هزار بشکه‌ای فروش نفت ایران به چین در ماه دسامبر نسبت به نوامبر را به «توقف صادرات» تعبیر می‌کند که این نوسانات در میزان فروش طبیعی به نظر می‌رسد و روند کلی همچنان صعودی است.

به طور مثال طبق آمار کپلر، میزان فروش نفت ایران به چین در جولای ۲۰۲۳ نیز ۳۷۱ هزار بشکه کاهش یافت و سپس در ماه بعد یعنی آگوست ۳۳۹ هزار بشکه افزایش یافت و به حالت قبلی برگشته است./ فارس

یارانه دی ماه ۱۴۰۲ افزایش یافت؟

در این مطلب به بررسی جزییات افزایش یارانه و مبلغ یارانه پرداخته ایم که در ادامه خواهید خواند.

یارانه یک نوع کمک مالی است. یارانه از طرف دولت برای اقشار کم درآمد درنظر گرفته شده است. یارانه انواع مختلفی دارد. در ادامه خبری جدید درباره افزایش یارانه می خوانید. مجلس به تازگی وعده‌های جدیدی درباره افزایش یارانه نقدی برای گیرندگان مستمری و اقشار کم درآمد اعلام کرده است. مبلغ قابل توجهی یارانه نقدی در تاریخ ذکر شده به حساب سرپرستان واریز خواهد شد.

خبر مهم درباره افزایش یارانه

مجلس شورای اسلامی مطابق وعده ای که از مدت ها قبل داده بود، قصد دارد به اقشار ضعیف جامعه کمک کند. شنیده ها از آن حکایت دارد که به زودی مبلغی ویژه به حساب این اشخاص واریز می شود. خبرها از افزایش یارانه نقدی برای گیرندگان مستمری و اقشار کم درآمد حکایت دارد. مبلغ قابل توجهی یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

نماینده مردم بناب در مجلس گفت: «۷۵۰ هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها تعیین شده، اما مشخص نیست این موضوع در کدام یک از سرفصل‌های بودجه آمده است؛ منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها به صورت شفاف ارائه نشده و مشخص نیست که قرار است از کجا تأمین شود. من معتقدم اگر ما می‌خواهیم هدفمندی یارانه‌ها را محقق کنیم، با ۳۰۰ هزار تومان محقق نخواهد شد بلکه باید یارانه را بیش از ۲ تا ۳ میلیون تومان تعیین کنیم تا به کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی نیز کمک‌های خوبی شود.»

با توجه به اطلاعاتی که توسط طیبه حسینی، سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌های کشور اعلام شده است، سرپرستان خانوار جزء دهک‌های اول تا سوم مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتیکه جزء دهک‌های چهارم تا نهم قرار دارند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر دریافت می‌کنند.

افزون بر طرح هدفمندی یارانه‌ها برای خانوار، طرح «یارانه دستمزد» نیز در حال اجرا است. مطابق تازه‌ترین نتایج گزارش عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد، تاکنون ۴۳ هزار و ۴۴۱ نفر از کارجویان و متقاضیان در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۳۷ هزار و ۲۲۸ جوینده کار قرارداد بسته و جذب بنگاه شده‌اند. ۷۰۱۸ کارفرما نیز در این طرح ثبت نام و اقدام به جذب نیروی کار کرده‌اند. متقاضیان و داوطلبان برای بهره‌مندی از مزایای طرح یارانه دستمزد باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آن‌ها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد؛ شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

مسئله اعطای کالابرگ نیز همیشه موازی با اعطای یارانه نقدی مطرح می‌شود و اگرچه برخی معتقدند که ارائه کالابرگ به نوعی آثار تورمی کمتر نسبت به پرداخت یارانه نقدی دارد، اما برخی دیگر از کارشناسان با این موضوع مخالف هستند و می‌گویند تاثیر ارائه کالابرگ با تاثیر یارانه نقدی در تورم تفاوتی ندارد. بر اساس بند (پ) ماده ۳۱ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با طراحی نظام تامین اجتماعی چندلایه، مبتنی بر آزمون وسع با هدف کاهش فقر مطلق و بهبود توزیع درآمد و با شناسایی اقشار کم‌درآمد با رویکرد اجتماع‌محور نسبت به ارائه اقلام ضروری در قالب بسته معیشتی پایه به خانوارهای کم درآمد به صورت کالابرگ الکترونیکی اقدام کند.

براساس اعلام رسمی سازمان بهزیستی، حق پرستاری خانواده‌محور معلولان جسمی حرکتی شدید و خیلی شدید و معلولان ذهنی تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ: ۲/۱۰۰/۰۰۰ تومان به حساب کارت بانک رفاه این عزیزان واریز گردید.

کانال معلولان بهزیستی در فضای مجازی در خبری اعلام کرد که: « مستمری مددجویان تحت پوشش بهزیستی به حساب کارت بانک رفاه این عزیزان واریز می‌شود»

براین اساس، مستمری یکنفره تحت پوشش بهزیستی کشور به مبلغ ۷۶۴/۴۰۰تومان، مبلغ مستمری خانوارهای ۲نفره ۱/۰۹۰/۰۰‌۰تومان، ۳نفره: ۱/۵۲۵/۰۰۰تومان، ۴نفره: ۱/۹۶۵/۶۰۰تومان، ۵نفره: ۲/۴۰۲/۴۰۰تومان با احتساب ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ و ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با مردادماه ۱۴۰۲ یا همان ۵ ماهه ابتدایی سال جاری واریز می‌گردد.

درخصوص مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد نیز طبق اعلام رسمی اوایل در ۱۴۰۲ از طرف مرجع این نهاد پوششی، مبالغ یک‌نفره: ۷۷۰/۰۰۰ تومان، ۲نفره: ۱/۰۹۰/۰۰۰ تومان، ۳نفره: ۱/۵۲۵/۰۰۰ تومان، ۴نفره: ۱/۹۶۰/۰۰۰ تومان، ۵نفره: ۲/۴۱۰/۰۰۰ تومان به حساب کارت صندوق قرض الحسنه امداد ولایت این عزیزان واریز خواهد گردید.

یارانه نقدی دی ۱۴۰۲ کی واریز می شود؟

خبرها از جلسات مجلس شورای اسلامی، حکایت از افزایش قابل توجه مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد دارد.

افزایش میزان مستمری مددجویان سازمان‌های بهزیستی و کمیته امداد در سال ۱۴۰۲، هیچ کمکی به جامعه هدف خود نکرد و البته برخلاف مصوبه بودجه کشور که ۴۰ درصد افزایش را پیش بینی کرده بود، تنها ۲۰ درصد آن محقق شد و همین چند ماه بل بود که ۲۰ درصد دوم نیز به میزان مستمری‌ها افزوده شد.

اینک خبر می‌رسد در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳، اعضاء کمیسیون اجتماعی به افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و افزایش ۶۰ درصدی مستمری معلولین شدید و خیلی شدید رأی مثبت دادند.

اینک باید دید در صورت تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس، دولت و در راس آن، سازمان برنامه و بودجه آن را عملی خواهد کرد یا نه؟ و آیا سازمان بهزیستی کشور با عملکرد پر انتقاد خویش، وضعیت مستمری‌های معلولان را چگونه پیش خواهد برد.

رقم یارانه نقدی چقدر افزایش یافت ؟

براساس اعلام رسمی سازمان بهزیستی، حق پرستاری خانواده‌محور دی ماه ۱۴۰۲ معلولان جسمی حرکتی شدید و خیلی شدید و معلولان ذهنی تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به حساب کارت بانک رفاه آنان واریز شد. کانال معلولان بهزیستی در فضای مجازی در خبری اعلام کرد که: «مستمری آبان ماه ۱۴۰۲ مددجویان تحت پوشش بهزیستی به حساب کارت بانک رفاه این عزیزان در دی ماه واریز می‌شود.»

براین اساس، مستمری یکنفره تحت پوشش بهزیستی کشور به مبلغ ۷۶۴ هزار و ۴۰۰تومان، مبلغ مستمری خانوارهای۲ نفره یک میلیون و ۹۰ هزار تومان، ۳نفره: یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان، ۴ نفره: یک میلیون و ۹۶۵ هزار و ۶۰۰ تومان، ۵ نفره: ۲ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۴۰۰ تومان با احتساب ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ و ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با مردادماه ۱۴۰۲ یا همان ۵ ماهه ابتدایی سال جاری واریز می‌گردد.

ضرورت پرداخت یارانه توسط دولت

پرداخت یارانه توسط دولت ضرورتی بوده و همواره به عنوان یک اقدام مهم در جهت کمک به افراد و خانواده‌های کم درآمد و آسیب‌پذیر مطرح می‌شود. این پرداخت‌ها اهمیت بسیاری در تامین نیازهای اساسی افراد در زمینه‌هایی همچون غذا، مسکن، آموزش و بهداشت دارند. با پرداخت یارانه به افراد کم درآمد، دولت تلاش می‌کند تا شرایط زندگی این افراد را بهبود بخشد و کمکی در جهت کاهش نابرابری‌های اجتماعی برآورده کند. علاوه بر این، این پرداخت‌ها می‌توانند دستمزد بالاتری را برای کارگران فراهم کنند و در نتیجه تقویت اقتصاد کشور را تسهیل نمایند. در نتیجه، پرداخت یارانه توسط دولت به عنوان یک اقدام ضروری و پرباری در راستای رفاه اجتماعی مورد تأکید قرار می‌گیرد./ افکارنیوز

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها