افزایش 40 هزار تومانی قیمت دام زنده | قیمت گوشت قرمز به 700 هزار تومان رسید

کد خبر: 1267666

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور، 4250 راس دام زنده در حالی از گمرک چابهار به کشور وارد شده که اخیرا قیمت دام زنده افزایش 40 هزار تومانی داشته است.

افزایش 40 هزار تومانی قیمت دام زنده | قیمت گوشت قرمز به 700 هزار تومان رسید

 در مرداد ماه سال جاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان از پتانسیل بالای این استان برای کشتار دام وارداتی و بسته‌بندی آن و تامین نیاز کشور به گوشت قرمز گفت؛ در راستای عملی کردن همین پتانسیل در روزهای گذشته 4250 راس دام زنده از گمرک چابهار وارد کشور شد، در حالی که حدود 10 روز پیش خبر افزایش قیمت دام زنده در رسانه‌ها منتشر شده بود.

قیمت دام زنده در حالی افزایش پیدا کرده که گرانی انواع گوشت قرمز و به ویژه گوشت گوسفندی و رسیدن آن به نرخ  تقریبا  700 هزار تومان در هر کیلو به کاهش شدید تقاضای این محصول پروتئینی انجامیده است.

در این بین این پرسش مطرح می‌شود که در شرایط افزایش بی‌رویه قیمت گوشت قرمز، واردات دام با ارز دولتی در حالی که قیمت دام زنده هم افزایش یافته چه تاثیری در تنظیم بازار دارد؟ افزایش قیمت دام زنده به معنای تثبیت گرانی گوشت قرمز است، مگر اینکه گوشت دام وارداتی با ارز دولتی تنها با قیمت مصوب و در قالب گوشت دولتی عرضه شود.

افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در تشریح این موضوع به خبرنگار ایلنا گفت: اخیرا قیمت دام زنده از حدود هر کیلو 420 هزار تومان در طول یک هفته به هر کیلو 460 هزار تومان افزایش پیدا کرد. همزمان با این اتفاق اخبار غیررسمی حاکی از دپوی دام در گمرکات بود و چندی بعد مدیر کل دفتر مقررات صادرات واردات وزارت صمت در نامه‌ای به گمرک ایران واردات دام را برای تعاونی‌های مرزنشین مجاز اعلام کرد.

وی افزود: این مجوز تنها برای واردات از سیستان و بلوچستان و منطقه چابهار کارساز بود زیرا امکان واردات دام زنده از مرزهای دیگر یا ممکن نیست و یا به مقدار بسیار کم می‌تواند صورت بگیرد.

صدر دادرس تصریح کرد: آسان‌سازی واردات دام زنده می‌تواند به عنوان ابزاری برای مهار قیمت دام و مقابله با تداوم افزایش بهای گوشت تعریف شود، اما مساله این است که این تعداد از واردات دام زنده تاثیری در تنظیم بازار گوشت قرمز ندارد.  

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور ادامه داد: دلیل افزایش کنونی قیمت گوشت گوساله و گوسفند گرانی قیمت دام پایه‌پروار به دلیل کاهش جمعیت دامی کشوردر شرایطی است که تقاضا برای گوشت قرمز برقرار است. براساس آمارهای رسمی و داده‌هایی که در سایت وزارت کشاورزی و سایت گمرک منتشر شده در 9 ماهه امسال 80 هزار تن گوشت به کشور وارد شده است. این رقم شامل واردات گوشت گرم، گوشت منجمد و دام زنده‌ای می‌شود که به گوشت تبدیل می‌شود. این به آن معناست که از ابتدای سال تا امروز 20 دی 1402 به طور میانگین روزانه 270 تن گوشت به کشور وارد شده است، در همین حال تنها شهر تهران روزانه به 800 تن گوشت نیاز دارد؛ بنابراین نمی‌توان این طور برداشت کرد که واردات اخیر دام زنده از گمرک چابهار با هدف ایجاد تغییری چشمگیر در بازار گوشت قرمز و تقویت عرضه این کالا اتفاق افتاده باشد.

وی اظهار کرد: دام‌های زنده با ارز 28500 تومانی به کشور وارد شده‌اند و البته براساس قانون محموله‌ای که با ارز دولتی وارد شده را نمی‌توان با قیمت آزاد در بازار فروخت اما آیا نظارت‌ها به اندازه‌ای هست که مانع خطا شود؟ از سال 1398 با این استدلال که نهاده‌های دام و طیور با ارز دولتی وارد می‌شود زنجیره توزیع آن با نظارت دقیق رصد می‌شود اما چنین رویه نظارتی برای گوشت دولتی وارداتی وجود ندارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد