پیشنهاد جدید برای افزایش حقوق کارگران | حداقل افزایش حقوق کارگران ۴۰ درصد می شود؟

کد خبر: 1270416

رئیس فراکسیون کارگری گفت: به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تذکر را می‌دهم که در شورای عالی کار حداقل افزایش مزد کارگران را در کف ۴۰ درصد در نظر بگیرند و نگران بخش مالی نباشند.

پیشنهاد جدید برای افزایش حقوق کارگران | حداقل افزایش حقوق کارگران ۴۰ درصد می شود؟

علی بابایی کارنامی درباره انتقادات دولت نسبت به افزایش حقوق کارکنان از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد گفت: مجلس با توجه به شرایطی که کشور از نظر شاخص‌های تورمی دارد، جمع بندی‌اش این است که برای کارمندان ۲۰ درصد و برای کارگران حدود ۲۷ الی ۲۸ درصد افزایش حقوق به دولت پیشنهاد بدهد.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس ادامه داد: کف حداقل حقوق و مزد کارمندان را ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌اند و این یعنی ۴۰ درصد حداقل حقوق را افزایش داده‌اند، به همین خاطر به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تذکر را می‌دهم که در شورای عالی کار حداقل افزایش مزد کارگران را در کف ۴۰ درصد در نظر بگیرند و نگران بخش مالی نباشند.

وی تاکید کرد: این بار مالی نیست، این سرمایه‌گذاری است؛ سرمایه‌گذاری مدیریت فقط لزوماً رفتن پول از جیب دولت نیست پس بهره‌وری چه می‌شود؟ یعنی مثلاً ما شاید الان به کارمند یا کارگری ۵ تومان مزد می‌دهیم اما او ۲ تومان کار می‌کند، یعنی روزی دو ساعت اما وقتی ۱۵ تومان بدهیم، او ۸ ساعت کار می‌کند، لذا لزوماً کفه ترازو به نفع کشور است و ما می‌خواهیم کشور را اداره کنیم،  به همین خاطر اعتقاد داریم اظهارنظر دولت در این خصوص از سوی هر کسی باشد غیرمنطقی است لذا خویشتن‌دار باشند و بگذارند مملکت اداره شود.

بابایی کارنامی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس هم لابد می‌فهمند اگر یک جا بار مالی دارد، چقدر شورای نگهبان نسبت به اصل هفتاد‌وپنجی شدن طرح‌ها و لوایح حساسیت دارد و مجلس مغایرت این مساله با قانون اساسی را می‌داند اما در سر جمع، نباید ناترازی و کسری بودجه در کشور ایجاد شود و این به بندهای دیگر ربطی ندارد؛ مثلاً دولت یک عددی را در سقف بودجه پیشنهاد می‌دهد اگر از سقف بودجه بالاتر بزند دولت حق دارد، اما مثلاً اگر بعضی از هزینه‌های جاری دولت بزنیم و مزد کارگران را افزایش دهیم به دولتی ربطی ندارد و کسی دخالت نمی‌کند.

رئیس فراکسیون کارگری درباره بررسی مزد منقطه‌ای گفت: من مخالف صد در صد مزد منطقه‌ای هستم./ ایلنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها