واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات اخیر بازار ارز

کد خبر: 1270534

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ گونه مشکلی برای تامین ارز وجود ندارد و چشم انداز وضعیت ارزی کشور برای پایان سال و سال آینده بسیار مثبت است گفت: نوسانات روزهای اخیر که بیشتر ناشی از تحولات منطقه ای است گذرا و موقتی است.

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات اخیر بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ گونه مشکلی برای تامین ارز وجود ندارد و چشم انداز وضعیت ارزی کشور برای پایان سال و سال آینده بسیار مثبت است گفت: نوسانات روزهای اخیر که بیشتر ناشی از تحولات منطقه ای است گذرا و موقتی است.

محمدرضا فرزین با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری برای خرید 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملی گفت: با این مجوز شاهد افزایش چشمگیری در ذخایر ارزی بانک مرکزی خواهیم بود. همچنین سال آینده وضعیت ارزی به مراتب بهتری خواهیم داشت و نوسانات که در بازار غیر رسمی وجود دارد گذراست و این افزایش قیمت ها هیجانی و فاقد دلایل اقتصادی است و پشت این افزایش قیمت ها خالی است و توصیه می کنیم افراد برای جلوگیری از ضرر و زیان وارد این بازار نشوند.

وی که در جلسه ماهانه مدیران عامل بانک ها صحبت می کرد با اشاره به تحولات ماه های اخیر در حوزه سیاسی و امنیتی و اثر آن بر بازارهای مالی گفت: تحولات منطقه بر بازارهای مالی خاورمیانه و به تبع آن بازارهای مالی کشور ما تاثیرگذار بوده است ولی با توجه به وضعیت بسیار مطلوب ارزی کشور که در مقایسه با سال های گذشته منابع ارزی بسیار مطلوبی داریم این نوسانات زودگذر خواهد بود.

فرزین تصریح کرد: از ابتدای سال تا پایان روز دوم بهمن ماه سال جاری 57 میلیارد دلار برای صنایع و وارادات کالا و خدمات تامین ارز صورت گرفته است. همچنین برای صنعت خودرو 6 میلیارد دلار تامین ارز در سال جاری انجام شده است که در تاریخ کشور بی سابقه بوده است و  طی همین مدت کوتاه بیش از  700 میلیون دلار ارز بابت واردات خودرو تخصیص داده شده است چراکه منابع کافی در اختیار داشته ایم. مجموع این اعداد به خوبی نشانگر وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی به روند عرضه ارز در سامانه نیما اشاره کرد و گفت: در روز جاری از 354 میلیون دلار ارزی که در سامانه نیما عرضه شده است تنها 114  میلیون دلار مشتری داشته است.103 میلیون درهم امارات 165 میلیون دلار امریکا یک میلیون روبل جدید روسیه ، 10 میلیون روپیه هند ،705 میلیون یوآن چین ، و 52 میلیون یورو عرضه کردیم این آمار نشان می دهد که عرضه در بازار بسیار بیشتر از تقاضای واقعی ارز در کشور است.

فرزین گفت: در خصوص خرید و فروش اسکناس نیز در بسیاری از روزها میزان خرید اسکناس بیشتر از میزان فروش اسکناس بوده و تراز مثبت در این زمینه در بسیاری  از روزها به ثبت رسیده  است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کمترین میزان صف تخصیص ارز با توجه به منابع باکیفیت ارزی کشور گفت:  با توجه به اینکه منابع ارزی مطمئنی در اختیار داریم از ابتدای سال با توجه به نیازهای کشور تامین ارز کشور در کمترین زمان ممکن صورت گرفته است و امروزه هیچ کالا و محموله ای در بنادر وجود ندارد که با مشکل تامین ارز مواجه باشد. این روند در ماه های پایانی سال سرعت عمل بیشتری نیز خواهد داشت و این موضوع در مقایسه با سال های گذشته غیرقابل مقایسه است.  

فرزین با اشاره به آمادگی بانک مرکزی برای انعقاد قرارداد600 میلیون دلاری با وزارت نفت گفت: منابع ارزی کشور به گونه است که این پیشنهاد برای سرمایه گذاری در توسعه چاه های نفتی به وزارت نفت ارائه شده است و به زودی قرارداد منعقد خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: 100 میلیون اوراق مرابحه ارزی منتشر شده در داخل کشور در کمتر از 24 ساعت به فروش رسید و آمادگی عرضه100 میلیون اوراق جدید در مرکز مبادله برای تامین مالی پروژه های عمرانی کشور را داریم.

فرزین اظهار داشت: با توجه به منابع ارزی آمادگی تامین ارز لازم برای حج عمره را نیز داریم.

وی گفت: در عرصه دیپلماسی اقتصادی نیز توافقات بسیار خوبی با کشورهای همسایه و شرکای تجاری مان داشته ایم که اثرات آن بر بازار ارز در آینده برای همگان ملموس خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به توان سامانه های نظارتی بانک مرکزی گفت: امروز در بانک مرکزی این توانایی را داریم افرادی که با نرخ های غیرعادی سعی در ایجاد التهاب در بازار ارز و آسیب زدن به نظام اقتصادی کشور را دارند را رصد و  شناسایی کنیم اعداد بالای که توسط سودجویان معامله می شود به زودی شناسایی می شود و  واحد های پولشویی ورود می کنند و به وظیفه خود در زمینه مسدود سازی  حساب های ریالی و ارزی  آنان عمل خواهند کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار در پایان افزود: از تمامی فعالان اقتصادی می خواهیم فعالیت های و تصمیمات خود را براساس واقعیت های ارزی کشور که عنوان شد اتخاذ کنند نوساناتی که حادث شده است گذرا است ./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد