امضای موافقتنامه اتصال شبکه های برق ایران و ترکیه

کد خبر: 1270827

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: قرارداد بهره برداری خط ۴۰۰ کیلوولت خوی (ایران) -HVDC Back-to-Back وان (ترکیه) با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات ما بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و شرکت تیاش ترکیه امضا شد.

امضای  موافقتنامه اتصال شبکه های برق ایران و ترکیه

عصر چهارشنبه چهارم بهمن ماه با حضور ابراهیم رئیسی و‌ رجب طیب اردوغان روسای جمهوری اسلامی ایران و ‌ترکیه، مهدی مقیم زاده و اورهان کالدیریم به منظور بهره برداری از خط 400 کیلوولت HVDC-BtB خوی (ایران) - وان (ترکیه)، قرارداد بهره برداری خط ما بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و شرکت تیاش ترکیه را در آنکارا امضا و مبادله کردند.

مهدی مقیم زاده، سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بیان اینکه این قرارداد در 31 بند و 27 پیوست تنظیم شده است، گفت: بهره برداری خط با اتصال BtB HVDC در پست وان از تجهیزات با فن آوری روز استفاده می نماید که اولین تجربه اتصال برون مرزی ایران از طریق زیرساخت HVDC است .

وی افزود: به منظور بهره برداری مطمئن این خط، تمامی ابعاد فنی این قرار داد اعم از بهره برداری، کنترل، برنامه ریزی تبادل ، تعمیرات، حفاظت، سنجش انرژی، مخابرات، تبادل داده، شرایط اضطراری، حوادث، بازیابی و استانداردها در قالب موافقتنامه بهره برداری تنظیم گردیده است.

سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران تصریح کرد: ایستگاه های BtB HVDC به منظور بهره برداری و اتصال شبکه دو‌کشور با استانداردها و یا کمیت های متفاوت فرکانس، ولتاژ و فاز مورد استفاده قرار می گیرند و به این نوع اتصال، آسنکرون گفته می شود.

مقیم زاده خاطرنشان کرد: بهره برداری آزمایشی این ایستگاه در سال گذشته با موفقیت انجام شد و با امضا این سند آماده بهره برداری دائم است که امکان تبادل و تجارت برق با ترکیه و سایر کشورهای اروپایی را فراهم می کند./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها