تولید گوشت قراردادی در کشور کلید خورد

کد خبر: 1271336

رئیس سازمان امور عشایر ایران از تولید گوشت قراردادی توسط جامعه عشایری کشور خبر داد و گفت که این موضوع، 30 هزارتن به آمار تولید گوشت کشور اضافه می‌کند.

تولید گوشت قراردادی در کشور کلید خورد

شایان نادری امروز در نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس که برای افزایش سهم 25 درصدی عشایر در تولید گوشت قرمز کشور چه برنامه‌ریزی شده است؟ ‌اظهار داشت: «تولید گوشت قراردادی» در کشور اجرا می‌شود، در این مدل خوراک دام دامداران را می‌دهیم و زمانی که دام آماده عرضه به بازار شد از آنها به قیمت روز خریداری می‌کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود:‌ در گام نخست با صاحبان یک میلیون راس دام در جامعه عشایر قرارداد بستیم و در گام بعدی این تعداد را به 6 میلیون راس دام سبک می رسانیم.

به گفته این مسئول این قرارداد، تولید گوشت توسط جامعه عشایر را 30 هزار تن افزایش می‌دهد و سهم عشایر را در تامین گوشت قرمز کشور افزایش خواهد داد.

وی در پاسخ به سئوال فارس که ضمانت اجرایی این طرح چیست؟ گفت با گزارشی که از شرکت پشتیبانی امور دام کشور گرفتیم تامین نهاده در وضعیت مناسبی است و برای این طرح هم 500 هزار تن نهاده لازم است که از نظر تامین مشکلی وجود ندارد.

نادری در باره سوال فارس که چه برنامه‌ای برای ماندگار کردن نسل جدید عشایر در این بخش دارید، گفت: اگر درآمد عشایر کافی باشد آنها این کار را رها نخواهند کرد و ما تلاش می کنیم که با طرح های مختلف از جمله تولید قراردادی گوشت درآمد آنها را افزایش دهیم.

* 30 درصد دام کشور روانه کشتارگاه شد

به گفته رئیس سازمان امور عشایر ایران، با وقوع بحران خشکسالی در سال گذشته و مشکلات تامین خوراک دام، 30 درصد دام کشور که بخشی از آنها مولد بودند روانه کشتارگاه شدند که عرضه به بازار را در سال جاری کاهش داد.

وی اضافه کرد که برای جبران کاهش دام‌های مولد، روش‌های ویژه آبستن‌سازی را در دام‌ عشایر به کار می‌گیریم تا بخش قابل توجهی از این دام‌ها جایگزین شود.

نادری همچنین از افزایش 3 برابری بودجه امسال عشایر نسبت به سال 1401 خبر داد و گفت که این رقم از 875 میلیارد تومان به 2632 میلیارد تومان رسیده است.

نادری‌ از پرداخت 1.6 هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال 1402 از محل تبصره 18 به جامعه عشایری خبر داد.

وی با بیان اینکه تامین رفاه و نیازهای جامعه عشایر به مجموعه از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها گره خورد است، تاکید کرد که اگر وزارت نیرو پنل‌های خورشیدی که تکلیف شده است را در اختیار جامعه عشایری قرار دهد، در درآمد آنها تاثیرگذار خواهد بود.

وی همچنین درباره تامین نیاز به خانه بهداشت و مدارس مورد نیاز جامعه عشایر هم گفت که وزارتخانه‌های مربوطه باید در این زمینه حمایت کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران از 294 طرح آماده افتتاح در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: این طرح‌ها به ارزش 450 میلیارد تومان است که 20 هزار خانوار عشایری از آن بهره مند خواهند شد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد