رئیسی مخالف دخالت در حوزه اصناف است

کد خبر: 1272586

معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسات دولت هر وقت دستگاه‌های دولتی قصد ورود به حوزه بخش خصوصی و بخصوص حوزه کاری اصناف را دارند، رئیس جمهور غضبناک می‌شود، چون به شدت با مداخله دستگاه‌های دولتی در این بخش مخالف است.

رئیسی مخالف دخالت در حوزه اصناف است

معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسات دولت هر وقت دستگاه‌های دولتی قصد ورود به حوزه بخش خصوصی و بخصوص حوزه کاری اصناف را دارند، رئیس جمهور غضبناک می‌شود، چون به شدت با مداخله دستگاه‌های دولتی در این بخش مخالف است.
علیرضا شاه‌میرزایی امروز (۱۴ بهمن ماه) در افتتاحیه نخستین نمایشگاه «روایت پیشرفت» در سمنان با برحذر داشتن دستگاه‌های دولتی و عمومی از ورود به حیطه کاری واحدهای صنفی و دیگر فعالان بخش خصوصی، اظهار کرد: در دولت هر جا بحث ورود دستگاه‌ها به این بخش شده، رئیس‌ جمهور به شدت مخالفت کرده است.

وی با انتقاد از ورود دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها به حوزه کاری اصناف، ادامه داد: گاهی دستگاه‌های دولتی با برپا کردن نمایشگاه‌هایی، به این حوزه‌ها ورود می‌کنند. در نمایشگاه‌هایی مانند مد و لباس نیز تمرکز دستگاه‌های دولتی بیشتر باید بر طراحی باشد نه اینکه وارد بحث فروش شوند. همچنین برخی شهرداری‌ها با برپایی نمایشگاه‌های تخصصی به حوزه فروش ورود می‌کنند که در این بخش نیز باید کار فروش به خود اصناف واگذار شود.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: رویکرد دستگاه‌های دولتی باید در وهله نخست، ارائه خدمت به مردم جامعه باشد.

شاه‌میرزایی با اشاره به بازدیدش از نمایشگاه «روایت پیشرفت» و کسب و کار در سمنان، اظهار کرد: شرکت‌ها و واحدهای فعال در این استان به‌دلیل نزدیکی با بازار بزرگ تهران و دیگر استان‌های همجوار، رویکردهای تولیدی و صادراتی بسیار خوبی دارند که قابل تقدیر است.

او تعدد مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی بزرگ در استان سمنان را یک ظرفیت مهم در این استان دانست و افزود: استان سمنان در یک شاهراه ترانزیتی مهم واقع شده و همین، پتانسل زیادی در این استان ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه سمنان از استان‌های موفق در حوزه دانش‌بنیان‌ها بوده است، اظهار کرد: برپایی نمایشگاه‌های کسب و کار از اقدامات مهم و ارزنده دولت سیزدهم در استان‌ها بوده و این نمایشگاه‌ها تاکنون در تعدادی از استان‌ها برگزار شده و دستاوردهای خوبی به همراه داشته است.

شاه‌میرزایی از انجام تمهیدات لازم برای تامین نیازهای شب عید مردم خبر داد و گفت: وزارتخانه در حوزه تنظیم بازار و تامین نیازهای شب عید و ماه مبارک رمضان، تمهیدات لازم را اندیشیده است و هیچ کمبودی در این بخش وجود ندارد.

وی از پیش‌بینی اجرای طرح‌های مربوط به اعتبار خرید با هدف کمک به معیشت مردم خبر داد و اظهار کرد: دولت نمایشگاه‌ها را دو برابر کرده است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور، گفت: باید به هر شیوه‌ای که ممکن است اقتصاد کشور را از وضعیت رکود خارج کنیم.

معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید رشد نقدینگی در کشور کنترل و حتی به مرور صفر شود، ادامه داد: همزمان با کنترل نقدینگی باید سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها تامین شود و تحقق همزمان این دو نیاز، کار هنرمندانه‌ای است.

وی افزود: وزارت اقتصاد باید با کمک یک نظام تامین مالی، زمینه‌ای فراهم کند که هم مانع رشد نقدینگی و تامین منابع مالی برای سرمایه در گردش واحدها شود و هم زمینه‌ای ایجاد کند که فرآیند تولید و توزیع در کشور تسهیل شود.

وی افزایش قدرت خرید مردم در این شرایط را ضروری دانست و گفت: باید به شیوه‌ای دست پیدا کنیم که مردم هم کسب درآمد و خرید داشته باشند و هم هزینه‌کرد آنها به‌گونه‌ای مدیریت شود که تورم‌زا نباشد.

شاه‌میرزایی ایجاد و اجرای طرح‌های اعتبار خرید مانند خرید اعتباری طرح «عید تا عید» را یک راهکار مهم در این بخش ارزیابی و بیان کرد: دستگاه‌های موثر در تنظیم بازار مانند صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی باید به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به پیش‌بینی برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در روزهای نزدیک به سال نو، اضافه کرد: دولت در تلاش است که در نمایشگاه‌های پیش رو از طرح‌های اعتبار خرید استفاده بیشتری کند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها