فرزین: کاهش نرخ ارز بازار آزاد ادامه‌دار است

کد خبر: 1272802

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: طبیعی بود که اگر بخواهیم نقدینگی را مهار کنیم در ابتدا ممکن است برخی واحدها در تامین نقدینگی دچار مشکل شوند، اما چاره ای نداشتیم تا بتوانیم با این روش نقدینگی را در سطح با ثباتی تامین کنیم که خوشبختانه این سیاست تاکنون موفق بوده است.

 فرزین: کاهش نرخ ارز بازار آزاد ادامه‌دار است

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: طبیعی بود که اگر بخواهیم نقدینگی را مهار کنیم در ابتدا ممکن است برخی واحدها در تامین نقدینگی دچار مشکل شوند، اما چاره ای نداشتیم تا بتوانیم با این روش نقدینگی را در سطح با ثباتی تامین کنیم که خوشبختانه این سیاست تاکنون موفق بوده است.

محمدرضا فرزین بعدازظهر امروز در نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان تهران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: یکی از سیاست‌های ما در سال جاری کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی بود که در نتیجه اجرای این سیاست در 12 ماهه منتهی به دی ماه امسال نرخ رشد نقدینگی به ۲۵.۲ و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳ رسید‌.

فرزین ادامه داد: در حوزه سیاست‌های پولی طبیعی بود که اگر بخواهیم نقدینگی را مهار کنیم در ابتدا ممکن است در تامین نقدینگی، برخی واحدها دچار مشکل شوند اما چاره ای نداشتیم که این محدویت را در بانک‌ها اعمال کنیم تا نقدینگی در سطح مناسبی قرار گیرد و خوشبختانه تاکنون این سیاست موفقیت‌آمیز بوده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار داشت: البته مشکل ما در کشور این است که بار تامین مالی برعهده نظام بانکی است و ۹۰ درصد تامین مالی توسط نظام بانکی انجام می‌شود و طبیعی است که اگر بانک خارج از ظرفیت تامین مالی کند، آثار تورمی خواهد داشت.

* استقبال مردم از اوراق گواهی سپرده خاص

فرزین تصریح کرد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم اجازه گواهی سپرده خاص بدهیم و ۲۸۰ همت را در بین واحدهای مختلف تقسیم کنیم که این کار از چهارشنبه آغاز شده و این گواهی برای پروژه‌های با بازدهی بالا بسیار مناسب است و تاکنون استقبال بسیار خوبی هم از آن شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فروش اوراق گواهی سپرده خاص سیاستی در جهت هدایت نقدینگی به سمت تولید است، گفت: همچنان واحدهای تولیدی از طریق نظام بانکی تامین مالی می‌شوند اگرچه همچنان معتقدم که باید سراغ متنوع سازی تامین مالی در کشور برویم.

* هر موسسه و بانکی که اصلاح نشود را منحل می‌کنیم

فرزین با بیان اینکه تمرکز صرف فقط بر نظام بانکی که بسیاری از بانک های ما مشکل کفایت سرمایه دارند می‌تواند آثار تورمی داشته باشد‌، افزود: البته در ادامه راه در سال آینده سیاست اساسی ما این است که اصلاحات اساسی در نظام بانکی انجام دهیم و ممکن است پر هزینه باشد ولی تا اصلاحات را انجام ندهیم نمی‌توانیم در یک مسیر با ثبات قرار بگیریم.

وی با اشاره به برنامه انحلال سه موسسه اعتباری در سال جاری، گفت: تاکنون دو موسسه منحل شده و یک موسسه دیگر را بزودی منحل می‌کنیم و برای سال آینده نیز ۸ بانک را در مسیر اصلاح قرار داده‌ایم و هر موسسه و بانکی که اصلاح نشود را منحل خواهیم کرد‌.

فرزین تاکید کرد: باید مسیر اصلاحات این 8 بانک طی شود و ناترازی‌شان کاهش یابد اگرچه برخی ناترازی بانک‌ها از ناترازی اقتصاد و ناترازی دولت است‌ ولی در نظام بانکی به دنبال کاهش ناترازی هستیم تا مسیر تورمی را در کشور متعادل کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: در مورد بازار ارز سیاست ما همچنان سیاست پیش‌بینی‌پذیر کردن نرخ ارز از مسیر مرکز مبادله است و این مرکز نهاد اصلی بانک مرکزی برای تامین نیازهای ارزی کشور است.

فرزین با بیان اینکه سال قبل نوسانات شدیدی در نرخ ارز داشتیم گفت: بر این اساس سیاست‌هایی را تعیین کردیم و با تشکیل مرکز مبادله تلاش کردیم به نرخ باثباتی برسیم.

* تامین 59 میلیارد دلار ارز در مرکز مبادله ارز و طلا

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از نیازهای ارزی کشور در این مرکز تأمین می‌شود اظهار داست: تاکنون بالغ بر 59 میلیارد دلار ارز برای تأمین نیازهای ارزی در این مرکز داشته ایم که این رقم 60 درصد بیشتر از متوسط 4 سال گذشته و 10 درصد بیشتر از متوسط تأمین ارز در سال قبل بوده است.

* به‌زودی بازار سلف ارز در مرکز مبادله راه‌اندازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از ارز پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها در مرکز مبادله عرضه می‌شود، اظهارداشت: در بازار ارز بزودی ارز بازار سلف را راه اندازی می‌کنیم تلاش ما این است که ارز را حداقل برای یک ماه پیش فروش کنیم و به تدریج دوره آن را طولانی‌تر کنیم.

فرزین گفت: همانطور که اشاره شد از مرکز مبادله در تامین ارز کشور استفاده می‌کنیم و با توجه به ذخایر مناسبی که داریم فکر می‌کنم در سال آینده بتوانیم ارز بیشتری را در خدمت تولید کشور قرار دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره منفی شدن تراز گمرکی کشور، گفت: این به معنای آن است که صادرات کالاهای غیرنفتی کاهش و واردات آن افزایش یافته است. اگر تلاش کردیم واردات متوقف نشود به این دلیل است که نمی‌خواهیم رشد متوقف شود زیرا اگر ارز برای واردات کالا و ماشین آلات قرار ندهیم رشد متوقف خواهد شد.

به گفته وی در ۹ ماهه امسال بیش از ۸۷.۷ درصد واردات به محصولات واسطه ای و سرمایه ای اختصاص داشته و ارز آن تامین شده است‌ ./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها