خبرهای خوش وزیر نفت

کد خبر: 1273251

وزیر نفت گفت: به‌زودی چند پروژه در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش افتتاح و هشت قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار امضا می‌شود.

خبرهای خوش وزیر نفت

وزیر نفت گفت: به‌زودی چند پروژه در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش افتتاح و هشت قرارداد توسعه به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی امروز (سه‌شنبه، ۱۷ بهمن‌ماه) در آئین بهره‌برداری از هفت پروژه نفتی و گاز با تبریک ایام دهه فجر و تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) اظهار کرد: ۲.۲ میلیارد دلار ارزی و ۲۰۰ میلیارد تومان ریالی در این هفت پروژه سرمایه‌گذاری شده است که با این سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده، ۱۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت و ۲۸ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود.

وی تأکید کرد: به‌دنبال این سرمایه‌گذاری، سالانه ۳ میلیارد دلار با افزایش ۱۵۰ هزار بشکه نفت و ۳ میلیارد دلار با افزایش ۲۸ میلیون مترمکعبی گاز برای کشور ثروت‌آفرینی می‌شود.

وزیر نفت افزود: امروز با بهره‌برداری از خط لوله دریایی جدید فاز ۱۶ پارس جنوبی که چند سالی بود به تعمیرات اساسی نیاز داشت و سبب کاهش تولید شده بود، زمینه برداشت روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز از این موقعیت فراهم شد که به شبکه گازرسانی کشور کمک می‌شود.

اوجی با تأکید بر اینکه پس از انقلاب اسلامی اتفاق‌های بزرگ مثبتی در صنعت نفت روی داده است، گفت: صنعت نفت پیش از انقلاب اسلام به‌طور کامل به شرکت‌های خارجی وابسته بود و هیچ نیروی انسانی متخصص ایرانی در این صنعت دخیل نبود، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی یک مستشار خارجی در این صنعت چه در بالادست و چه پایین‌دست فعالیت ندارد.

وی ادامه داد: امروز تمامی صنعت نفت به همت ده‌ها هزار متخصص داخلی در بالادست و پایین‌دست، در میدان‌های نفتی و گازی، دریا و خشکی از سوی نیروهای متخصص داخلی فعال است.

ثبت رکورد ۸۵۶ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری

وزیر نفت به تولید گاز و گازرسانی بسیار محدود در پیش از انقلاب اسلامی اشاره و اظهار کرد: امروز با تلاش صنعتگران نفت و گاز در همه دولت‌ها، ۲۳ پالایشگاه گازی با برداشت روزانه یک میلیارد مترمکعب داریم که در این ایام سرد سال به همت شرکت ملی گاز ایران رکورد تزریق ۸۵۶ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری ثبت شد و با وجود هوای سرد تأمین گاز پایداری داشتیم و در هیچ منطقه‌ای قطعی گاز نداشتیم.

اوجی با بیان اینکه امروز ۷۰ مجتمع پتروشیمی در کشور فعال است، یادآور شد: در دولت مردمی سیزدهم، فعالیت‌ها و کارهای جهادی شتاب بیشتری گرفته‌اند.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۱۳۲ پروژه نیمه‌تمام به ارزش ۲۸.۵ میلیارد دلار از ابتدای دولت سیزدهم با اولویت پروژه‌هایی که ارزش افزوده بالاتری ایجاد می‌کنند، تصریح کرد: ۵۰ پروژه به ارزش ۴۸ میلیارد دلار نیز در این مدت در صنعت نفت آغاز شده است که به تناوب در حال به بهره‌برداری رسیدن هستند.

وزیر نفت تأکید کرد: ثمره این تلاش‌ها در حوزه صنعت نفت و گاز، رشد اقتصادی ۲۵.۶ درصدی در این حوزه است که تاکنون در هیچ دوره‌ای تجربه نشده بود.

به‌زودی؛ امضای ۱۴ میلیارد دلار قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی

اوجی از امضای حدود هشت قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار تا پایان امسال خبر داد و گفت: به‌دنبال تمام این دستاوردها و سرمایه‌گذاری‌های صنعت نفت، رشد تولید، صادرات و درآمدهای ارزی و اشتغال‌زایی محقق می‌شود.

وی به بازدید امروز خود از طرح پتروشیمی ابن‌سینای اندیمشک اشاره و اظهار کرد: این طرح ۱۴ سال بلاتکلیف بود و تولیدکننده اتیلن اکساید یکی از محصولات کلیدی خواهد بود که به همت هلدینگ خلیج فارس در حال اجراست و بر اساس قول آقای علی‌عسکری ۳۶ ماهه تکمیل خواهد شد و از واردات این محصول جلوگیری می‌شود.

وزیر نفت ادامه داد: طرح پتروشیمی ابن‌سینای اندیمشک با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری اجرا می‌شود که تکمیل زنجیره محصول این طرح نیز در دستور کار است.

اوجی با تأکید بر اینکه خبرهای خوبی تا پایان امسال در صنعت نفت خواهیم داشت، تصریح کرد: به‌زودی چند پروژه در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش افتتاح و چند پروژه تازه نیز آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عمل به مسئولیت اجتماعی در هیچ دورانی در وزارت نفت به این اندازه انجام نشده است، گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان در سراسر کشور پروژه‌های مسئولیت اجتماعی تقبل کرده که در هر منطقه‌ای که تأسیسات نفتی وجود دارد، مردم منطقه نیز بهره‌مند شوند.

وزیر نفت اظهار کرد: ۱۳۸۰ پروژه به ارزش ۸.۵ هزار میلیارد تومان پروژه عام‌المنفعه در استان خوزستان تعریف شده که ۳۸۰ پروژه آن به بهره‌برداری رسیده و امروز نیز بخشی در اندیمشک به بهره‌برداری رسید که هدیه صنعت نفت به مردم منطقه است.

بهره‌برداری زودهنگام از پتروشیمی ابن‌سینای اندیمشک

وزیر نفت از بهره‌برداری زودهنگام پتروشیمی ابن‌سینا در مدت ۳۶ ماه خبر داد.

به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی در حاشیه آئین بهره‌برداری از طرح‌های نفتی در استان خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: پتروشیمی ابن‌سینا نزدیک به ۱۴ سال معطل بود که با همت هلدینگ خلیج‌فارس، این پروژه جانی تازه گرفته است و امیدواریم در کمتر از ۳۶ ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: به لطف خداوند شاهد بهره‌برداری از هشت پروژه بزرگ در شمال استان خوزستان در شهرستان اندیمشک و قلعه نار بودی. ارزش این پروژه‌ها ۲.۵ میلیارد دلار بود که از محل آن، ۱۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت و ۲۸ میلیون مترمکعب گاز به تولیدات کشور اضافه می‌شود. ارزش همه این پروژه‌ها ۵ میلیارد دلار در سال است و با راه‌اندازی این پروژه‌ها، اشتغال‌زایی مؤثری را در شمال استان خوزستان به همراه خواهد داشت.

وزیر نفت تأکید کرد: بدون شک راه‌اندازی این پروژه‌ها که امروز در استان انجام شد، در مسیر درآمدزایی، اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و جلوگیری از خام‌فروشی مؤثر است.

اوجی تصریح کرد: در سفر نخست رئیس‌جمهوری به خوزستان، ۸.۵ همت پروژه مسئولیت اجتماعی و در سفر دوم ایشان نیز به همین مقدار پروژه جدید تعریف شد. خوزستان تنها استانی است که حدود ۱۷ همت پروژه مسئولیت اجتماعی دارد.

وی ادامه داد: از زمان آغاز به‌کار دولت سیزدهم تا امروز ۱۳۸۷ پروژه مسئولیت اجتماعی در خوزستان تعریف شده که تاکنون نزدیک به ۳۸۰ پروژه به ارزش ۳.۵ همت به بهره‌برداری رسیده است. طرح توسعه آب و فاضلاب از جمله این پروژه‌هاست که وزارت نفت آن را تقبل کرده است و با توجه به نفت‌خیز و گازخیز بودن این استان و سهم ۶۰ درصدی در تولید نفت و ۱۱ درصدی در تولید گاز، وظیفه صنعت نفت است که مردم را از منافع نفت بهره‌مند کنند.

وی گفت: وزارت نفت در هیچ دوره‌ای به این مقدار پروژه مسئولیت اجتماعی نپذیرفته بود و در پروژه‌های عام‌المنفعه مربوط به حوزه‌های آب و فاضلاب، برق‌رسانی، جاده، بیمارستان، آموزشی و ورزشی مشارکت کرده‌ایم.

وزیر نفت درباره بحث تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی بیان کرد: در دولت مردمی سیزدهم، وزارت نفت تصمیم گرفت اولویت را در صنعت پتروشیمی به بخش زنجیره تکمیلی اختصاص دهد و همسو با آن، امروز از طرح پتروشیمی اتیلن اکساید اندیمشک که به‌زودی بخش پایین‌دست آن آغاز می‌شود بازدید کردیم و امیدواریم به همت فعالان صنعت پتروشیمی که بخش پایین‌دستی آن را تعریف کرده‌اند، به‌زودی اجرایی شود.

اوجی تأکید کرد: در بخش جمع‌آوری گازهای مشعل، همه گازهای مشعل غرب کارون را جمع‌آوری کردیم. این پروژه در منطقه شرق کارون که شهرستان اهواز، آغاجاری، امیدیه و گچساران را در بر می‌گیرد، ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی تصریح کرد: تا امروز نزدیک به ۱۱.۵ میلیون مترمکعب در این دولت جمع‌آوری گازهای مشعل انجام شده است که تا پایان امسال روزانه به ۱۷.۵ میلیون مترمکعب می‌رسد. امیدواریم شاهد جمع‌آوری همه گازهای همراه میدان‌های شرق کارون به‌عنوان خوراک در مجتمع‌های پتروشیمی باشیم./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها