وزیر اقتصاد: تولید ملی باید سرپا بماند‌

کد خبر: 1273330

وزیر اقتصاد گفت: تولید ملی باید سرپا بماند و در این راستا همه باید همراه باشیم. تولیدکننده و صادرکننده باید در صف اول باشند تا اقتصاد کشور ترقی کند.

 وزیر اقتصاد: تولید ملی باید سرپا بماند‌

وزیر اقتصاد گفت: تولید ملی باید سرپا بماند و در این راستا همه باید همراه باشیم. تولیدکننده و صادرکننده باید در صف اول باشند تا اقتصاد کشور ترقی کند.

سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر به استان آذربایجان شرقی در جلسه شورای اداری این استان اظهار کرد: مسیر توسعه اقتصادی استان‌ها حائز اهمیت است و باید توسعه استان‌ها تعیین مسیر شود و ریل گذاری های بلندمدت باید در قالب برنامه هفتم توسعه کشور انجام شود.

وی یادآور شد: آذربایجان شرقی سالها دروازه توسعه و تجارت ایران بوده است و باید این نقش محوری احیا شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد در تسهیل فضای کسب و کار در دو سال گذشته، گفت: تلاش هایی را شروع کردیم و به پشتوانه رییس جمهور مصوبات خوبی را گرفته‌ایم و آیین‌نامه اجرایی مواد 24 و 30 قانون تسهیل کسب و کار را که مطالبه فعالان اقتصادی برای پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد است را دنبال کرده‌ایم.

خاندوزی یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی در فرهنگ نفتی دیوان‌سالاری دولت‌زده گرفتار شده و تعداد بخشنامه‌ها‌ی متعدد موجب سردرگمی فعالان اقتصادی و دانستن آن موجب رانت برای عده‌ای می‌شد. آیین‌نامه اجرایی دو ماده فوق برای اولین بار فوق تدوین شد که به پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد کمک می‌کند و در واقع دولت خود را مقید و مشروط کرد که مقررات به شرط اطلاع رسانی پیشینی قابل اجرا خواهد بود.

وی گفت: آیین نامه ماده 24 قانون بهبود محیط کسب و کار در روزهای اخیر در دولت مصوب و زمان بندی برای اطلاع رسانی پیش از ابلاغ برای دستگاه‌های مختلف تعیین شد. این آیین نامه ظرف چند روز آینده از سوی معاون اول رییس جمهوری به استان ها ابلاغ می شود تا فعالان اقتصادی بتوانند با اطمینان خاطر بیشتر تجارت خود را تنظیم کنند.

وزیر اقتصاد خطاب به مسئولان اجرایی آذربایجان شرقی گفت: این استان که از بهترین استان های اجرای قوانین است، باید این دو ماده را حمایت کرده و اجرایی کنید تا چرخ تولید و اشتغال و سرمایه‌گذاری استان و در سطح ملی رونق بیشتری پیدا کند.

خاندوزی اظهار کرد: فعالان اقتصادی نیازمند گره‌گشایی و اطلاعات جدید هستند که دولت کمک حال آنهاست تا بهترین مکان بازی را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کنند.

وی با اشاره به رونمایی از اطلس سرمایه‌گذاری برای رفع مشکلات سرمایه‌گذاران و کمک به بهترین مکان یابی و موقعیت یابی از سوی وزارت اقتصاد ابراز امیدواری کرد که این طنین به گوش فعالان اقتصادی برسد و از این امکان استفاده کنند.

وی تولید را محور رشد و توسعه اقتصادی دانست و تصریح کرد: تولید ملی باید سرپا بماند و در این راستا همه باید همراه باشیم. تولیدکننده و صادرکننده باید در صف اول باشند تا اقتصاد کشور ترقی کند.

وزیر اقتصاد بر ضرورت بسیج همه دستگاه‌ها برای کمک به فعالان اقتصادی و تسهیل فضای کسب و کار اظهار کرد: در گمرکات 20 دستگاه دخیل هستند تا کالایی ترخیص شود؛ ما می توانیم کمک کنیم تا تاخیرها کاهش باید که در این زمینه زمان تشریفات و بخشنامه ها را کاهش داده ایم.

خاندوزی درباره مطالبه فعالان اقتصادی در خصوص تامین مالی تولید تاکید کرد: تأمین مالی با سیاست‌های انقباضی سخت است و نباید تولیدکنندگان در این زمینه دچار مشکل شوند. نباید برای کنترل نقدینگی، تولید سرکوب شود و باید راه میانه ای در این خصوص انتخاب شود، همچنان که مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند.

وی گفت: نوسازی صنایع بزرگ را آمادگی داریم حل کنیم بدون اینکه در صف بانک ها قرار بگیرد از روش های دیگر تامین مالی از جمله بورس بتوانند استفاده کنند اما برای صنایع کوچک و متوسط تا زمانی که تنگناهای مالی داریم ناچار به اولویت‌بندی هستیم و برای سال 1403 شورای هماهنگی بانک های دولتی استان در این مورد باید فعالانه عمل کنند.

خاندوزی افزود: در حوزه بانک‌های خصوصی پیشنهاد ما به بانک مرکزی این است تا منابع داخلی استان ها در خود استان‌ها هزینه شود و در خدمت توسعه باشند نه در خدمت تمرکز‌گرایی در پایتخت.

وی در پایان از مسئولان استانی خواست هر میزانی که اختیارات لازم است تا به تسریع در تصمیم گیری‌ها کمک کند را پیشنهاد دهند تا در دولت بررسی و نهایی شود و شاهد خروجی بهتری در مدیریت محلی باشیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها