یارانه نقدی | یارانه نقدی جدید

عیدی ۲۲ بهمن رییسی برای مردم | واریز یارانه نقدی ۶۲۰ هزارتومانی ۲۲ بهمن از امشب

کد خبر: 1273489

رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت پس از شنیدن توضیحات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روند درستِ اجرایی‌شدن کالابرگ‌های الکترونیکی نظارت جدی می‌خواهد که بر عهده وزارت کار است. اجرایی‌شدن کالابرگ‌ها باید تداوم داشته باشد و شاهد قطعی روند نباشیم. گفتنی است ۷ دهکمشمول این طرح هستند. در این طرح ۱۱ قلم اساسی برای تامین تغذیه به مردم اختصاص داده شده است. طرح تشویقی کالابرگ الکترونیکی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت و از این به بعد بهره‌مندی از این شرایط بدون شرط خواهد بود، به‌عنوان مثال یارانه دهک اول تا سوم از ۴۰۰ به ۶۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

عیدی ۲۲ بهمن رییسی برای مردم | واریز یارانه نقدی ۶۲۰ هزارتومانی ۲۲ بهمن از امشب

رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت پس از شنیدن توضیحات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روند درستِ اجرایی‌شدن کالابرگ‌های الکترونیکی نظارت جدی می‌خواهد که بر عهده وزارت کار است. اجرایی‌شدن کالابرگ‌ها باید تداوم داشته باشد و شاهد قطعی روند نباشیم. گفتنی است ۷ دهکمشمول این طرح هستند. در این طرح ۱۱ قلم اساسی برای تامین تغذیه به مردم اختصاص داده شده است. طرح تشویقی کالابرگ الکترونیکی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت و از این به بعد بهره‌مندی از این شرایط بدون شرط خواهد بود، به‌عنوان مثال یارانه دهک اول تا سوم از ۴۰۰ به ۶۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. 

براساس طرح جدید یارانه کالابرگ الکترونیکی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۶۱ میلیون نفر مشمولین دریافت یارانه هفت دهک پایین می‌توانند در صورت تهیه یکی از یازده قلم کالای اساسی از فروشگاه‌های متصل به شبکه کالابرگی (شامل: برنج، گوشت گوساله گرم و منجمد، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست دبه ۲/۵ کیلویی،‌ مرغ گرم و منجمد، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر) به‌جای ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی، از ۲۲۰ هزار تومان یارانه تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۳ برخوردار شوند.

تداوم اجرای این طرح که «فجرانه» نام دارد، منوط به تخصیص اعتبار دولت است، اما فعلا تا اردیبهشت ماه مشمولان دریافت یارانه با این طرح می‌توانند بین مبلغ ۶۳۰ تا ۷۴۰ هزار تومان کالا با این یارانه به همراه مابه‌التفاوت قیمتی ناشی از فاصله تورم تا قیمت تعیینی کالای مشمول طرح را به ازای هر نفر دریافت کنند.

بر این مبنا طبق اعلام معاون وزیر کار، مثلا اگر فردی یک سبد کالای ۲ میلیون تومانی از اقلام تحت پوشش از فروشگاه‌های متصل به شبکه خریداری کند، حدود ۸۰۰ هزار تومان از یارانه کالابرگی ماهانه او کسر خواهد شد و مابقی (۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) مابه التفاوت را خود می‌پردازد.

وزارت کار اعلام کرده است که افراد مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی که می‌خواهند مبلغ یارانه واریزی خود را به خرید کالا اختصاص دهند، می‌توانند برای اطلاع از آمار و ارقام موجود در حساب خود، شارژ حساب توسط دولت، فروشگاه‌های متصل به شبکه نزدیک محل سکونت، کالاهای تحت پوشش و نحوه استفاده از کارت و کد اعتباری خود و حتی پاسخ به سوالات‌شان، به اپلیکیشن تلفن همراه «شما» (شبکه ملی اعتبار) مراجعه این این نرم‌افزار را روی تلفن همراه خود (از این لینک مستقیم) نصب کنند.

لازم به یادآوری است؛ فروشگاه‌های افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی، رفاه در سراسر کشور تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند.

زمان واریز یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی تغییر کرد

در حالی که با اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها توسط دولت سیزدهم، زمان واریز یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی بیستم هر ماه بود، حالا قرار است این زمان بندی با تغییراتی همراه شود.

زمان واریز یارانه نقدی دهک‌ها تغییر کرد

به گزارش تابناک اقتصادی؛ سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این باره با تبریک دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به منظور نظم بخشی هر چه بیشتر به پرداخت یارانه‌ها و مستمری‌های موضوع قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، از این ماه پرداخت‌های این سازمان براساس زمان‌بندی جدول زیر انجام خواهد شد.

زمان واریز یارانه نقدی دهک‌ها تغییر کرد

طبق این اطلاعیه، از این پس مستمری کمیته امداد و بهزیستی بیستم هر ماه، یارانه دهک‌های یک تا سه ۲۵ هر ماه، یارانه سایر دهک‌ها سی‌ام ماه و یارانه دارو از ابتدای ماه پرداخت می‌شود.

تاخیر در واریز یارانه نقدی و حواشی آن

تصمیم اخیر سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای زمان بندی جدید واریز یارانه نقدی در شرایطی است که در ماه‌های اخیر، واریز یارانه نقدی در موعد اعلام شده با مشکلاتی در شبکه بانکی مواجه شده بود؛ برای نمونه، در آبان ماه، بسیاری از سرپرستان خانوار از اینکه پیامک واریز یارانه نقدی را دریافت نکرده بودند، گلایه داشتند و این تعلل تا چند روز بعد هم ادامه داشت. البته این عدم واریز یارانه نقدی در ماه‌های بعد نیز تکرار شد و در نهایت دی ماه، سرپرستانی بودند که خبر دادند: یارانه دی ماه را دریافت نکرده اند!

اتفاقی که این بار مشخص شد، مشکل فنی بانکی نبوده و حذف بی سروصدا از لیست یارانه بگیران ۳۰۰ هزار تومانی رقم خورده است. به گونه‌ای که سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: در این مرحله اختلالی در واریز یارانه نقدی وجود نداشته و پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی از طریق سیستم بانکی مطابق فهرست‌های جدید انجام شده است.

حسینی با اشاره به اینکه بر اساس دهک‌بندی صورت‌ گرفته توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی تعدادی از مردم در دهک ۱۰ قرار گرفته‌اند، گفت: تعدادی که پیش از این و تا آذر ماه سال جاری در صف یارانه‌بگیران قرار داشتند، بر اساس فهرست جدید اعلامی وزارت کار از دریافت یارانه نقدی حذف شدند.

فارس نیز در این باره نوشت: پیگیری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاکی است، با اجرای طرح صدک بندی، در دی ماه امسال، ۱۶۰ هزار تن (حدود ۶۰ هزار خانوار) به دلیل قرار گرفتن در دو صدک پر درآمد در دهک ۱۰ از دریافت یارانه حذف شدند.

افزایش مبلغ یارانه تشویقی کالابرگ

در حالی که قرار است زمان واریز یارانه نقدی تغییر کند و برخی نیز از لیست یارانه بگیران حذف شده اند و باز هم حذف خواهند شد، صولت مرتضوی، وزیر کار به تازگی در گفت‌وگوی تلویزیونی به مناسبت دهه فجر از توسعه طرح کالابرگ خبر داد و افزود: برای تسهیل استفاده مردم از طرح کالابرگ، شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان برای بهره‌مندی از یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی، لغو شد. این در حالی است که پیش از این هر فرد باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را از ۱۱ قلم کالای تعیین‌ شده خریداری می‌کرد تا یارانه دریافتی او ۱۲۰ هزار تومان اضافه می‌شد، اما اکنون این شرط لغو شده است.

منبع: ایلنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد