یارانه معیشتی ها امروز ۱۹ بهمن واریز شد | واریز ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان برای این خانوارها

کد خبر: 1273718

با اعلام سازمان بهزیستی، مستمری کمک هزینه معیشت دوماهه معلولان شدید و خیلی شدید موضوع ماده ۲۷ قانون معلولان واریز شد.

یارانه معیشتی ها امروز ۱۹ بهمن واریز شد | واریز ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان برای این خانوارها

با اعلام سازمان بهزیستی، مستمری کمک هزینه معیشت دوماهه معلولان شدید و خیلی شدید موضوع ماده ۲۷ قانون معلولان واریز شد.

به گزارش شهرآرانیوز این مستمری که هر دو یا سه ماه یکبار واریز می‌گردد، این ماه و به مبلغ ۶۴۰ هزار تومان بوده که به حساب ۲۲۰ هزار معلول واجد شرایط واریز شده است.

پیگیری خبرنگار شهرآرانیوز از برخی فعالان حقوق افراد داراب معلولیت نشان می‌دهد با توجه به عدم اختصاص بودجه کافی، بهزیستی ناچار شده است این مبلغ را واریز کند و در صورت اختصاص بودجه کافی، کمک هزینه ماه پایانی نیز پرداخت خواهد شد.

گفتنی است؛ مطابق ماده ۲۷ قانون معلولان دولت مکلف است به هر معلول شدید و خیلی شدید، فاقد شغل و درآمد و نیازمند کمک‌هزینه معیشتی به میزان حداقل دستمزد سالانه وزارت کار پرداخت کند. حداقل دستمزد سال جاری کشور، ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان است که از ابتدای سال تاکنون چنین مبلغی پرداخت نشده است.

مستمری خانوار‌های ۵ نفره کمیته امداد و بهزیستی چقدر است؟

میزان مستمری خانوار‌های ۱ تا ۵ نفره اعلام شد این مستمری ۲۰ هرماه واریز می‌شود.

مستمری یکنفره تحت پوشش بهزیستی کشور به مبلغ ۷۶۴/۴۰۰تومان، مبلغ مستمری خانوار‌های ۲نفره: ۱/۰۹۰/۰۰‌۰تومان، ۳نفره: ۱/۵۲۵/۰۰۰تومان، ۴نفره: ۱/۹۶۵/۶۰۰تومان، ۵نفره: ۲/۴۰۲/۴۰۰تومان با احتساب ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ و ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با مردادماه ۱۴۰۲ یا همان ۵ ماهه ابتدایی سال جاری واریز گردید.

همچنین، حق پرستاری خانواده‌محور برای افراد معلول شدید و خیلی شدید تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ ۲/۱۰۰/۰۰۰ تومان است.

قانون جدید حقوق مستمری بگیران و یارانه معیشتی دهک‌های پایین

تیرماه امسال بود که علیرضا عسگریان، با اشاره به اعلام خبر افزایش ۲۰ درصدی مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از شهریور ماه امسال، اظهار کرد: در تبصره بودجه سال جاری به طور مستقیم اعلام شده بود که مستمری مددجویان ۴۰ درصد افزایش یابد. در دستورالعمل اجرایی تبصره ۱۴ نیز در دو بند اعلام شد که مستمری مددجویان ۲۰ درصد افزایش یابد و افزایش ۲۰ درصد دیگر نیز درصورت تامین منابع انجام شود. در حال حاضر این تامین منابع صورت گرفته است و به جز افزایش ۲۰ درصدی که در ابتدای سال بر روی مستمری مددجویان اعمال شده، تامین اعتبار برای افزایش ۲۰ درصد دیگر هم میسر شده است.

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: قرار بر این بوده است که از شهریورماه مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی به میزان ۲۰ درصد افزایش یابد، اما اگر به هر دلیلی این موضوع عملی نشد، مستمری مددجویان از مهرماه با افزایش ۲۰ درصدی واریز خواهد شد و ان شاءالله که مابه التفاوت مستمری شهریورماه نیز پرداخت خواهد شد.

چرا پرداخت یارانه معیشتی عقب افتاد؟

سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه، گفت: حذف یارانه برمبنای دهک‌بندی وزارت رفاه صورت می‌گیرد و خبری که روز گذشته مبنی بر تغییر زمان واریز یارانه نقدی در رسانه‌ها منتشر شد، هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد.

سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه اظهار داشت: تغییر زمان بندی واریز یارانه برای نظم بخشی بهتر انجام شده و هیچ ارتباطی به قطع یارانه نقدی یارانه بگیران ندارد.

طیبه حسینی گفت: بنابر برنامه ریزی صورت گرفته، مستمری افراد کمیته امداد و بهزیستی که از محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود، بیستم هرماه به حساب افراد واریز می‌شود.

به گفته او، طبق جدول ۲۵ هرماه دهک‌های اول تا سوم و ۳۰ هرماه دهک‌های چهارم تا نهم یارانه نقدی خود را دریافت می‌کنند. گفتنی است دهک‌های اول تا سوم مشمول یارانه ۴۰۰ هزارتومان و دهک‌های چهارم تا نهم یارانه ۳۰۰ هزارتومانی هستند.

حسینی ادامه داد: تغییر زمان بندی واریز یارانه هیچ ارتباطی به قطع یارانه ندارد و علت این کار تنها برای نظم بخشی بهتر است.

سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه افزود: حذف یارانه برمبنای دهک‌بندی وزارت رفاه صورت می‌گیرد و خبری که روز گذشته مبنی بر تغییر زمان واریز یارانه نقدی در رسانه‌ها منتشر شد، هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد.

به گفته او، وزارت رفاه رقم تشویقی فجرانه به مناسبت دهه فجر در قالب کالابرگ‌برای دهک‌های اول تا هفتم در نظر گرفته است.

حسینی گفت: همه یارانه بگیران قبل از واریز یارانه می‌توانند زودتر از موعد در قالب کالابرگ تمام یا قسمتی از یارانه خود را خرید کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها