مستاجران بخوانند | پرداخت وام 600 میلیونی با سود 4 درصد | چه کسانی مشمول این وام مسکن می شوند؟

کد خبر: 1274990

مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران آخرین وضعیت پرداخت وام مسکن ایثارگران را تشریح کرد.

مستاجران بخوانند | پرداخت وام 600 میلیونی با سود 4 درصد | چه کسانی مشمول این وام مسکن می شوند؟

میثم اروز، مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ وام مسکن ایثارگران پیش‌بینی نشده بود و هیچ ردیف اعتباری برای این موضوع دیده نشده بود که سبب شد امسال با چالش مواجه شویم.

وی گفت: با مساعدت دولت بر اساس مصوبه هیئت دولت در آبان ماه رقم وام مشخص شد به صورتی که در شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت ۶۰۰ میلیون، مراکز استان‌ها ۵۰۰ میلیون، شهر‌ها ۴۰۰ میلیون و روستاها ۳۰۰ میلیون وام مسکن پرداخت شود.

اروز افزود: این تسهیلات با سود ۴ درصد است و مابه‌التفا‌ت آن توسط دولت باید پرداخت شود که با پیگیری‌های انجام شده این موضوع در مرحله عملیاتی شدن است و قرار است تضمین‌نامه‌هایی جهت پرداخت مابه‌التفا‌وت وام صادر شود شود.

 مدیرکل دفتر مسکن و تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بانک مرکزی سهمیه بانک‌های عامل را مشخص کرده است، اما این موضوع را به ارائه تضمین نامه از سوی سازمان برنامه و بودجه مشروط کرده است گفت: سازمان برنامه و بودجه در حال صدور این تضمین نامه‌ها است که در روز‌های آینده اجرایی خواهد شد و امیدواریم هرچه سریع‌تر ایثارگران به تامین مسکن خود برسند./ باشگاه خبرنگاران

چه کسانی مشمول وام مسکن 2 میلیارد تومانی هستند؟

ابلاغیه افزایش تسهیلات مسکن (خرید یا ساخت / ودیعه) اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت منتشر شد.

مرکز جذب و امور هیئت علمی و نخبگان وزارت بهداشت ابلاغیه افزایش تسهیلات مسکن (خرید یا ساخت / ودیعه) اعضای هیئت علمی را منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «به‌پیوست ابلاغیه با شماره نامه 243499/02 مورخ 6 دی ماه 1402 مدیرکل عملیات پولی و اعتباری اداره اعتبارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، درخصوص افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن اعضای هیئت علمی اعلام می‌شود.»

بر اساس این اطلاعیه خرید یا ساخت به 2 میلیارد تومان با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار با دوران بازپرداخت حداکثر 20ساله و ودیعه به 500 میلیون تومان با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و دوران بازپرداخت 5ساله، جهت اعضای هیئت علمی شاغل با نوع استخدام رسمی، رسمی آزمایشی و پیمانی که تاکنون از این تسهیلات استفاده نکرده‌اند، افزایش یافته است.

مرکز جذب و امور هیئت علمی و نخبگان وزارت بهداشت اعلام کرده است: برای هر فرد متقاضی نامه جداگانه به‌همراه حکم و تکمیل جدول ارسالی و مشخص کردن شعبه به مرکز امور هیئت علمی جهت اقدامات بعدی ارسال شود./تسنیم

مدیرعامل صندوق ملی مسکن از کاهش اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن به ۵ میلیون تومان در دو سال ابتدایی بازپرداخت این وام خبر داد.

کاهش اقساط ماهانه وام مسکن

محمدرضا مهدیار اسماعیلی در خصوص پیگیری‌ها درباره کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن،‌ اظهار کرد: جمع‌بندی در رابطه با نرخ سود تسهیلات طرح مذکور بر عهده شورای پول و اعتبار است.

وی ادامه داد: قرار بر این شده که اقساط وام نهضت ملی مسکن پلکانی شود؛‌ در این صورت وام‌گیرنده در ماه‌ها و سال‌های ابتدای دوره بازپرداخت تحت فشار -اقساط بالا- قرار نمی‌گیرند.

وی افزود: بر این اساس در دو سال ابتدایی بازپرداخت، اقساط حداکثر ماهانه 5 میلیون تومان است تا در توان متقاضیان نهضت ملی مسکن باشد.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن اضافه کرد:‌ پس از دو سال نیز، اقساط به‌صورت پلکانی دریافت خواهد شد.

اسماعیلی با بیان این‌که فعلاًً سود تسهیلات نهضت ملی مسکن 18 درصد است، گفت: در رابطه با کاهش نرخ سود این تسهیلات، هنوز مصوبه‌ای از سوی شورای پول و اعتبار نداشته‌ایم. منابع مورد نیاز مابه التفاوت سود تسهیلات نیز به‌صورت الگوی قبلی که یک سوم از سوی بانک مرکزی، یک سوم صندوق توسعه ملی و یک سوم نیز از محل منابع صندوق ملی مسکن است، تامین خواهد شد.

وی بیان کرد: قرار نیست نرخ سود 18 درصد کاهش یابد، بحث این است که یک گروهی که در زمان حاضر سود تسهیلات آنها 18 درصد است مشمول تسهیلات مسکن روستایی با نرخ 5 درصد شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها