دولت در سیاست‌های دیپلماسی به نتایج ملموسی رسیده است

کد خبر: 1276631

وزیر اقتصاد با اشاره به تجارت ۵۵ میلیارد دلاری ایران با کشورهای همسایه در ۱۱ ماه گذشته، گفت: دولت توانسته در سیاست‌های دیپلماسی خود به شکل عملی دستاوردها و نتایج ملموسی داشته باشد.

دولت در سیاست‌های دیپلماسی به نتایج ملموسی رسیده است

به نقل از وزارت اقتصاد، سید احسان خاندوزی امروز (سوم اسفند) در نشست مشترک خبری با پیتر سییارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان که در پایان نشست کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی دو کشور برگزار شد، گفت: دیپلماسی اقتصادی متمرکز بر کشورهای همسایه، همسو و مستقل دستور کار عملی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی بوده است و در حوزه صادرات غیرنفتی نیز عملکرد کشور نسبت به تمام سال‌های پیش از آن بی‌سابقه بود.

وی با اشاره به رشد دو و نیم درصدی تجارت ایران با کشورهای همسایه در ۱۱ ماه گذشته گفت: رکورد رشد ۳۵ درصدی ترانزیت کالا در ۱۱ ماه امسال که به لحاظ حجم ترانزیتی حجم بی‌سابقه‌ای در تاریخ تجارت محسوب می‌شود، همگی حاکی از این است که دولت توانسته در سیاست‌های دیپلماسی خود به شکل عملی دستاوردها و نتایج ملموسی داشته باشد.

خاندوزی با تاکید بر اینکه در نشست امروز بین ایران و مجارستان، سند اجلاس یادداشت همکاری‌های مشترک در حوزه کشاورزی به امضای وی و وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان رسید، اظهار داشت: تقویم نمایشگاه‌های تجاری و بین‌المللی دو کشور برای فراهم کردن زمینه حضور و مشارکت بخش خصوصی دو کشور نیز مورد تبادل قرار گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان همچنین از آمادگی طرف مجاری برای همکاری در حوزه زیرساخت‌های هوانوردی و فرودگاهی دو کشور، خدمات و پذیرش و همچنین ارائه خدمات ناوبری به پروازهای عبوری مجارستان، پذیرش سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه فرودگاهی، تبادل دانش روز بین متخصصین در زمینه عملیات فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی خبر داد.

پیتر سییارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان نیز در این نشست خبری اظهار داشت: شرکت‌های مجارستانی در حوزه‌های کشاورزی، صنایع غذایی، آب و صنایع بهداشتی از فناوری‌های بسیار بالایی برخوردار هستند و در این بخش‌ها از ظرفیت‌های مناسبی برای ورود به بازار ایران برخوردار هستند. بیش از ۱۵ سال است که دستگاه‌های ایکس ری مجارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی برداشتن موانع تجاری بین دوکشور را از دیگر حوزه‌هایی دانست که باید در زمینه آنها اقدامات لازم و زیربنایی صورت بگیرد و در این زمینه گفت: بیش از ۵۵ هزار مجوز ترانزیت برای تسهیل تجارت بین دو کشور صادر شده است.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها