ادعای غیرواقعی دلال‌ها درباره نرخ‌گذاری ربع‌سکه در

کد خبر: 1278676

به گفته کارشناس اقتصادی، ادعا درباره دلار 95 هزار تومانی ربع سکه عرضه شده در مرکز مبادله، بحثی کاملا انحرافی و صرفا فضا‌سازی رسانه‌های غیررسمی است.

ادعای غیرواقعی دلال‌ها درباره نرخ‌گذاری ربع‌سکه در

به گزارش فارس، با عرضه ربع‌سکه در مرکز مبادله با قیمت نزدیک به بازار، عده‌ای با احتساب میانگین قیمت ‌11 میلیون و 548 هزار تومانی ربع‌ سکه، عرضه سکه بانک مرکزی را بر مبنای دلار 95 هزار تومان دانستند.

«سعید عظیمی» کارشناس اقتصادی در این زمینه اظهار داشت: ادعا درباره دلار 95 هزار تومانی ربع سکه، بحثی کاملا انحرافی و صرفا فضا‌سازی رسانه‌‌های غیر رسمی است.

وی توضیح داد: آگاهان بازار طلا مطلع هستند که ربع سکه بیشترین حباب را دارد و در حال حاضر نزدیک به پنج میلیون و 600 هزار تومان از قیمت ربع سکه یعنی حدود 43 درصد آن حباب است. به همین نسبت دلاری که به غلط از این محل محاسبه می‌شود هم 43 درصد بزرگ‌نمایی غیر واقعی دارد. این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در حال حاضر ربع سکه‌های به تاریخ 1385 و قبل از آن، در بازار دقیقا به قیمت ربع سکه با قیمت فعلی منهای حباب معامله می‌شوند. یعنی قیمت واقعی طلای موجود در ربع سکه همین عدد است. بنابراین اینکه سکه دارای حباب خیلی زیاد را ملاک قیمت دلار قرار دهیم، حتما یک شیطنت رسانه‌ای و فاقد منطق علمی و اقتصادی است.

وی بیان کرد: ضمن اینکه بانک مرکزی با عاملیت مرکز مبادله با عرضه این سکه‌ها و سکه‌های بدون تاریخ دنبال کاهش همین حباب است.

‌این کارشناس ارزی گفت: در بازار ارز هم ما با گزینه فراوانی نقدینگی و حفظ ارزش ریال مواجه هستیم. مدام رسانه‌های دشمن هم مدعی می‌شوند سال 1403 شرایط اقتصادی ایران مناسب نیست. در حالی که این ادعا واهی است و آمار چنین چیزی نمی‌گوید.

‌عظیمی تصریح کرد: با این حال برای حفظ ارزش نقدینگی، این روزها با تقاضای سنگین ارز مواجه شده‌ایم. به‌ طوری‌که 280 هزار میلیارد تومان نقدینگی در اوراق 30 درصدی جمع شد. روز یکشنبه 13 اسفند هم پیش فروش ربع سکه از طریق مرکز مبادله آغاز شد و ادامه می‌یابد‌. این پیش‌فروش‌ها برای کاهش حباب سکه و جمع‌آوری نقدینگی است‌.

به گفته این کارشناس اقتصادی، ‌یکی از عمده‌ترین دلایل انفجار نقدینگی در جامعه‌، عملکرد بانک‌های ناسالم است. بانک‌هایی که اضافه ‌برداشت دارند، خلق پول می‌کنند و سود‌های نامتعارف می‌پردازند.

وی ابراز امیدواری کرد با روش‌های فعلی دولت برای جمع‌آوری نقدینگی، در کنار سامان‌دهی بازار ارز و طلا، مردم در کنار ‌حفظ سرمایه خود با تورم بسیار کمتری مواجه شوند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: قطعا با این اقدام شفاف دولت، منافع عده‌ای سوداگر ‌به خطر افتاده است. گام‌های بعدی مرکز مبادله طلا و ارز‌ به شفافیت معاملات در ارز و طلا و حذف‌ سفته‌بازی می‌انجامد. به هر حال همین جریان سوداگر سکه و طلا تلاش‌ می‌کنند برنامه‌های دولت برای اصلاح بازار ارز و طلا و سکه را غیرموفق نشان دهند و در نطفه خفه کنند.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها