بهبود شاخص اقتصادی 9 ماه در نظرسنجی از فعالان اقتصادی

کد خبر: 1279392

نظرسنجی اتاق بازرگانی از فعالان اقتصادی در بهمن‌ماه 1402، از رونق اقتصاد کشور در قله 9ماهه حکایت می‌کند.

بهبود شاخص اقتصادی 9 ماه در نظرسنجی از فعالان اقتصادی

به گزارش روزنامه اصلاح طلب دنیای اقتصاد، این نظرسنجی و نتایج به دست آمده، از خروج اقتصاد از وضعیت رکود حکایت می‌کند.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:«شامخ (شاخص مدیران خرید) در بهمن امسال از محدوده رکود و انقباض خارج شد و روی قله ۹ماهه ایستاد. روند شامخ کل اقتصاد و همچنین شامخ صنعت در بهمن‌ماه، بیانگر بهبود وضعیت اقتصاد نسبت به ماه قبل است. بررسی‌‌‌ها حاکی از این است که بخشی از رشد شامخ کل اقتصاد و بخش قابل‌توجهی از رشد شامخ بخش صنعت در ماه بهمن، مربوط به اثر تقویمی این ماه است. به عبارت دیگر به صورت تاریخی، در ماه‌های بهمن به دلیل افزایش تقاضا در پایان سال، حجم فعالیت در اقتصاد، در مقایسه با دی‌ماه افزایش می‌‌‌یابد. با این حال حتی با حذف اثر تقویمی نیز وضعیت کل اقتصاد و بخش صنعت در بهمن‌‌‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به دی این سال بهبود نسبی داشته است. به‌رغم این روند مثبت، یافته‌‌‌‎های این گزارش حاکی از آن است که نوسان نرخ ارز، هزینه تامین مواد اولیه را بالا برده و بخش تولید در زنجیره تامین خود با مشکل مواجه شده است..

به گزارش مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق ایران، شاخص مدیران خرید اقتصاد در بهمن امسال، تحت‌تاثیر بهبود تقاضای پایان سال رشد کرده و به 55.05 رسیده است. این شاخص پس از سه‌ماه حضور در محدوده خنثی و رکودی، به بالاترین مقدار 9ماهه  افزایش پیدا کرده است. براساس گزارش دوره پنجاه و سوم طرح شاخص مدیران خرید اقتصاد، شاخص میزان فعالیت‌‌‌های کسب‌وکار در بهمن‌‌‌ماه (57.06) ثبت شده و پس از دوماه رکود پیاپی و کاهش، بیشترین مقدار چهارماهه  از آبان‌ماه را ثبت کرده است. در این ماه شاخص میزان سفارش‌های جدید مشتریان (58.18) نیز بیشترین میزان خود را در سری زمانی 53 دوره ثبت کرده است.

آخرین نظرسنجی گردآوری‌شده نشان می‌دهد که شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد در بهمن‌‌‌ماه مقدار 55.05 محاسبه شده و پس از سه‌ماه در محدوده خنثی و رکودی، شاخص برای اولین بار افزایش داشته و به بالاترین مقدار 9ماه  اخیر از خردادماه ثبت شده است.

شاخص میزان سفارش‌های جدید مشتریان در بهمن‌‌‌ماه (58.18) بیشترین میزان خود را در سری زمانی 53دوره ثبت کرده است. دلیل اصلی افزایش شاخص، سطح پایین تقاضا طی ماه‌های گذشته بوده که با نزدیک شدن به پایان سال، اکثر کسب‌وکارها با تقاضای بیشتری از سوی مشتریان روبه‌رو بوده‌‌‌اند، در نتیجه شتاب افزایش در شاخص با سرعت بیشتری همراه بوده است. قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری‌شده (68.80) بیشترین مقدار چهار ماه گذشته را به ثبت رسانده است.

براساس یافته‌‌‌های به‌‌‌دست‌آمده از بنگاه‌‌‌های بخش صنعت، شاخص مدیران خرید صنعت در بهمن‌‌‌ماه با ثبت عدد 56.95، بالاترین مقدار 9ماه اخیر از خردادماه را به ثبت رسانده است. در بهمن‌‌‌ماه همه مؤلفه‌‌‌های اصلی بیشتر از 50 گزارش شده‌‌‌اند و در میان فعالیت‌‌‌های بخش صنعت نیز مانند ماه قبل شاخص صنعت پوشاک و چرم کاهشی بوده و کمترین میزان شامخ کل را در میان سایر فعالیت‌‌‌ها داشته است.

روزنامه ایران هم با اشاره به نظرسنجی اتاق بازرگانی نوشت: بر اساس گزارش اتاق بازرگانی ایران، شاخص مدیران خرید اقتصاد در بهمن‌ماه امسال تحت‌تأثیر بهبود تقاضای پایان سال رشد کرده و به 55.05 رسیده است. شاخص مدیران خرید (PMI) که در کشورمان به همت مرکز پژوهش‌های اتاق ایران با عنوان شامخ منتشر می‌شود، در بهمن‌ماه امسال از محدوده رکود و انقباض خارج شده و روی قله 9 ماهه ایستاده است.

 آخرین نظرسنجی گردآوری شده نشان می‌دهد شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد در بهمن‌ماه مقدار 55.05 محاسبه شده و پس از سه ماه در محدوده خنثی و رکودی، شاخص برای نخستین‌بار افزایش داشته و به بالاترین مقدار 9 ماهه اخیر از خردادماه رسیده است. شاخص میزان سفارش‌های جدید مشتریان در بهمن‌ماه (58.18) بیشترین میزان خود را در سری زمانی 53 دوره ثبت کرده است. دلیل اصلی افزایش شاخص، سطح پایین تقاضا طی ماه‌های گذشته بوده که با نزدیک شدن به پایان سال، اکثر کسب‌وکارها با تقاضای بیشتری از سوی مشتریان روبه‌رو بوده‌اند در نتیجه شتاب افزایش در شاخص با سرعت بیشتری همراه بوده است.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها