نحوه امحای داروهای تاریخ گذشته

کد خبر: 1279710

سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع‌رسانی فرآورده‌های سلامت ضمن تشریح نحوه امحای داروهای بلااستفاده و تاریخ گذشته گفت: شربت متادون نباید در داخل یخچال و در دسترس کودکان قرار بگیرد.

 نحوه امحای داروهای تاریخ گذشته

سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع‌رسانی فرآورده‌های سلامت ضمن تشریح نحوه امحای داروهای بلااستفاده و تاریخ گذشته گفت: شربت متادون نباید در داخل یخچال و در دسترس کودکان قرار بگیرد.

راضیه کشاورز ملکی با تاکید بر اینکه امحای داروهای تاریخ گذشته و بلااستفاده باید اصولی باشد، اظهار کرد: برای جلوگیری از مصرف این مواد توسط کودکان، حیوانات خانگی یا دیگر افراد، به محض اینکه مورد نیاز نباشند، باید سریعاً از طریق فاضلاب دور ریخته شوند.

وی افزود: داروهای غیرمخدر، مجاز به امحای از طریق فاضلاب شامل داروهایی مثل شکل مقعدی دیازپام و متیل فنیدیت هستند، داروهای مخدر مجاز به امحای از طریق فاضلاب نیز شامل نورفین، فنتانیل، هیدروکودون، هیدرومورفون، مپریدین، متادون، مورفین، اکسی کودون، اکسی مورفون هستند.

سرپرست گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت تصریح کرد: شربت متادون که برای درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد مخدر توسط پزشک تجویز می‌شود، بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان نباید این دارو را در یخچال و در دسترس کودکان و یا در ظروف مخصوص فرآورده‌های خوراکی و نوشیدنی مثل بطری نوشابه نگهداری کرد، چون به اشتباه ممکن است خورده شود و منجر به مرگ شود.

وی ادامه داد: برای امحای این دارو نیز باید آن را در فاضلاب ریخته و بطری پس از آبکشی دور انداخته شود.

وی درمورد داروهای قابل دور ریختن در صورتی که برچسب دارو، روش خاصی را برای دور ریختن و امحای دارو توصیه نکرده باشد، توضیح داد: در صورتی که دارویی در لیست داروهای قابل دور ریختن از طریق فاضلاب (مثل بنزودیازپین‌ها و مخدرها) قرار نداشته باشد توصیه می‌شود داروها از طریق معمول و سطل زباله منزل با استفاده از روش‌های زیر دور ریخته و امحا شود، داروها بدون خردکردن قرص‌ها و کپسول‌ها، از بسته بندی اصلی خارج و با مواد ناخوشایندی مانند تفاله چای یا قهوه مخلوط شود. مخلوط در کیسه پلاستیکی دربسته قرار گرفته و سپس داخل سطل زباله انداخته شود. مخلوط حاصل را می‌توان در قوطی حلبی خالی یا دیگر ظروف مشابه ریخته تا از نشت دارو یا ریختن آن به بیرون از سطل زباله جلوگیری شود. قبل ازدور انداختن بطری خالی دارو، دستور مصرف روی آن برای جلوگیری از مصرف نابه جا حتماً باید مخدوش شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها