حقوق کارگران | حقوق کارگران سال ۱۴۰۲

دولت چه میزان افزایش حقوق را پیشنهاد داده است؟ | خبر خوش وزیر از از تکان حقوق کارگران

کد خبر: 1280371

مرتضوی گفت: برداشت از حقوق بازنشستگان اشتباه سیستمی بود و بلافاصله این اشتباه اصلاح شد.

دولت چه میزان افزایش حقوق را پیشنهاد داده است؟ | خبر خوش وزیر از از تکان حقوق کارگران

مرتضوی گفت: برداشت از حقوق بازنشستگان اشتباه سیستمی بود و بلافاصله این اشتباه اصلاح شد.

سیدصولت مرتضوی وزیر کار در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: در حوزه اشتغال قولی که دولت داده بود عملی شده است و سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون فرصت شغالی ایجاد کرده‌ایم. همچنین ناترازی صندوق‌ها را قدری جبران کرده‌ایم و بدهی صندوق‌ها به بانک‌های عمل کاهش پیدا کرده است و در حال صفر کردن آن هستیم.

وی افزود: منابع درآمدی را مستحکم کردیم و ضریب پشتیبانی صندوق‌ها را افزایش دادیم. مدت زمان رسیدگی به دعاوی کاهش پیدا کرده است و بالغ بر ۴ میلیون نفر دوره‌ در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای برگزار شده است.

وزیر کار ادامه داد: در سازمان بهزیستی هیچ مستمری بگیری در نوبت قرار ندارد و اگر کسی هست مراجعه کند و مشکلش را برطرف کند؛ علاوه بر این حدود ۴۰ درصد حقوق مستمیری بگیران افزایش پیدا کرده است.

مرتضوی درباره برداشت از حساب بازنشتسگان گفت: اشتباهی در سیستم حسابداری تامین اجتماعی انجام شد و از حدود ۵۰هزار نفر از بازنشستگان برداشتی انجام شده بود و از حساب کسانی که کد دستوری برای برداشت را جهت سهام یکی از پتروشیمی ها ثبت نکرده بودند نیز برداشت شد و بلافاصله این اشتباه اصلاح شد.

وی همچنین درباره میزان افزایش حقوق سال آینده و این‌که پیشنهاد دولت روی چند درصد است، اظهار کرد: ما پیشنهاد خاصی نداریم و ما باید قانون را اجرا کنیم. قانون دقیقا فرآیندها را مشخص کرده است. تلاش ما این است که ضریبی که همه ساله نسبت به سبد معیشت دیده و معادل آن ضریب پرداخت می‌شد امسال بتوانیم یه تکانی به آن بدهیم یعنی افزایش پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که سبد معیشتی را چقدر در نظر گرفته‌اید؟ گفت: قرار است انستیتو تغذیه پیشنهادات خود را بیاورد و بعد از آن محاسبه خواهیم کرد.

مرتضوی درباره اجرای طرح کالابرگ الکترونیک هم گفت: خوشبختانه مرحله دوم شروع شده و با استقبال خوبی مواجه بوده است. کالابرگ کار بسیار کارستانی بود و نزدیک به ۱۸ میلیون از ۲۰ میلیون خانوار جامعه هدفمان از این یارانه استفاده کردند و اگر ضریب ۳.۳ که ملاک است به خانوارها بدهیم تقریبا بالغ بر ۵۴ میلیون نفر از جامعه ۶۰ میلیونی هدف از کالابرگ استفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: در این طرح فرآیندها بسیار خوب بوده استو در بالغ بر ۲۲۰ هزار فروشگاه انجام می‌شود و معطلی، صف و کمبود کالا نداریم و مردم هم در مرحله دوم که از ۱۸ اسفند آغاز شده است با یک شیب ملایم در حال استفاده هستند. کسانی که مشمول کالابرگ و یارانه اضافی می‌شوند قطعا بدانند که منابع آن را تامین کرده‌ایم و مشکلی برای اجرای طرح نخواهیم داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این‌که «آیا میزان یارانه در سال آینده افزایش پیدا می‌کند و یا افراد پردرآمد حذف خواهند شد؟ » گفت: الان این بحث کالابرگ الکترونیک را برای ۳ ماه پیش‌بینی کردیم و تا ۱۸ اردیبهشت ادامه دارد و بعد قرار شد مجددا در صحن دولت بحث بشود که ببینیم ادامه پیدا کند یا نه برای افزایش یارانه فعلا تصمیمی گرفته نشده و در جلسات آتی اگر تصمیمی گرفته شد حتما خواهیم گفت./خبرآنلاین

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت

جلسه امروز شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت. جلسه بعدی شنبه ۲۷ اسفند با محوریت تعیین دستمزد بدون مشخص شدن سبد معیشتی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت. محسن باقری، نماینده جامعه کارگری در شورای عالی کار به مهر گفت: امروز تمام توافق‌های حاصل شده در جلسه ۹ ساعت روز گذشته به فراموشی سپرده شد.

وی افزود: روز گذشته روی اقلام سبد معیشت و قیمت آنها بر اساس گزارش‌های مرکز آمار توافق شد اما در جلسه امروز بدون توجه به این توافق‌ها قرار شد شورای عالی کار رو شنبه با محوریت تعیین دستمزد تشکیل جلسه بدهد.

وی با انتقاد از این روند اظهار کرد: بر اساس بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار به صراحت اعلام شده دستمزد تعیین شده باید به اندازه‌ای باشد که هزینه یک خانوار را تأمین کند.

حداقل مزد کارگران توان پوشش 70 درصد سبد معیشت را هم ندارد

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: حداقل مزدی که برای کارگران تعیین می‌شود،‌ توان تامین 70 درصد اقلام سبد معیشت خانوار کارگری را هم ندارد.

آیت اسدی نماینده کارگران در مورد نشست شورای عالی کار ،‌گفت:  سبد معیشت خانوار کارگری هنوز به توافق گروه کارگری و کارفرمایی و دولت نرسیده است.نماینده کارگری در شورای عالی کار در مورد اقلام سبد معیشت کارگری،‌گفت:  38 درصد اقلام سبد خوراکی است که طبق گزارش مرکز آمار ایران،‌ بیشترین تورم در بخش خوراکی‌ها روی داده است. اسدی این نکته را هم تصریح کرد،‌ سبد معیشت سال قبل که 13.1 میلیون بود و نماینده کارگری هم آن را امضا نکرد، اما امسال با توجه تورم 42 درصدی،‌ هزینه سبد به 18.3 میلیون تومان می‌شود.  به گفته وی حداقل مزد کارگران بر اساس دو معیار سبد معیشت خانوار کارگر و نرخ تورم تعیین می‌شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها