تورم منفی 10 درصدی افغانستان؛ واقعیت چیست؟

کد خبر: 1280670

آمارهای بانک جهانی حاکی از این است که در دی امسال، نرخ تورم افغانستان به منفی 10 درصد رسیده است. موضوعی که برخی آن را با تورم کشور ما مقایسه کرده اند. اما به نظر می رسد واقعیت تا حد زیادی با آن چه تصور می شود فاصله دارد.

تورم منفی 10 درصدی افغانستان؛ واقعیت چیست؟

در روزهای اخیر در رسانه های مجازی مطلبی به نقل از بانک جهانی منتشر شده که حاکی از آن است: «نرخ تورم در افغانستان در ژانویه 2024 (دی 1402) رکود قابل توجهی را تجربه کرده و به منفی 10.2 درصد رسیده است. این کاهش نرخ تورم عمومی، عمدتاً به دلیل کاهش قابل ملاحظه قیمت مواد خوراکی و غیر خوراکی رخ داده است...»

تورم افغانستان

این موضوع موجب شده تا برخی کاربران شبکه های اجتماعی مجازی، وضعیت اقتصاد کشورمان را با آن کشور مقایسه کنند و به تمسخر بگیرند. اگر چه بررسی های خراسان تا دیروز درستی این خبر را نمی تواند تایید کند، با این حال از آن جایی که خبرهای رسمی درباره نرخ تورم منفی افغانستان حداقل در تابستان وجود دارد، احتمال صحت آن هست.

اما به نظر می رسد تصورات آن دسته از کاربران فضای مجازی مبنی بر مدیریت بهتر اقتصاد توسط طالبان در مقایسه با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی کشورمان، با واقعیت فاصله زیادی دارد. مروری بر تحولات اقتصادی- سیاسی این کشور نشان می دهد که بحران سیاسی تابستان 2021 در این کشور، سقوط شاخص های اقتصادی از جمله رشد منفی تولید ناخالص داخلی را تا 20 درصد نیز به همراه داشته که در نمودار نیز قابل مشاهده است. به این ترتیب باید گفت(درکنار سایر عوامل) این کاهش تولید به معنای از دست رفتن مشاغل، گسترش محرومیت اقتصادی  و... است. این وضعیت در ادامه، افت تقاضا در اقتصاد را به همراه داشته و به دنبال خود موجب کاهش سطح عمومی قیمت ها یعنی تورم منفی در افغانستان شده است. (موضوعی که ادامه آن بستگی به سایر شرایط اقتصادی دارد) با این وصف، اجمالا باید گفت که تورم منفی افغانستان معنای مثبتی برای اقتصاد این کشور ندارد و لااقل در این مورد نمی توان اقتصاد این کشور را با ایران مقایسه کرد.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها