ورود پرقدرت نفت ایران به بازارهای جدید

کد خبر: 1280977

وزیر نفت با اشاره به اینکه سال ۱۴۰۲ سالی پرفراز و نشیب برای صنعت نفت بود، از ورود ایران به بازارهای جدید برای صادرات نفت خبر داد.

ورود پرقدرت نفت ایران به بازارهای جدید

جواد اوجی، وزیر نفت در مراسم امضای قراردادهای توسعه 6 میدان نفتی اظهار داشت: امسال رکوردهای مطلوبی در تولید و صادرات نفت داشتیم و سرمایه‌گذاری‌های مناسبی هم در این صنعت انجام شد که یکی از بحث‌های کلیدی رشد اقتصادی همین سرمایه‌گذاری‌های در حال انجام است.

وی افزود: اگرچه 1402 سالی پرفراز و نشیب برای صنعت نفت بود، اما به لطف الهی با پیدا کردن بازارهای جدید هیچ‌ وقفه‌ای در صادرات نفت ایجاد نشد.

اوجی با بیان اینکه نزدیک به 130 پروژه نیمه‌تمام به ارزش 28.5 میلیارد دلار را در صنعت نفت تکمیل کردیم، گفت: 50 پروژه تازه نیز با اولویت تأثیرگذاری در رشد تولید و ایجاد ارزش افزوده برای کشور در بخش بالادست و پایین‌دست صنعت نفت آغاز شده است.

وی با اشاره به اتفاق‌های مطلوب صنعت نفت از جمله بهره‌برداری از فاز 2 پالایشگاه آبادان با ظرفیت روزانه 210 هزار بشکه و افزایش ظرفیت فرآورش تولید بنزین از 97 میلیون لیتر در آغاز دولت سیزدهم به 115 میلیون لیتر، تصریح کرد: پنج طرح پتروشیمی نیز آماده بهره‌برداری است که ظرفیت تولید محصولات این صنعت را 8 میلیون تن اضافه می‌کند.

شرکت پالایش نفت آفتاب با صدور اطلاعیه‌ای از فوت یکی دیگر از مجروحان حادثه ۱۷ اسفند این شرکت خبر داد.

وزیر نفت به اتصال حدود 6400 روستا، 50 شهر و صنایع و نیروگاه‌ها به شبکه گازرسانی کشور و احداث بیش از هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: انقلابی در زمینه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده که در هیچ دوره‌ای انجام نشده است.

اوجی ادامه داد: رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در هر سه ماهه اول، دوم و سوم سال 1402 بیش از 20 درصد براساس گزارش مرکز آمار ایران بوده است که برای تداوم این رشد اقتصادی در سال آینده باید سرمایه‌گذاری‌هایی در صنعت انجام شود.

وی به امضای قراردادهای اجرایی طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی با چهار پیمانکار اصلی داخلی به ارزش 20 میلیارد دلار در اسفندماه اشاره و اظهار کرد: امروز نیز قراردادهای توسعه 6 میدان نفتی با هدف افزایش تولید روزانه نزدیک به 400 هزار بشکه از این میدان‌ها امضا می‌شود که در مجموع 15 میلیارد دلار عایدی سالانه این افزایش تولید خواهد بود و با اجرای قراردادهای توسعه‌ای این 6 میدان نفتی، از سال 1403 به تولید زودهنگام خواهیم رسید.

وزیر نفت تأکید کرد: قول می‌دهیم که وزارت نفت در سال آینده نیز رشد اقتصادی 1402 را با پروژه‌هایی که در بخش بالادست و پایین‌دست تعریف شده است، تکرار کند.

اوجی با بیان اینکه وزارت نفت از روز نخست آغاز به کار دولت سیزدهم معطل سرمایه‌گذاران و پیمانکاران خارجی‌ها نشد، تصریح کرد: صنعت نفت دستاوردهای مطلوبی در تأمین کالا و تجهیزات داشته است؛ در این مسیر واردات بیش از 160 کالا به کشور ممنوع و توان سازندگان داخلی در این زمینه جایگزین شده است.

وی همچنین با بیان اینکه وزارت نفت دو سال پیاپی است که در کالاهای تولید بار اول رتبه نخست را کسب کرده است، افزود: همچنین رتبه نخست در زمینه استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی نیز به این وزارتخانه اختصاص داده شده است.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه امروز بیش از 660 شرکت دانش‌بنیان با صنعت نفت همکاری دارند و اعتقاد ما به تعامل با داخل است، گفت: عملیات اجرایی طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی نیز با استفاده از ظرفیت پیمانکاران داخلی انجام می‌شود./اقتصادنیوز

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها